Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Taksim İstiklal Caddesi

Nüfusu 20 milyona yaklaşan İstanbul’un kalbi neresidir diye sorsalar hiç düşünmeden Taksim deriz. Çünkü Taksim özellikle de İstiklal Caddesi her gün binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle de caddenin girişindeki Burger King herkesin ortak buluşma noktası olarak bilinir. Buluşmak için sözleşen herkes mekanın önünde bekler.

İstiklal Caddesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstiklal Caddesi adresine Otobüs, Metro, Minibüs / Dolmuş, Tren veya Vapur ile ulaşabilirsiniz. Yakında duran hatlar –

Otobüs: 129T, 46Ç, 66, 93T, 97T

Tren: MARMARAY (ATAKÖY – PENDIK), MARMARAY (HALKALI – GEBZE)

Metro: M2Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-11

Anadolu yakasından gelenler için

  • Kadıköy Söğütlüçeşme‘den Metrobüse binerek Zincirlikuyu‘da ininiz. Buradan Hacıosman-Yenikapı metrosuna aktarma yaparak metronun Taksim durağında indiğinizde İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Üsküdar‘dan Marmaray‘a binerek Yenikapı‘da ininiz. Yenikapı’dan Yenikapı-Hacıosman metrosuna binerek Taksim durağında indiğinizde İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Ümraniye‘den 522 numaralı otobüse binerek Köprülü Kavşak durağında inerek Yenikapı-Hacıosman metrosuna aktarma yapınız. Metro ile Taksim durağında indiğinizde İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • KartalMaltepePendikTuzla taraflarından geliyorsanız 500T‘ye binerek 4.Levent durağında ininiz. Yenikapı-Hacıosman metrosuna aktarma yapınız. Metro ile Taksim durağında indiğinizde İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelenler için

  • BüyükçekmeceBeylikdüzüAvcılarKüçükçekmeceBahçelievler taraflarından geliyorsanız herhangi bir Metrobüs istasyonundan metrobüse binerek Mecidiyeköy‘e geliniz. Buradan Yenikapı-Hacıosman metrosuna aktarma yapınız. Metro ile Taksim durağında indiğinizde İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • EsenlerBayrampaşa taraflarından geliyorsanız Yenikapı-Havalimanı metrosuna binerek Yenikapı‘ya geliniz. Yenikapı’dan Yenikapı-Hacıosman metrosuna binerek Taksim durağında indiğinizde Taksim’e ulaşabilirsiniz.
  • BağcılarGüngören taraflarından geliyorsanız Kabataş-Bağcılar tramvayına binerek Zeytinburnu‘nda inin Metrobüse aktarma yapınız. Metrobüs ile Mecidiyeköy’e geliniz. Buradan Yenikapı-Hacıosman metrosuna aktarma yapınız. Metro ile Taksim durağında indiğinizde İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

 

Metro İle Taksim’e Nasıl Gidilir?

Taksim Metro ile ulaşmanın en kolay olduğu yerlerden birisi. M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun “Taksim” durağı sizi tam olarak taksime götürüyor.

Nerede olursanız olun, Taksim’e gitmek için size en yakın metroya atlayın ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna Yenikapı, Gayrettepe, Levent ve Mecidiyeköy’den aktarma yapın.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları

Marmaray İle Taksim’e Nasıl Giderim?

Eğer bulunduğunuz yer Marmaray’a yakınsa, Taksim’e Marmaray’la da gidebilirsiniz. Öncelikle hangi Marmaray istasyonunda olursanız olun gideceğiniz yer Yenikapı!

Yenikapı Marmaray’da inerek direkt olarak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapıp Taksim’e, Taksim Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi

Tramvay İle Taksim’e Nasıl Gidilir?

Taksim, Tramvay ile özdeşleşmiş semtlerimizin başında geliyor. T2 Taksim-Tünel Nostaljik Tramvayı ile Tünel’den kolayca Taksim’e ulaşabilirsiniz.

T2 tramvayı dışında başka bir tramvay Taksim’den geçmiyor. Fakat T1 Kabataş-Bağcılar Tramvayı’ndan Kabataş’ta inerek, ardından F1 Kabataş-Taksim Füniküler hattıyla Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıca T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayından da önce Alibeyköy İstasyonu’nda inip M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’na geçip, sonrasında da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapıp Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Füniküler İle Taksim’e Nasıl Gidilir?

Füniküler Taksim’e gitmenin bence en nostaljik ve keyifli yolu!

Eğer Beşiktaş ya da Boğaz tarafından Taksim’e gideceksen, Kabataş’tan F1 Kabataş-Taksim Füniküleri ile, Karaköy’den de F2 Karaköy-Beyoğlu Füniküleri ile Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Özellikle İstanbul Anadolu Yakası’ndn vapurla Taksim’e gidecekler Karaköy ya da Kabataş’a deniz yoluyla ulaşıp buradan da Füniküler’e aktarma yapabilir.

Yürüyerek Taksim’e Nasıl Gidilir?

Taksim, İstanbul’un tam da ortasında yer aldığından yürüyerek de gidilebilecek bir nokta. Eğer Beşiktaş, Eminönü, Karaköy, Maçka, Nişantaşı gibi noktalardaysanız bence Taksim’e yürüyerek gitmeyi düşünebilirsiniz.

İETT Otobüsleri ile Taksim’e Gidiş

Bu İstanbul trafiğinde ben artık otobüslerle Taksim’e gidişi pek önermesem de tabii ki İETT otobüsleriyle de Taksim’e gidebilirsiniz.

Taksim’e gidebileceğiniz otobüs numaraları; 37T, 38KT, 40, 48T, 49T, 129T, DT2 şeklinde sıralanabilir.

Taksim Araçla Yol Tarifi

Taksim’e özel araçla gitmek gibi bi hata yapmazsınız diye düşünüyorum .Taksim oldukça kalabalık bir bölge olduğu için tüm gününüz yolda geçebilir. Park yeri bulma konusuna girmiyorum bile…

Sabiha Gökçen’den Taksim’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim’e gitmenin en iyi yolu direkt olarak Taksim-Sabiha Gökçen Havalimanı arasında çalışan Havabüs otobüsleri. Bu otobüsler ortalama 1-2 saatte bir olarak kalkıyor ve sizi trafiğe bağlı olarak 1-2 saatte Taksim’e ulaştırıyor.

Ayrıca Sabiha Gökçen’den MR-60 İETT otobüsüne binerek hızlıca Pendik Marmaray’a ulaşabilir, Marmaray’la Yenikapı’ya giderek M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yaparak Taksim’e ulaşabilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Taksime’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Taksim’e gidecekler ise bence direkt olarak Havaist otobüslerine binerek kolayca Taksim’e ulaşsın. Ayrıca H-2 otobüsü ile önce Mecidiyeköy’e gidip oradan M2 metrosu ile de taksime geçebilirsiniz.

Bunun dışında yakın zaman sonra tamamlanacak Yeni Havalimanı metrosuyla beraber direkt olarak Mecidiyeköy’e ulaşılabilecek. Bu da demektir ki hemen bi aktarma ile Taksim’e geçilebilir.

Otogar’dan Taksim’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogarı’ndan Taksim’e gidecekler hemen otogardan geçen M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binsin ve Yenikapı yönüne doğru son durağa kadar gitsin. Yenikapı’dan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçerek Taksim’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Alibeyköy Cep Otogarı’ndan Taksim’e gidecekler ise T5 Tramvayına binerek Alibeyköy durağından M7 metrosuyla Mecidiyeköy’e gitmeli ve sonrasında M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapmalı. Biraz anlatması karışık ama aslında toplamda 1 saat gibi bi sürede Taksim’e ulaşabilirsiniz.

İstiklal Caddesinde Neler Var ?

İstiklal caddesi büyük ölçekli bir kıyafet alanı olarak da anlatım edilebilir. Aksesuar, iç çamaşırı, çanta, kundura, elbise ve bijuteri dükkanları cadde üstünde yer edinen işletmelerin yarıdan fazlasını meydana getirmektedir. Ayrıca, cadde üstünde fastfood imkanını sunan birçok büfe ile tatlıcılar, balık lokantaları, börekçiler ve muhallebicilerde bulunmaktadır. Bunların dışında barlar, türkü evleri, fasıl mekanları ile meyhaneler şeklinde ortamlarda İstiklal caddesinde yer almaktadır. Sinema, sanat galerileri, kitap evleri ve tiyatro şeklinde kültür merkezleri de cadde üstünde bulunmaktadır.

İstiklal Caddesi Resimleri

İstiklal Caddesinde Ne Yapılır ?

İstiklal caddesinde, sanatla alakalı etkinliklere katılmak mümkündür. Tiyatrodan sanat galerisine, beyaz perdeden kitap evlerine kadar birçok ortamın bulunmuş olduğu bu caddede, kültürel faaliyetlerde bulunulabilir. Cadde üstünde yer edinen kıyafet ağırlıklı alış veriş mağazalarından şahsi zevklerinize müsait alış veriş yapabilir, muhtelif restoran yahut kafelerde damak keyfinize müsait lezzetler tadabilirsiniz. Ayrıca, fasıl mekanlarında, barlarda yahut türkü evlerinde gönlünüzce eğlenebilir ve düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir