Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Yıldız Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir ? Yıldız Sarayı Giriş Ücretleri

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına muadil gelen oldukca mühim bir döneme şahitlik etmiş Yıldız Sarayı, öteki saraylardan değişik olarak haiz olduğu organik çevresi ile oldukca etkileyici. Hem tarihe kısa bir seyahat yapmak, bununla beraber şehrin en merkezi yerinde kısa bir orman gezintisine çıkmak için Yıldız Sarayı’nı ziyaret etmeye ne dersiniz?

Yıldız Sarayı Hakkında Bilgi

Sarayın bulunmuş olduğu alanın tarihi, Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar uzanıyor. Padişahların evvela av sahası olarak kullandığı bölge, daha sonraları buraya yaptırılan kasırlarla beraber bölgede yerleşik bir seviye alınıyor. Yıldız Sarayı ise III. Selim’in anası olan Mihrişah Sultan için yaptırılıyor ve yapımı 1807 senesinde tamamlanıyor. Yıldız Sarayı’nın tarihimizdeki önemi ise bundan oldukça daha sonrasına dayanıyor. Osmanlı Padişahları içinde oldukça saygıdeğer bir kişiliğe haiz II. Abdülhamit, Dolmabahçe Sarayı’nın denizden kuşatılma ihtimaline karşı Yıldız Sarayı’nı kullanıyor ve tam 33 yıl imparatorluğu buradan yönetim ediyor.

Bir zaman Harp Akademileri binası olarak da kullanılan yapının halkın ziyaretine açılması ise 1994 yılından ondan sonra sadece olası oluyor. Saray, son devre saray yaşamını oldukça güzel bir şekilde yansıtması, haiz olduğu Boğaziçi manzarası ve orman havası ile İstanbul’un hem tarihi, bununla beraber organik zenginlikleri içinde sıralama başı demek olası

Yıldız Sarayı Resimleri

Yıldız sarayı erişim ücreti ne kadar ?

Saraya girişte müze kart kullanılabiliyor. Müze kart’ı olmayanlarda bedava ziyaret edebilirler lakin müze tadilat nedeniyle ziyarete kapalıdır. Müzeye bedava erişim yapabilecek olanlarsa şu şekilde belirtilmiş;

  • 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri T.C. vatandyemekları
  • 0-12 yaş arası yabancı uyruklular
  • Şehit ve gazi yakınları ile gaziler
  • Engelliler ve refakatçileri
  • Rehberler ve basın kartı sahipleri

Yıldız sarayı ziyaret saatleri ve günleri

Müze tadilat nedeniyle ziyarete kapalıdır. Detaylı bilgi için +90 (212) 260 80 60 nolu telefon numarasından bilgi alınabilir. Müzede hafta içi ve hafta sonunda ziyaret saatleri bir değişiklik göstermiyor. Ancak yaz ve kış saatleri için farklılık söz konusu. 15 Nisan – 2 Ekim arasında ziyaret saatleri: 09:00-19:00 3 Erkim – 14 Nisan arasında ziyaret saatleri: 09:00-17:00 Ancak bilet alabilmek için yaz aylarında kapanış saatinden en az 1 saat, kış saati uygulamasında ise yarım saat önce bilet gişesinde olmak gerekiyor.

Yıldız sarayı nerede ve nasıl gidilir

beşiktaş merkez’de, barbaros bulvarı’na bağlı serencebey yokuşu’nda mevcut saraya ulaşım, merkezi konumu dayanaktan olabildiğince basit. Anadolu yakası’ndan gelecek olanlar deniz yolu ile beşiktaş’a gelecek olurlarsa buradan yürüyerek ya da otobüsle saraya ulaşabilirler. Metrobüs kullanacak olanlar zincirlikuyu durağı’nda inip, beşiktaş’a inen herhangi yegane otobüse bindiklerinde ytü durağı’nda inecek olurlarsa, saray yürüme mesafesinde kalacaktır. Anadolu yakası’ndan kişisel techizatı ile gelecek olanlar beşiktaş çıkışından çıktıklarında barbaros bulvarı’na bağlanacaklardır. Bulvarda azcık yemekağı yöne indikten sonra conrad otel’e gerçek dönüp otelin önünden devam ettiklerinde sarayın karşısına kadar çıkacaklardır.

Yıldız sarayı haritası ve konumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir