Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Likya Yolu Yürüyüşü

Seneler süresince Likyalıların ömür alanı olan bir yolda yürüdüğünüzü düşünsenize. Son dönemlerde toplumsal medya platformlarının da etkisiyle yürüyüş yolları görece daha çok görünür olmaya başladı; sadece Likya Yolu aleni ara farkla en popüler yürüyüş yollarından biri olarak kabul görüyor.

Likya Yolu Nedir?

Likya Yolu’nu bu kadar hususi ve anlamlı kılan şey, coşku verici bir tarihe tanıklık etmesi; sadece doğal olarak Likya Yolu’nu ancak bu kriterle açıklamak doğru olmayacaktır. Likya Yolu’nun toplamda 3 bin yıldan daha eski bir geçmişi bulunuyor. Yolun üstünde 100 civarında zamanı şehrin bulunduğu Teke Yarımadası, yolun en oldukça alaka kabul eden alanları içinde bulunuyor. Buna karşın vakit arasında bu büyüleyici bölge büyük ölçüde, toprak altında kaldı. Bilhassa 8. yüzyıldan sonra bölge, canlılığını azar azar kaybetmeye başladı. Ülkemizde adım atma yolu denildiği vakit akla gelen ilk rota, asla şüphesiz ki Likya Yolu’dur. Hem macerayı, hem doğayı bununla birlikte tarih ve kültür bilgisini arasında barındıran bu olağan dışı tecrübe için sizler de zaman kaybetmeden harekete geçebilirsiniz.

Likya Yolu’nda yapacağınız uzun yolculuğun size pek oldukça şey katacağından güvenilir olabilirsiniz. Dilerseniz bu ayrıcalıklı parkuru yürüyüş yerine bisikletle de tamamlayabilirsiniz. En eğlenceli tabiat aktivitelerinden önde gelen Likya Yolu yürüyüşü, size antik kentlerin, yemyeşil ağaçların, plajların, hayvan dostların, tertemiz bir havanın gölgesinde nefis bir tecrübe vadediyor. Bu mevzuda değişik ve görece daha popüler olarak adlandırılabilecek rotalardan laf etmek mümkündür. Likya Yolu’nu hususi olarak sınırlandırmak gerekirse, Muğla’nın Köyceğiz ilçesini, Burdur’un Gölhisar ilçesini ve Antalya’yı çerçeveye dahil edebiliriz. Likyalılar bu yol üstünde pek oldukça kent kurmuştur. Patara benzer biçimde ünlü şehirler hep bu döneme aittir.

Likya Yolu Yürüyüşü

Likya Yolu’nu yürümek benzer biçimde bir planınız varsa 20 civarında antik şehre tanıklık etme şansı bulacaksınız. Kendi planlamanızı serbest bir halde de çizmeniz mümkün; sadece ilk defa yürüyecekseniz tavsiyeler üstünden ilerlemeniz daha sıhhatli olabilir. Likya Yolu üstünde yer edinen antik kentlerden bazıları şunlardır:

  • Sidyma
  • Kalabantia
  • Xanthos
  • Patara
  • Aperlai
  • Myra
  • Olimpos

Likya Yolu Nerede?

Likya Yolu, Fethiye Ölüdeniz ile Antalya arasında uzanan oldukça uzun bir yürüyüş yoludur.

Likya Yolu Haritası

Likya yolu haritası ile yürüyüş yolu üstünde yer edinen rotaları görebilirsiniz.Haritada öne çıkan rotalar işaretlenmiş sadece rota üstünde pek oldukça mühim bölge bulunuyor.Yazımız içinde parkurlar ve bu parkurlar içinde görebileceğiniz mühim yerleri belirttik.

Likya Yolu Kaç Km?

Likya Yolu olarak malum bölgenin toplam uzunluğu 535 kilometredir. Bu arada Likya Yolu ülkenin uzun mesafeli kategorisinde değerlendirilen ilk adım atma yoludur. Likya Yolu’nun uzunluğu oldukça uzun yıllar süresince 509 km olarak biliniyordu. Fakat birtakım rotaların eklenmesi cevabında Likya Yolu toplamda 535 km’ye ulaştı. Bu mesafe Fethiye ile Antalya arası olarak hesaplanmıştır. Bazı patikalardan yola çıkılarak bu yürüyüş yolunun saydam bir haritası çıkarılmıştır. Harita üstünde rotanızı daha iyi görebilir ve buna bakılırsa birtakım küçük tercih farkları oluşturabilirsiniz.

Ne Zaman Yürünür?

Likya Yolu’nun aslına bakarsak her mevsim için müsait olduğu söylense de buna pek aldırış etmeyin. Çünkü Likya Yolu için en müsait devre mayıs ayıdır. Yaz aylarında bu uzun yolda hakikaten de perişan olabilirsiniz. Özellikle ağustos ayı hiç önerilen bir ay değil. Kendinizi bahar aylarına bakılırsa ayarlamanız pek oldukça açıdan oldukça daha iyi sonuçların doğmasına niçin olacaktır. Yaz aylarında u yola çıkanların yorumlarını ve deneyimlerini internetten okumanız mümkün. Toparlamak gerekirse nisan-mayıs ve ekim-kasım dönemleri önceliğiniz olmalıdır. Likya Yolu günübirlik yürüyüşler için de oldukça idealdir. Örneğin sabah 07.00 ve 10.00 arası ile akşamüzeri saat 17.00 ile 20.00 arası benzer biçimde saatler yürümenin tadını çıkarmak için enfes aralıklardır.

Yürüyüş Rotaları

Bazı gönüllüler her yıl belli sponsor destekleri ile beraber bölgeyi elden geçiriyor, temizliyor. Tabela düzenlemeleri ve patikalar, bu süreçte revize ediliyor. Tabi belediyeler de lüzumlu katkıyı sunarak yolun canlı kalmasına yardımcı sağlıyor. Her yıl bu cazip yolu daha da büyütmek adına yeni yeni rotalar ekleniyor. Örneğin Çıtdibi ve Hoyran, Likya Yolu’na yeni eklenen yürüyüş rotaları içinde yer alıyor. Likya Yolu’nun reel anlamda oldukça büyük bir gezim potansiyeli bulunur.

Diğer taraftan civar halkını ziyaret edebilir, geleneksel köy lezzetlerini tadabilirsiniz. Fethiye, Kelebekler Vadisi, Yediburunlar, Çıralı Plajı, Göynük, Adrasan, Kesme Boğaz, Tahtalı benzer biçimde yerler en mühim noktalar içinde gösterilebilir. Yürüyüş rotaları süresince pek oldukça şık restoran ve otelle karşılaşabilirsiniz. Likya yürüyüş rotalarında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş olan pek oldukça esere de tanıklık edebilirsiniz. Letoon veya Xanthos benzer biçimde ören yerleri bunlara dahildir.

Yol süresince, patikalardan saptığınızı yayınlayan birtakım işaretler görmeniz mümkün. Bunlar sizin kontrollü bir halde yola devam etmenizi sağlamaktadır. Bu boyamalar gönüllüler tarafınca gerçekleştiriliyor. Likya Yolu’nun başlangıcı çoğu zaman Fethiye veya Antalya olarak baz alınıyor. Bu mevzuda hem Türkçe bununla birlikte İngilizce olarak hazırlanan pek oldukça klavuz kitap laf konusudur. Kendinize bakılırsa rotaları arklı etaplara bölmeniz ve bunları 3, 5 veya 7 günlük periyotlara dağıtmanız mümkündür. Tüm yolu tek bir seferde asla ara vermeden yürümek için ortalama 30-35 gününüzü ayırmanız şarttır. Kondisyon durumuna bakılırsa en iyi olasılıkla 25 günde tamamlamak da olasıdır.

En Popüler Parkurlar Neler ?

Az önce de bahsettiğimiz gibi Likya Yolu pek oldukça alternatife sahip. Mavinin ve yeşilin her tonuna tanıklık edebileceğiniz bu yolculukta kendinize müsait bir parkur belirleyebilirsiniz. En popüler parkurlar içinde; Ovacık-Farakya-Kabak Koyu, Kaş-Limanağzı-Üzümlü İskelesi gösterilebilir. İçinde Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kalkan, Finike, Adrasan, Olimpos benzer biçimde gezinsel yerleri barındıran etaplar her vakit bir adım daha öndedir.

Yanınıza Almanız Gereken Şeyler

Likya Yolu’na çıkmadan ilkin yanınıza almanız ihtiyaç duyulan birtakım mühim materyaller laf konusudur. Çantanıza toplamda 8 kilodan daha çok eşya almayın. Kimi parkurlarda su olmayacağı için su tedarikine dikkat edin. Çakı, dağ ayakkabısı, güneş gözlüğü, konserve, havlu, el feneri, uyku tulumu ve mat, eğer olmazsa olmazlar arasındadır. Bu arada mükemmel manzaralarla karşılaşacağınız için yanınıza iyi bir resim makinesi almayı da dikkatsizlik etmeyin.

Kamp ve Konaklama

Kesintisiz bir yürüyüşten laf edemeyeceğimize bakılırsa Likya Yolu’nu hususi kılan noktalardan bir tanesinin kamp olanakları olduğunu rahatlıkla anlatım edebiliriz. Likya Yolu’nda organik kategoride değerlendirilebilecek pek oldukça kamp alanı veya tesis bulunuyor. Ayrıca pek oldukça eski köy evinin pansiyona dönüştürüldüğünü söyleyebiliriz. Çıralı, Olimpos, Göynük, Kabak Koyu çevresi, Patar benzer biçimde yerler kamp anlamda iyi örneklerdir.

Bisikletle Likya Yolu Yürüyüşü

Likya Yolu’nun oldukça mühim bir kısmı patikalardan oluşur; sadece bir kısmı dağ bisikletleri için idealdir. Farklı orman veya köy yollarına saparak bisiklete müsait yeni rotalar çizmek durumundasınız. Bunu yapmadığınız takdirde belli yerlerde bisikletinizi sırtınızda taşımak durumunda kalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir