Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Karaburun Gezi Rehberi

Karaburun Gezi Rehberi

Henüz dinlence planlarınızı yapmadıysanız sizleri mükemmel bir dinlence beldesi olan izmir ilinin şirin ilçesi Karaburun ile tanıştırmak istiyoruz. Daha bir kaç sene öncesine kadar yolların virajlı olması sebebiyle pek ziyaretçi trafiği sağlanamayan Karaburun, ilçeye ortalama 100 km mesafede bulunan Urla kazasından Karaburuna ulaşım imkanı elde eden yeni yolların yapılması ve bu yolların kaliteli oluşu ile dönemeç sayısının düşürülmesi sebebiyle son bir kaç senedir tatilcilerin uğrak yeri haline gelmiş durumda. Denizi, kumu, zeytin ağaçları, kent yapılaşmasından uzak ve misafirperver insanları ile bir başka güzellikte olan Karaburun ilçesi rahat bir dinlence hazzı yaşamak isteyenler için adeta bir biçilmiş kaftan.

Karaburun Hakkında Bilgiler

Karaburun; İsmini üzerinde bulunan Urla yarımadasından almış olup, 1910 yılına kadar Çeşme ilçesine bağlı Ahırlı adında bir kasaba iken, 1910 senesinde Çeşme kazasından ayrılarak Karaburun olarak adlandırılmış bir ilçemizdir. En eski isminin ise Milas olduğu bilinmektedir. Karaburun, İzmir iline bağlı nüfusu minimum olan ilçesi olup, 2018 yılı nüfus sayımına nazaran 10.603 benlik bir nüfusa haiz olduğu açıklanmıştır. Şehrin engebeli yapısı, tarıma elverişli olmaması ve ulaşım imkanlarının yetersizliği ile normal olarak ki iş olanaklarının nerede ise katiyen hale gelişi sebebiyle genç nüfus yazları dinlence için gelen seyahatseverler ve yerlileri haricinde yok denecek kadar azdır.

Karaburun, Urla Yarımadasının Gerence ve Balıklıova içinde kalan hattın şimal kesiminde bulunmakta olup, 600 km2 den ibaret yarımadada kurulmuştur. Tipik Akdeniz nebat örtüsüne hakim olan ilçede yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ise ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir. Yılın en düşük sıcaklığı 2 iken, en yüksek sıcaklığı ise 35 aşama olarak belirtilmiştir. İlçede en oldukca zeytin ağaçları bulunduğundan zeytin ve zeytinyağı ticareti yapılmakta olup, ilçenin genel geçim deposu zeytin bahçelerinden sağlanmaktadır. Ayrıca Karaburun’da ortalama olarak 67 çeşit şifalı nebat bulunmuş olduğu bilinmektedir. 

Yunanistan Sakız Adası, bu ilçeye ortalama 15 deniz mili mesafesinde olup, kuzeyinde Midilli Adası ve şimal doğusunda da Foça bulunmaktadır. Karaburun ilçesi, İzmir körfezinin derhal girişinde bulunduğundan buraya uğrayan araçların ilk uğrak bölgeleri içinde yer almaktadır.

Karaburun ile alakalı mitolojik bir efsanede bulunuyor. Mitolojiye nazaran, Su birikintisi üstünde kendisini görüp, kendi haline aşık olan ve yemeden içmeden doğranan Narcissos’un eriyerek nergis çiçeğine dönüştüğü zeminin de Karaburun olduğu söyleniyor. Ayrıca Nergis Çiçeğinin de dünya üstünde yalnızca Karaburun’da büyüdüğü bilinmektedir. 

Sırasıyla, Mimas, Stelar, Stylarius, Capo Calaberno, Ahurlu ve Ahırlı isimlerini aldıktan sonrasında en son da Karaburun adını alan ilçeye gelen Piri Reis, Kitab-ı Bahriye isminde kitabında fazlaca ayrıntılı bilgiler vermiştir. Ayrıca, 17. yüzyılın yarısında ilçeyi ziyaret eden Evliya Çelebi de bu bölgede bir tane cami, 7 tane dükkan, bir tane hamam, zeytin bahçeleri ile bağların bulunduğundan bahsetmiş olduğu biliniyor. Karaburun adını alan ilçede Milattan Önce 3000’li yıllarda başta Hintliler olmak üzere, akabinde Yunanlılar, Romalılar, Persler ve Bizanslıların hakimiyet sürdüğü meydana getirilen kazı ve tarih faaliyetlerinden anlaşılmakta. Aydınoğullarından sonrasında Osmanlının yönetimine geçen ilçe birinci dünya cenginde da Yunan işgaline maruz kalmıştır. 

Karaburun Gezilecek Yerler

Karaburun, yazımızın da başlangıcında belirttiğimiz şeklinde son bir kaç senenin tercih edilen dinlence beldelerinden biri haline gelmiş durumda. Bu ilçe sakinliği ve güler yüzlü insanları ile fazlaca ünlü olduğu için kalabalıktan uzaklaşıp hem kafa dinlemek, bununla birlikte tabiat ile iç içe olup, zamanı bölgeleri gezip görmek isteyenler için fazlaca ülkü bulunduğunu söyleyebiliriz. Karaburun’da gezilip görülecek bölgeleri merak edenler için de yeniden kendi araştırmalarımız doğrultusunda bilgiler vermeye çalışalım. 

1. Mordoğan

Karaburun kazasının tek beldesi olma özelliğine haiz iken, ilçe mahallesi olarak kayıtlara geçmiş bulunmakta. Muhteşem gün doğumu anlamına gelen Mordoğan, Karaburun’a ortalama 20 km mesafede yer almaktadır. Mordoğan, İzmir il merkezine daha yakın mesafede olduğu için, Karaburun’a oranla daha muntazam ve ulaşım kolaylığı bulunan bir yerleşim yeridir. Mordoğan’ın en bariz özelliği, yazlık evleri ve balık lokantalarının sayıca fazla olmasıdır. Karaburun’da dinlence yapmak isteyenlerin en oldukca uğramış olduğu yer olan Mordoğan’da kumsal süresince sıra sıra cafeler ve balık lokantaları tatilcilerin en gözde mekanları içinde bulunuyor. Ayrıca, Kocakum Plajı, Ayıbalığı ve Çatalkaya deniz severler için bulunmaz bir nimet derecesinde… Farklı alanlar görmek isteyneler arasında yeniden Mordoğan Ayıbalığı bölgesinde pek oldukca mağaraların da olduğunu belirtelim. 

2. Karaburun İskele

Tatil beldesi denince akla gelen ilk yerlerden biri asla şüphesiz koylar ve  iskelelerdir. İzmir’in bu minik fakat bir çok da güzel ve rahat ilçesi Karaburun’un da en oldukca gezilip görülen yerlerinden biri Karaburun iskelesi’dir. Bu iskelenin çevresinde bulunan balıkçı barınakları ve sıra sıra cafeler ile balıkçı restonarları her sene dinlence için ilçeye akın eden tatilcileri ağırlamaktadır. Her sabah balık tutmak için iskeleye gelen balıkçıları takip etmek bile insana ayrı bir rahatlık veriyor. Ayrıca iskelede balıkçılar tarafınca tutulan balıkların satışı da yeniden Karaburun İskelesinde yapılmaktadır. Bu iskelede bilhassa dinlence mevsiminde yer bulmak nerede ise katiyen hale gelebilir. Zira tatilcilerin istilasına uğrayan iskele tıklım tıklım ağzına kadar dolup taşıyor. 

3. Sarpıncık Feneri

Karaburun’un en güzel köyü olan Sarpıncık’da bulunan Sarpıncık Feneri, gerek görkemli doğası, gerekse de manzarası ile filmlere mevzu olacak güzellikte bir yere haiz. Fener, Sarpıncık’ın en uç noktasında bulunmakta olup güneş enerjisiyle çalışmaktadır. Buraya daha oldukca aşıklar, yeni evli çiftler, gün doğumunu ve batımını takip etmek için gelen insanoğlu akın etmekte. Fenerin bulunmuş olduğu noktadan bakınca, Midilli ve Foça adasını seyredebilir, sakinliğin ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz. 

4. Narcissos – Dilek Pınarı

Narcissos’dan yukarıda birazcık bahsettiğimiz üzere, Yunan mitolojisinde ifade edilen hikayelerden kabul edilen su birikintisine bakarak kendine aşık olan Narcissos’un hasta düşüp bir Nergis çiçeğine dönüştüğü yer olarak bilinmektedir. Burada Dilek Pınarı adını alan bir ağaca insanoğlu arzu dileyip ekip eşyalar bağlamaktadırlar. 

5. Saip

Karaburun ilçe merkezine ortalama 3 kilometre uzaklıkta bulunan Saip, mucizevi manzarası ve taş evleri ve köy kahvesini arasında bulunduran yapısı ile tatilcilerin en oldukca uğramış olduğu yerlerin başlangıcında yer alıyor. Burada Karaburun’u kuş bakışı takip etmek için gelenlerin sayısı bir fazlaca fazla. Ayrıca köy kahvaltısı arasında tercih edebileceğiniz bir yer. Saip Kır Kahvesi kahvaltı için yada görünüm karşısında serinlemek için bir Reyhan şerbeti içebileceğiniz mükemmel bir yer.

6. Ayşe Kadın Camii

Rivayete nazaran 700 sene kadar ilkin yaşamış Ayşe ismindeki bir kızın vasiyeti üstüne anası tarafınca eşi benzeri bulunmayan ve tasarımı da Kabe’den alınan bir camii yaptırıldığı belirtiliyor. Ayşe Kadın tarafınca meydana getirilen zeytin, sümül, karanfil ve nergis motifleri cami ustası tarafınca caminin kubbesine işlendiği ve yumurta beyazı ile naturel otların karışımından elde etmiş olduğu boyalarla da bu motifleri boyadığı bilinmektedir. 

Karaburun Plajları

Karaburun, tam bir dinlence cenneti bulunmasına ve nerede ise üç etrafı suyla kaplı bulunmasına karşın yeniden de plaj hizmetine oldukca yatkın bir yer değildir. Burada daha oldukca taşlık ve kayalık alanlar mevcut olduğu için daha oldukca dalış sporuyla ilgilenen insanlarca tercih edilmektedir. Karaburun’da sadece Mimoza, İncirlikoy ve Bodrum adında üç tane plaj bulunmaktadır. 

Karaburun Nerede?

Karaburun; İzmir kent merkezine 104 kilometre mesafede bir ilçedir. Karayolu üstünden Urla ilçesi istikametinde olup, Çeşme ilçesine vardıktan sonrasında ortalama 2 saatlik bir mesafe daha sonra ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. 

Haritası ve Konumu

İlçe için harita ve ulaşım alternatiflerine durum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir