Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya denince ilk akla gelenler deniz ve güneş olsa da, Antalya bunlardan onlarca defa daha fazlası. Eşsiz doğası plajları, şelaleleri ile kendine fanatik bırakan bu kent antik kentleri ve zamanı ilede çok zengin. Şehrin görülmesi ihtiyaç duyulan en güzel yerlerini Antalya’da gezilecek yerler sıralaması ile bir araya getirdik.

Antalya’da Gezilecek Yerler Listesi

Masmavi denizi ve uzun kumsallarıyla Türkiye’nin aden köşelerinden olan Antalya, yerli ve yabancı turistler tarafınca çok alaka görüyor. Yaz aylarında dinlence amaçlı gelen insanoğlu Antalya’nın zamanı dokusu ve organik güzellikleri karşısında da büyüleniyor. Yaz aylarında çok kalabalık olan Antalya’da deniz sezonu nisan ve mayıs aylarında açılmaya başlanıyor.Tarihi yerleri, antik kentleri, şelaleleri, plajları ve organik güzellikleri ile Antalya’da ve etrafında gezilip görülmesi ihtiyaç duyulan en güzel yerler sıralaması;

Kaleiçi

Antalya merkezinde yer edinen Kaleiçi, zamanı dokusu ve oldukça eskilere dayanan hikayesi ile misafirlerden alaka topluyor. Helenistik dönemlere kadar uzanan Kaleiçi zamanı, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarından kalan dokuları mimarisinde taşıyor. Kaleiçi’nde hem de kültürel mekanlar, kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.

Hadrian Kapısı

Antalya Hadrian Kapısı öteki bir adıyla Üç Kapılar, Antalya’nın zamanı dokusu ve mimari yapısı korunmuş en eski yapıtlarından birisidir. Kaleiçi’ne girişte bulunan bu kapı, milattan sonrasında 130 senesinde inşa edilmiş. Yuvarlak kemerli 3 kapı açıklığı yapısında bulunan kapı zaman içinde kent surları dış kısmını kapamış olduğu için senelerce korunarak günümüze gelmiştir. Dönemin orada yaşayan bütün medeniyetlerin izlerini üstünde taşıyan bu doku zamanı olarak eşi olmayan güzellikte yapıdadır.

Kesik Minare (Şehzade Korkut Camii)

Kesik Minare antik çağdan başlayarak Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görerek günümüze kadar gelmiş bir yapıdır. Antalya Kaleiçi bölgesinde yer edinen bu yapı, günümüzde ibadete açılması için restore edilmektedir. Bizanslılar tarafınca Meryem Ana adına meydana getirilen bu kilisenin o zamanki ismi Panaghia imiş. Fakat yapı Selçuklular zamanında camiye çevrilmiştir.

Tazı Kanyonu

Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde yer edinen Tazı Kanyonu, tabiat yürüyüşü yapmak isteyenler, gezginler ve kampçılar tarafınca yoğun alaka altında. Aynı zamanda bu kanyonun içinde benzersiz hayvan çeşitleri bulunuyor. Karaçam ağaçları ile çevrili olan bu kanyon eşi olmayan organik güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.

SANDLAND

Antalya Lara Sahili üstünde 10 bin metrekarelik bir alana kurulan bu kum müzesi, ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen sunuyor. Müze içinde heykel sanatçılarını ve eserlerini tanıtan bir video alanı, eseler ile alakalı ayrıntılı açıklamalar, çocuklar için kinetik kumdan oluşan oyun alanı ve dünya harikaları ve daha birçok şaheserin kumdan yapılma heykelleri mevcuttur. Müze girişi öğrencilere 15 TL, yetişkinlere 24 TL olarak belirlenmiş.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Kaleiçi bölgesinde yer edinen müze, Sunay Akın danışmanlığı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 2011 senesinde kapılarını açmış. İçerisinde birbirinden kıymetli ve eski antika oyuncağın sergilendiği bu müze, iç dekoru ve içindeki çizgi film karakterlerinin oyuncak heykelleri ile ziyaretçiler tarafınca çok alaka topluyor. Müzeye giriş için öğrenciler 3 TL, yetişkinler için 5 TL ücret belirlenmiş.

Murat Paşa Camii

Antalya’da gezilecek yerler listemize Murat Paşa Camii ile başlıyoruz.1500’lü yıllardan günümüze kadar gelebilen ve eşi olmayan bir işçiliğe haiz olan caminin en alaka çeken yerlerinden birisi, ender bir güzelliğe haiz minberidir.

Yivli Minare

Antalya’da ilk İslami eserlerden birisidir. Sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafınca yapıya ayrıca meydana getirilen minare, bütün Dünya üstündeki eşi olmayan örneklerden birisidir.Detaylar Yivli Minare yazımızda.

Likya Yolu

Fethiye ve Antalya içinde uzanan yol inanılmaz güzellikte bir trekknig rotasıdır. Aynı zamanda üstünde Türkiye’nin en iyi manzarası ödülüne haiz olan Gelidonya Feneri benzer biçimde bir oldukça güzellik barındırmaktadır.Detaylar Likya Yolu yazımızda.

Karain Mağarası

Antalya’da gezilecek yerler listemize bir mağara ile devam ediyoruz.Dünya Miraslar Listesi’nde yer alması için tavsiye edilen Karain mağarası, sizi başka bir Dünya’ya götürebilecek enfes bir büyüye sahiptir. Halen kazı çalışmalarının devam etmiş olduğu mağara hem de Türkiye’nin de en büyükleri arasındadır.Detaylar Karain Mağarası yazımızda.

Antalya Müzesi

Ülkemizin en kapsamlı ve en büyük müzelerinden birisidir. Bunda 1. Dünya Savaşı döneminde yağmalanmak istenen eserlerin korunması amacıyla kurulan ilk müze olmasının oldukça büyük tesiri vardır.Detaylar Antalya Müzesi yazımızda.

Xanthos Antik Kenti

3000 sene öncesine dayanan evveliyatına rağmen, ülkemizdeki en sağlam halde ayakta kalabilmiş antik kentlerden birisi olma hususi durumunu taşır. Ayrıca enfes deniz manzarası ve mozaikleri ile de öteki bir fazlaca antik kentten değişik bir konumda yer alır.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi ile Antalya’nın sıcak günlerinde birazcık soluk almak ve tabiatın büyüleyici manzarasına tanıklık etmek dilerseniz, derhal rotanızı Düden’e çevirebilirsiniz. Şelalenin yanında bir de gizli saklı güzellik olan mağaraya girecek olursanız, kendinizi bütün dış Dünya’dan aniden soyutlayabilirsiniz.Detaylar Düden Şelalesi yazımızda.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Özellikle çocuklarla beraber bir dinlence geçirecekseniz, çok güzel zaman geçirebileceğiniz yerlerden birisi de Antalya hayvanat bahçesi olabilir.Detaylar Antalya Hayvanat Bahçesi yazımızda.

Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın saklı cennetlerinden birisi daha Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı. Düden ve Manavgat’a gore daha sakin olduğundan burada tam anlamıyla huzuru bulabilirsiniz.Detaylar Kurşunlu Şelalesi yazımızda.

Manavgat Şelalesi

Antalya’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız Manavgat Şelalesi.Manavgat’ın, hatta Antalya’nın bile simgesi haline gelen şelalenin ne denli güzel bulunduğunu anlayabilmek için fotoğraflara bakmak yetmez. Şelaleyi birebir gördüğünüz vakit niçin bu kadar kıymet biçildiğini anlamanız olası olacaktır. Ayrıca Manavgat Şelalesi çevresinde yer edinen mesire alanları da birazcık soluk almak için çok elverişlidir.

Termessos Antik Kenti

Dünya’daki en iyi korunmuş antik kentlerden birisidir. Bunda şehrin aslına bakarsan korunmak suretiyle inşa edilmiş olmasının tesiri büyüktür. O kadar canlıdır ki; sizi kısa bir tarih yolculuğuna bile çıkarabilir.Detaylar Termessos Antik Kenti yazımızda.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya denince aklınıza ancak deniz ve güneş geliyor olabilir. Ama şayet kış aylarında Antalya’ya gitmişseniz Toroslar’da kaymanın zevkine Saklıkent Kayak Merkezi ile varabilirsiniz.Detaylar Saklıkent Kayak Merkezi yazımızda.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Tiyatrosu çok büyük büyüklükte ve halen sapasağlam ayakta olmasıyla dikkat çeken bir tiyatrosu olsa da, su kemerleri, bazilikası, stadyumu, çeşmesi ve kemerleri ile tam anlamıyla tüm bir kenttir ve Dünya’nın sayılı eserlerinden birisidir.Detaylar Aspendos Antik Tiyatrosu yazımızda.

Oymapınar Gölü

Manavgat’a kadar gelmişken, barajın gerisinde saklı olan bu güzelliğe şahitlik etmeden dönmek olmaz. Gölde talep eder tekne turlarına katılabilir, dilerseniz de dilediğinizce yüzebilirsiniz. Bir defa buraya ulaştıktan sonra Antalya ve deniz hakkında görüşleriniz tümden değişebilir.

Antalya Akvaryum

Antayla seyahat planınız var ise Antalya Akvaryum bu plan içinde ne olursa olsun olmalı.Dünyanın en büyük tünel akvaryumlarından önde gelen Antalya Akvaryum sizleri bekliyor.Detaylar Antalya Akvaryum yazımızda.

Adrasan Koyu

Denizi, doğası ve benzeri olmayan manzarası ile unutamayacağınız bir aden köşesi. Eğer giderseniz o denli fazlaca hoşunuza gidecek ki, kimseler bilmesin isteyeceksiniz.

Köprüçay

Doğa yürüyüşleri, rafting veya kamp oluşturmak için Antalya’daki, bir ihtimal de Türkiye’deki en doğru adrestir. Kalabalıktan uzak bir dinlence koymak dilerseniz Antalya’daki en benzeri olmayan yerlerden birisidir.

Olimpos (Olympos)

Olimpos benzeri olmayan doğası, antik zamanı ve plajları ile Antalya gezilerinizde görülmesi ihtiyaç duyulan yerler içinde bulunuyor. Likyanın kıymetli şehri olan Olimpos gezilerinizde Olympos Antik Kenti ile zamanı bir geziye çıkabilirsiniz. Ayrıca görsel bir şölen yaşamak isteyenler arasında Olympos Teleferik mükemmel bir seçenek.Detaylar Olimpos seyahat rehberi yazımızda.

Çıralı Plajı

Antik kentin kalıntıları arasından bir seyahat daha sonra mükemmel bir plaja ulaşacaksınız. Çıralı Plajı, Caretta Carettaların bölgesi olarak da biliniyor. Serin sularında yüzebilir yada bir tekne turuna katılabilirsiniz.Detaylar Çıralı Plajı yazımızda.

Karaalioğlu Parkı

Falezler üstünde inşa edilmiş bu park benzeri olmayan Antalya manzarası ve yemyeşil bahçesi ile çok geniş bir parktır. Park 2. Dünya Savaşı’ndan sonrasında inşa edilmiş ve şimdilerde içinde birçok kafe, piknik alanı ve çocuklar için oyun alanı bulundurmaktadır. Park kamuya aleni bir alan olduğu için girişler ücretsiz. Antalya’ya gelmişken bu parka uğrayıp nefis manzarayı seyredebilirsiniz.

Antalya Çevresinde Gezilecek Yerler

Kaş

Antalya merkeze ortalama 2 saat mesafede yer alıyor. Birbirinden güzel naturel güzellikleri içinde bulunduran masmavi denizi ve incecik kumlu sahiller ile Türkiye’nin en popüler dinlence yerlerinden birisi olan Kaş, Antalya’ya giden her insanın görmesi ihtiyaç duyulan bir yer. Kaş’a gitmişken Kaputaş Plajı’nı ziyaret edebilir ve Saklıkent Kanyonu’nu gezebilirsiniz. Denizin ve tabiatın tadını çıkarmak için Kaş vazgeçemeyeceğiniz bir dinlence beldesi.

Kalkan

Kalkan, Kaş’a bağlı minik bir dinlence beldesidir. Tertemiz masmavi denizi, dar ve rengarenk sokakları, butik otelleri, her yerde yer edinen begonvil çiçekleri ile ne olursa olsun görülmesi gerek bir dinlence beldesidir. 3 bin sene ilkin Kalkan’da yaşamış Likya Uygarlığından da kalıntılar bulunan bu zamanı ve benzeri olmayan belde dinlence için yazları çok alaka kabul eden bir yerdir.

Demre

Demre eski ismi ile Myra, zamanı fazlaca eskilere dayanan bir liman bölgesidir. Antalya Körfezi’nin batı kıyılarında yer edinen bu bölge, geniş ve durgun suyu ile her turistin ne olursa olsun ziyaret etmiş olduğu bir yerdir. Antalya merkez ile Demre arası ise ortalama 3 saatlik bir mesafededir.Detaylar Demre seyahat rehberi yazımızda.

Konyaaltı

Antalya’nın batısında yer edinen Konyaaltı bölgesi, 10 köy ve 29 mahalleden oluşuyor. Milattan ilkin Likya sınırları içinde yer edinen bu bölge o dönemlere ilişkin kalıntıları ile zamanı bir dokuya sahiptir. Aynı zamanda Antalya limanı ise burada bulunmaktadır. Konyaaltı mevkiinde, birbirinden değişik konaklama yerleri ve dinlence tesisi bulabilirsiniz.

Belek

Antalya merkezi ile 42 kilometre olan Belek’e ulaşım ortalama 45 dakikadır. Şehirdeki büyük ve meşhur otellerin çoğunun yer almış olduğu bu bölge dinlence severler için benzeri olmayan bir kumsal ve denize haiz. Güzel ve eğlenceli bir dinlence için Belek adeta bir dinlence cenneti.

Alanya

Antalya’nın ilçesi olan Alanya Antalya merkeze ortalama 3 saat uzaklıkta yer alıyor. Konumu bakımından minik bir yarımada benzer biçimde olan bu ilçenin kuzeyinden Toros Dağları bulunuyor. Yazları yerli ve yabancı turistler tarafınca ziyaret akınına uğruyor ve zamanı dokusu bununla beraber haiz olduğu naturel güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.Detaylar Alanya gezilecek yerler yazımızda.

Kemer

Antalya kent merkezine otuz dakika uzaklıkta bulunan Kemer, turizmin en mühim yerlerinden birisidir. Deniz, orman ve dağların birleştiği manzarası ile birçok dinlence tesisi ve otelin bulunmuş olduğu bu bölge haiz olduğu plajları ile turistlerin favori yerlerindendir.

Antalya’da Gezilecek Yerler – En Güzel 33 Yer adlı makalemizin sonuna geldik. 🙂 Antalya’da çok sayıda gezilecek, görülecek yer var. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın lütfen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir