Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Yeşilköy Havacılık Müzesi

İstanbul Havacılık Müzesi, bir öteki malum adıyla Hava Kuvvetleri Müzesi, havacılığa merak salmış birçok şahıs için bir tapınak olabileceği benzer biçimde yediden yetmişse her insanın alaka göstereceği nadide yerlerden birisi.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Hakkında Bilgi

Müzenin zamanı neredeyse I. Dünya Savaşı’na kadar dayanıyor. Savaş nihayetinde elde bulunan değişik milletlere ilişik uçaklar, müze kurma fikrini keşfetmiştir ve ek olarak da düşmandan elde edilmiş ganimetlerden de müzeye müsait olacak parçalar toplanmaya başlamıştır. Kurtuluş Savaşı esnasında bu parçaların zarar görebileceği düşünülmüş ve uçaklar Maltepe’ye taşınmaya başlamıştır. Ancak nakliye esnasında uçakların hasar görmesi ve Kurtuluş Savaşı’nda uçaklardan zaiyat verilmesi ile müze kurma fikrinden vazgeçilmiştir.

Yıl 1960’a vardığında ise Hava Kuvvetleri Komutanı Hv.Org. İrfan Tansel, bir havacılık müzesi kurulması için talimat vermiş ve ilk adımları bizzat kendisi atmıştır. Yapılan uzun emek harcamalar cevabında müze 15 Mayıs 1971’de İzmir’de hayata geçmiştir. Ancak müzeye ulaşımın zor olması sebebiyle müze yeterince alaka görmemiş ve 1985 senesinde bugünkü yerine taşınmıştır.

3000 metrekaresi kapalı, 12000 metrekaresi aleni olmak suretiyle ortalama 15000 metrekarelik bir alana kurulmuş olan müzede; Türk Hava Kuvvetleri’nin bugüne kadar kullandığı hava araçları, maket koleksiyonları, havacılıkta kullanılan vasıta ve gereçler, havacı şehitlerimizin elbiseleri, havacılığın dünden bugüne olan serüveni temalı eserler ve silahlar benzer biçimde birçok nadide parça bulunur. Ayrıca müzeyi gezdikten sonrasında müzedeki kafede birazcık soluklanıp bir şeyler içmek ve müzedeki mağazadan oldukça müsait fiyata maket tayyare alışverişi yapmak mümkündür.

Uygun fiyatları, oldukça entresan parçaları, tarihimize, şehitlerimize oluşturulan bir kapı olması ve çok huzurlu gezilebilen iyi bir seyahat düzeninin olması sebebiyle mutlaka İstanbul’da görülmesi ihtiyaç duyulan yerler içinde sayılabilir.

Havacılık Müze Ziyaret Saatleri

Hafta Açılış Kapanış
Hafta İçi 09:00 17:00
Hafta Sonu 10:00 17:00

Müze, Pazartesi günleri ve Yılbaşı, Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günleri kapalıdır. Bu günlerin dışında müze açıktır. Hafta sonu ziyaret saatleri aynı zamanda resmi tatil günlerinde de uygulanıyor. Bilet satışları müze kapanışında 45 dakika önce son buluyor.

Okul gezileri veya gruplar için randevu ve bilgi için [email protected] adresinden ya da 0212 663 24 90-2268 nolu telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Havacılık Müzesi Giriş Ücreti

Giriş Ücreti Ücret
Yetişkin 12 TL
Öğrenci ve 18 Yaş Altı Ücretsiz
Fotoğraf Çekimi 23 TL

Müzeye giriş öğrenciler ve 18 yaş altı için ücretsizdir. Müze Kart geçerli değildir.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Ücretsiz Giriş Şartları;

  • 15-22 Nisan Turizm Haftası ve 18-24 Kasım Öğretmenler Haftası’nda öğretmenler
  • 23 Nisan Çocuk Şenlikleri Haftası’nda tüm çocuklar
  • 18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nda tüm ziyaretçiler
  • 18 Mart, 01 Haziran, 30 Ağustos, 29 Ekim ve 10 Kasım tarihlerinde tüm ziyaretçiler
  • Yılın tüm zamanlarında basın kartı sahipleri, gaziler ve 60 yaş üzeri kimseler

Müzeye ücretsiz giriş yapabiliyorlar.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Resimler

Yeşilköy Havacılık Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Müze, Yeşilköy’de Hava Harp Okulu Destek Bölüğü’nün, askeri havaalanının derhal yanı başında. Müzeye kişisel aracınızla gelmek dilerseniz E-5 üstünden Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı yönünde gidip, havalimanına ulaştıktan sonra kumsal yolu yönüne dönmelisiniz. Sahil yolu üstündeki Hava Harp Okulu’nu geçer geçmez sağa dönecek olursanız müzeye ulaşabilirsiniz. Zaten kumsal yoluna girer girmez karşınıza çıkacak olan tabelalar size müzeye kadar rahatça yol gösterecektir.

Toplu nakliyat araçları ile gelmek istiyorsanız de kullanabileceğiniz en iyi alternatif Sirkeci Halkalı Banliyö Treni olacaktır. Yeşilköy İstasyonu’nda indikten sonrasında müzeye ulaşmanız ancak 5-10 dakikanızı olacaktır. Bu sebeple Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar Marmaray ile Sirkeci’ye, yahut deniz yolu ile Eminönü yahut Karaköy’e kadar gelip buradan tren hattına geçiş yapabilirler.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Video Görüntüleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir