Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

İzmir Teleferik Gezi Rehberi

İzmir Teleferik Gezi Rehberi

İzmir teleferik, Balçova ilçesinde yer almaktadır. İzmir şehrinin metropol ve gelişmiş ilçelerinden bir tanesi olan Balçova ilçesinde eğlence merkezleri, oteller ve su parkları benzer biçimde birçok yer bulunmaktadır. Bunların en güzeli de İzmir’i ve Balçova yüksekten görmenizi sağlayacak olan teleferiktir.

İzmir Balçova Teleferik Hakkında Bilgiler

İzmir Balçova teleferik, ilk olarak 1974 tarihinde kurulmuştur. Uzun seneler kullanıldıktan sonrasında bakımsız kalmış ve yıpranmıştır. Bundan ötürü tehlikeli olduğuna kanaat getiren Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, bakım ve tamir için incelemede bulunduktan sonrasında bir müddet teleferik kullanıma kapanmıştı. Halatları güçlendirme, makara takımlarını iyileştirme benzer biçimde birçok arızaları onarım için 2008 tarihinde teleferik kapanmıştı. ilk olarak 5 ay civarında devam eden emek harcama daha sonra açmayı planlanan tesis ne yazık ki AB standartlarına uymadığı için yine kapanmak zorunda kaldı. Yıllar zaman AB standartlarına uyulması için emek harcamalar yapılma ve nihayetinde 2015 tarihinde teleferik açıldı.

Tesis açıldıktan sonrasında her kabin değişik ve rengârenk yapılmakla birlikte toplamda 20 tane kabin yer almaktadır. Her kabine en fazla 8 kişi binebilmektedir. 1 saat içinde 1200 yolcu taşıyan teleferik, 2015 ile 2017 içinde toplamda 850.000 yolcu taşımıştır. 810 metre hat boyuna haiz olan teleferik tam olarak 316 metre yüksekliğindedir. 9 yılda tamamlanan teleferik İzmir halkı başta olmak suretiyle birçok kişiyi sevindirmiştir.

İzmir Teleferik Çalışma Saatleri

İzmir teleferik meydana getirilen bakım emek vermesi kararı yine hizmete açılmıştır.Çalışma saatleri şu şekildedir.

GÜN Açılış Saati Gişe Kapanış Saati Tesis Kapanış Saati
PAZARTESİ KAPALI
SALI 12:00 19:00 20:00
ÇARŞAMBA 12:00 19:00 20:00
PERŞEMBE 12:00 19:00 20:00
CUMA 12:00 19:00 20:00
CUMARTESİ 12:00 19:00 20:00
PAZAR 12:00 19:00 20:00

Pazartesi günü hariç bütün günler aynı saatte açılış ve kapanış yapmaktadır.

İzmir Teleferik Fiyatları

İzmir teleferik ücreti 17 TL‘dir ve 5 yaş ve altı çocuklar için ücretsizdir.Bilet satışları ise 12:00 ila 19:00 içinde yapılmakta.Nakit ödeme kabul edilmiyor.İzmirim Kart, Kredi Kartı yada debit(banka hesap kartı) ile ödeme yapabilirsiniz.

TARİFE ÜCRET
Yetişkin Çıkış – İniş Ücreti 17 TL
5 Yaş ve altı çocuklar Ücretsiz

Detaylı malumat ve aktüel saat ile fiyatlar için işletmenin 0232 282 29 04 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.

İzmir Teleferik Tesisleri Mangal Yapmak

İzmir teleferik tesisleri tabiat ile iç içe bir halde yapılmıştır. Ayrıca havası insana ayrı bir ferahlık vermektedir. Bu tesislere İzmir’e gelirseniz ne olursa olsun gelmelisiniz. Aileniz, dostlarınız yahut sevdiğiniz ile ne olursa olsun gelinmesi ihtiyaç duyulan bu tesislerde sağ ve sol taraflarda kafeler ve banklar bulunmaktadır. Burada oldukça fazla mangal yeri olsa da yüksekliği ve güzelliği sebebi ile buraya ne bir mangal malzemeleri ile ne de termos benzer biçimde meşrubat ürünleri çıkılmasına izin veriliyor. Sadece tesislerde bulunan yemek ve içeceklerden faydalanabilirsiniz. Fakat bu mevzuda üzülmeyin bu sebeple karşınızda Et Evi var.

İzmir Teleferik Tesislerin yer edinen Et Evi mağazası adeta mangal severlere hususi olarak yapılma ve mamüller paketlenmiş durumda satılmaktadır. Mağazanın içinde mangala hususi hazırlanmış etler ve soslar, paket halinde kesilmiş salata ve domatesler, plastik tabak, bardak, çatal, bıçak ve içecekler burada bulabilirsiniz. Bu marketin en güzel yanı ise mangal ile uğraşmak istemeyen ama mangal tadında yiyecek isteyenlere hususi olarak kasada aldıklarınızı öderken mangal siparişi veriyorsunuz. Siz masanıza geçerek sofranızı kurarken arzu ettiğiniz mangal etleri pişmiş bir halde sofranıza geliyor. Bu da mangal yapmak istemeyenlere hususi olarak güzel bir servis diyebiliriz.

İzmir Teleferik Nerede ve Nasıl Gidilir?

İzmir teleferik Balçova kazasının Sakarya Caddesinde yer almaktadır. Merkezde olduğundan ulaşmak fazlaca rahattır. Şehir içi otobüsleri ile ulaşabileceğiniz İzmir Balçova teleferik, Konak’tan gelecekler metro ile ulaşabilirler. Şehir içi otobüsleri kullanırken 82, 167 ve 320 numaralı otobüslere binmeniz ehil olacaktır.

Eğer İzmir Teleferiğe Bornova üstünden gelmek isteyen olursa yeniden metro ile Fahrettin Altay yönünü kullanarak son duraktan sonrasında kent içi otobüs kullanarak gelebilirler.

Karşıyaka üstünden teleferiğe gelmek isteyen ziyaretçiler ise Üçkayalar vapurunu kullanarak karşıya geçmelidirler. Daha sonrasında yeniden kent içi otobüslerini kullanarak 460 ve 480 numara ile kolaylıkla gelebilirler.

Buca üstünden İzmir teleferiğe gelmek isteyen ziyaretçiler ise yeniden aynı halde metro kullanarak Fahrettin Altay yönünde son durakta inmelidirler. Daha sonrasında kent içi 671 numaralı otobüsler ile kolaylıkla teleferiğe ulaşabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir