Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Yoros Kalesi

Yoros Kalesi

Yoros Kalesi, İstanbul’un Anadolu yakasında yer almaktadır. İstanbul Boğazının karadeniz kısmında bulunan kale, İmros Kalesi ile beraber boğazların girişinin test edilmesi amacıyla yapılmıştır.

Yoros Kalesi Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Boğazın Karadeniz tarafında yer edinen kale, boğaza girişlerin test edilmesi maksadıyla yapılmıştır.Kalenin ismi Anadolukavağı Kalesi yada Ceneviz Kalesi olarakta bilinmektedir.Kalenin isminin “Kutsal Yer” anlamına gelen Hieron kelimesinden geldiği söylenmektedir.İsminin anlamı ile alakalı olarak bir öteki iddia ise Oros yani “Dağ” kelimesinden geldiğide söyleniyor.

Kale, Anadolu Kavağı sırtlarında yer almaktadır.Kalenin evveliyatına bakıldığında her ne kadar Cenevizlilerden kalmış olduğu düşünülsede kulelerden birinde yer edinen yazıda Bizanslılar tarafınca yapıldığı belirtiliyor.

14. yüzyılın sonlarına kadar Cenevizliler, karadeniz tecim yollarına hakimdiler.Kalenin 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafınca feth edilmesi ve Anadolu yakasının Osmanlı hakimiyetinin yer alması ile beraber Cenevizlilerin tecim yolları üstündeki hakimiyeti sona ermiştir.

Yoros Kalesi Kahvaltı

Yeşil ile mavinin buluşmuş olduğu ve şehrin en güzel manzaralarından birine haiz Yoros Kalesi, kahvaltı için mükemmel bir yer.İstanbul boğazı manzarası eşliğinde kahvaltı yapmak isteyenler için Anadolu yakasında bulunan en iyi manzaraya haiz mekanlardan birisi.

Yoros Kalesi Cafe

Cafe’de kahvaltı olarak geniş içeriğe haiz serpme kahvaltı alabilirsiniz.Serpme kahvaltı fiyatlarına ise cafenin şu sayfadaki menüsünden bakabilirsiniz.Yoros Cafe’de kahvaltı haricinde öğlen ve akşam yiyecekleri arasında bol miktarda seçenek bulunuyor.Cafe’nin fiyatlarını incelediğimizde sunmuş olduğu görünüm ile makul bulunduğunu söyleyebiliriz.Yukarıda verdiğimiz sayfadan kahvaltı haricinde ek olarak yiyecek menüsüne de ulaşabilirsiniz.Çay bahçesi yiyecek yada kahvaltı haricinde manzaranın keyfini bir içicek ile çıkarmak isteyenleri de ağırlıyor.

Boğazın mükemmel manzarası eşliğinde yemeğinizi yerken bir taraftan boğazdan geçen gemileri seyredebilir ve şehrin stresinden birazcık olsun uzaklaşıp yeşil ve mavi renklerin hakim olduğu bu ortamda rahatlayabilirsiniz.

Yoros Kalesi Nerede?

Kale, İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde ve Anadolukavağı mahallesinde yer almaktadır.Beykoz merkezine 13 km uzaklıkta bulunan kale hem de avrupa yakasından gelecekler arasında misal olarak Şişli’ye 30 km uzaklıktadır.

Yoros Kalesi Video Tanıtımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir