Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

Genellikle sinemadan veya televizyondan gördüğünüz ve müthiş bir hayranlık duygusu beslediğiniz meşhur simalarla yan yana olmak, onlara dokunabilmek ve hatta sarılmak, sizce iyi mi bir duygudur? Madame Tussauds, bundan tam 250 yıl ilkin bu probleminin cevabını balmumu sanatının bütün inceliklerini kullanarak aramaya koyuldu. Bu arayış, bugün bütün dünyanın en popüler müzelerinden biri olan Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi’nin doğmasını sağladı. Ne şanslıyız ki bu oldukca hususi müze, şubeleri arasına İstanbul’u da ekledi. Bu  yazımızda, son aşama çarpıcı bir hikayesi olan Madame Tussauds’a ve ön ayak olduğu balmumu müzelerinin tarihine tanıklık edebilirsiniz. Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi’ne gitmeden ilkin bu yazıyı okumanız, ziyaretinizin oldukca daha eğlenceli geçmesini sağlayacaktır. O halde, haydi başlayalım.

Madame Tussauds Kimdir?

Sadece İstanbul’da değil, dünyanın pek oldukca noktasında milyonlarca ziyaretçiyi kendine çeken balmumu müzelerinin odak noktasında yer edinen Madame Tussauds aslen kimdir?  Madame Tussauds oldukca mühim bir balmumu sanatçısı olan Curtius ile anası yardımıyla tesadüfen tanışma şansı buldu. Annesi, Curtius’un evinde gündelikçi olarak çalışıyordu ve bu konum onunla yollarının erkenden kesişmesine niçin oldu. Curtius, oldukca kabiliyetli bir genç kız olan Madame Tussauds’a bilmiş olduğu pek oldukça şeyi öğretti. Boynuzun kulağı geçeceği hemen hemen 20 yaşlarında belli oldu. Madame Tussauds 20 yaşlarındayken Fransa Kralı’nın kardeşine muhtelif dersler vermeye başladı.

Kraliyet ailesinin yanında 8 sene kadar yaşadıktan sonra, kendisinin ve annesinin otoriteye olan bağlılıklarına şüpheyle yaklaşılmış, bundan dolayı her ikisi de hapse gönderilmiştir. Hapis yaşamı, şahsi kabiliyetleri yardımıyla oldukca uzun sürmedi. Giyotin kurbanları için muhtelif ölüm maskeler yapmak şartıyla özgür bırakıldı. O devre evliliğe ilk adımını attı ve iki evladı oldu. Fransız İhtilali daha sonra ustası Tussauds yaşamını kaybedince sergileri tümüyle ona kaldı. Yaşamını Londra’ya nakliyat sonucu alan Madame Tussauds, kabiliyetlerini burada bulunduğu  30 yıl süresince icra etti. Katillerden kraliyet mensuplarına dek pek oldukca adamın balmumu heykellerini başarıyla oluşturdu. Halktan mütevazı insanlarla meşhur kişilerin yan yana gelebiliyor olması, o devre için oldukca büyük bir alaka görmüştü.

Madame tussauds istanbul hakkında bilgiler

Evrensel yegane şöhrete sahip olan madame tussauds bundan sonra istanbul’da, meraklılarıyla buluşuyor. Birinci örneğini bundan full 250 yıl evvel vermeyi başaran madame tussauds bal mumu müzesi, bugün istanbul ile birlikte 21. Şubesine ulaşmış oldu. 2016 yılında beyoğlu içerisinde açılışı yapılan madame tussauds balmumu müzesi, ülkemizin spor, zanaat ve politika alanlarından pek fazla tanınmış figüre yuva sahipliği yapıyor. Dünya çapında yegane gelenek haline dönüşmeyi başaran madame tussauds balmumu müzesi’nin bu denli alaka toplamasının en mühim nedeni burada yer meydan heykellerin, deyim yerindeyse hiper yegane doğruluk barındırması.

Müze içerisinde hayranlık duyduğumuz herhangi yegane meşhur isimle göz göze gelirken, onu gerçeğinden ayırt etmekte sahiden de fazla güçlük çekebilirsiniz. Olabildiğince dizi dışı ve hususi yegane tecrübe takdim eden madame tussauds istanbul balmumu müzesi’nde olabildiğince sürpriz isimlere yer verilmiş ve bu üstelik bu adlar her yıl belli periyotlarla güncellenebiliyor. Kapsamlı yegane şekilde ölçü almaktan, fotoğraflamaya, kalıbın hazırlanmasından balmumunun dökülmesine dek pek fazla ince detayın netice üstünde tesirli olduğunu hatırlatalım. Müzede yer meydan her yegane heykel maksadıyla muazzam yegane emek laf mevzusu. 6 ayrı yemekamadan geçen işlemlerin giriş yemekamasında 150 kiloluk yegane kilden faydalanılır.

Beyoğlu’na gelen turistlerin de geniş alaka gösterdiği müze, şehre müthiş yegane renk katıyor diyebiliriz. Müzenin içerisinde toplamda 5 ayrı kategori mevcuttur. Heykeller müze içerisinde kültür, spor, ilim, liderler ve müzik gibi kategorilere ayrılmış durumdadır. Heykellerin her birinin arkasında icra ettiği mesleğe normal yegane fon oluşturulmaktadır. Normalde heykellere yaklyemekmak ve dokunmak yasak; lakin ziyaretçilerin pek çoğu bu fırsatı kaçırmak istemiyor. Bu sayede de meydana son derece gülünç resim kareleri çıkabiliyor. Madame tussauds balmumu heykelleri madame tussauds istanbul balmumu müzesi’nde, saf olarak yerli figürler ağırlıkta. Buna karşın evrensel olarak tanınan yıldızlar da şahsına yer bulmuş durumda.

Müzik bölümü heykelleri

Madame tussauds istanbul balmumu müzesi’nin en renkli bölümlerinden yegane tanesi müzik alanıdır. Zeki müren ve sulh manço’nun geniş alaka gördüğü bölümde, aynı anda rihanna, madonna gibi sevilen yabancı sanatçıların da heykelleri yer alıyor.

Spor bölümü heykelleri

spor kategorisinde neymar, messi, nadal gibi efsane isimlere yer verilmiş. Türkiye’den ise arda turan ve hidayet türkoğlu isimleri tercih edilmiş.

Liderler bölümü heykelleri

bu bölümün en mühim ismi elbette tahmin edeceğiniz üzere mustafa kemal atatürk. Yüce önderin balmumu heykeli maksadıyla olabildiğince titiz yegane performans yürütüldüğü biliniyor. Fatih sultan mehmet ve mimar sinan ise bu bölümün başka sevilen figürleri.

Film bölümü heykelleri

bu alanda ağırlıklı olarak tv ve film dünyasının tanındık isimlerine yer verilmiş. Türkiye’yi demet akbağ, beren saat, kıvanç tatlıtuğ gibi adlar temsil ediyor.

Kültür bölümü heykelleri

kültür bölümünü gezenler, burada yaşar kemal, mozart, leonardo da vinci gibi isimlerin bal mumu heykelleriyle karşılyemekacaklar. Burada yer meydan isimlerin daha dahası müzede bulunuyor. Müzede yer meydan heykeller arasında öne çıkanları paylaşmaya çalıştık.

Madame tussauds istanbul bilet fiyatları

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi’nin giriş fiyatı online olarak 62 TL.Eğer gişeden bilet alırsanız 109 TL. Genelde müze fiyatları pahalı bulunsa da ilgi oldukça büyük.

Madame tussauds istanbul nerede?

Istanbul ilinin avrupa yakası içinde mevcut beyoğlu ilçesinde yer alıyor. Full olarak beyoğlu’nda, istiklal caddesi üstünde yer meydan müze, aynı anda önceki emek sineması’nın yer aldığı alana yeganeabül ediyor. Grand pera’ya gelerek müzeyi rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Şimdiden afiyetli zaman geçirmenizi dileriz.

Haritası ve konumu

müze maksadıyla harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bölgede gezilecek yerler

Yakınında gezilecek yerler arasında çiçek pasajı, masumiyet müzesi ve istanbul uygar zanaat müzesi yer alıyor. Byemekkaca şehrin başka gezilecek yerlerine ise istanbul’da gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir