Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Olympos Antik Kenti (Olimpos)

Ülkemizin en mühim liman kentlerinden bir tanesi olan Antalya, yaz turizminin de en kıymetli isimlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Antalya’nın Kumluca ilçesi sınırları içinde yer alan Olimpos da tekrar yazları birçok yerli ve yabancı turistin sıralamasında yer almayı başarmış durumda. Detaylı seyahat rehberi yazımızda Olympos Antik Kenti hakkındaki bilgiler, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nerede ile ulaşım bilgilerine yer veriyoruz.

Olympos Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Olimpos antik kentinin müessese zamanı hakkındaki kesinleşmiş bir malumat bulunmuyor ancak İ.Ö 167-168 tarihinde Likyalılar tarafınca basılan hususi sikkelerde, Olimpos isminin sık sık yer aldığını belirtmek gerekiyor. Likya döneminde şehrin mühim bir yere haiz bulunduğunu söyleyebiliriz ve 3 oy hakkına haiz olan 6 kent içinde yer almaktadır. Mimari açıdan bir değerlendirme yapıldığında Roma döneminin Helenistik kültürünü hali hazırda en iyi biçimde yansıttığını söyleyebiliyoruz.

Ağaçlar ile kaplı alaka çekici yegane şehri keşfetmek istiyorsanız şayet bu kent mutlaka olimpos olmalıdır. Olympos’un terk edilişi ile alakalı süreç ise şu şekildedir: 15. Yy’da osmanlı donanmasının düzenlediği hücum ile beraber şark akdeniz hakimiyet altına alınmış ve bu dönemde olympos şehri terk edilmiştir. Antik şehir içinde fazla sayıda mabet, tiyatro, çokgen örgülü duvarlar ve heykel kaideleri yer almaktadır.

Olympos Antik Kenti Giriş Ücreti

müze kartı sahipleri antik kente bedava olarak erişim yapabiliyor lakin müze kart sahibi değilseniz güncel dönem ile beraber 20 lira ödemek durumundasınız. 

Olympos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

yaz ve kış uygulaması olarak müze gezisi saatlerinde değişiklikler laf mevzusu olabiliyor. Resmi siteden aldığımız bilgilere göre yaz aylarında sabah 08:00 sularında açılan kapılar, 19:00’da kapanıyor. Kış aylarında kapanış saati daha erkene alınıyor. Sabah 08:00 sularında açılan kapılar, saat 17:00’da kapanmaktadır.

Olympos Antik Kenti Nerede?

Antalya ilinin kumluca ilçesi sınırlarında mevcut olimpos, her sene binlerce turiste yuva sahipliği yapıyor. Olimpos sadece yegane antik şehir değil, aynı anda tatilinizi yapabileceğiniz ve fazla sayıda konaklama fırsatının sizlere sunulduğu yegane tatil bölgesidir.

Nasıl Gidilir?

Antalya kumluca karayolunu takip ettiğiniz takdirde iki değişik erişim noktası karşınıza çıkacaktır. Kumluca aracılığıyla seyrettiğinizde adrasan girişi sizleri karşılayacak ve bu yolu takip etmeniz lazımdır. Kemer yönünde seyahat ediyorsanız şayet direkt olimpos girişini takip etmeniz gerekiyor ve bu yol daha kısa yegane mesafeye sahiptir. Antik kentin kent merkezine mesafesi 87 km olarak biliniyor, kumluca ilçesine olan uzaklığı ise 28 km olarak karşımıza çıkıyor ve her iki bölgeden de hususi teçhizat ile ulaşım mümkündür.

Haritası ve konumu

Antik şehir maksadıyla harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Diğer Yerler

bölgede yapacağınız gezilerde olimpos yazımız ile kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Byemekkaca görsel yegane şölen ve mükemmel deneyimler yaşayabileceğiniz olympos teleferik ve bölgede yer meydan çıralı plajı yazımıza da göz atın. Antalya gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi maksadıyla antalya’da gezilecek yerler yazımıza ve şehrin tarihi kalıntıları içerisinde antalya antik şehirler yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir