Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Vefa Bozacısı : İstanbul’un Tarihi Bozacısı

Vefa Bozacısı İstanbulun Tarihi Bozacısı

Vefa bozacısı, Vefa’da 1876 senesinde kurulmuş olan işletme tarafınca, hizmet sunumlarının gerçekleştiği ve günümüze kadar uzanan boza geleneğinin en bilindik temsilcisidir. Aslen şeker, su ve darı irmiğinden yapım edilen, kış içeceği olarak malum boza, devletimizde Vefa bozası ismi altında marka haline gelmiş ve derhal derhal her kesim tarafınca malum bir meşrubat türüdür.

1800’lü yıllardan günümüze kadar, dört nesil süresince idame eden Vefa boza işletmeciliği, halen ülke halkı tarafınca en malum ve en çokca tercih edilen boza markası olma hususi durumunu sürdürmektedir.

Vefa Bozacısı İstanbulun Tarihi Bozacısı

Vefa Bozacısı : İstanbul’un Tarihi Bozacısı

Arnavutluk’ta yaşamakta olan Hacı Sadık Bey, 1870 senesinde Arnavutluktan ayrılarak İstanbul’a gelir. İstanbul’a yerleştikten sonra, şehirde esnafların boza imalatı yaptığını ve sattıklarını keşfeder. Hacı Sadık Bey meydana getirilen bozaları inceledikten sonra, kendince geliştirdiği bir yöntemi deneyerek, fazlaca daha koyu kıvamlı, daha aleni sarı rengi bulunan ve hafifçe ekşimsi bir tada haiz olan kendine ilişik bozayı üretir.

Başlarda kendi evinin altında boza üretimi yapar ve 6 sene süresinde hususiyet ile kış gecelerinde saray ve sarayın etrafında kendi imalatı olan bozaları satmaya başlar. İlk zamanlarda alıcı çıkması için sabırsızlık ile bekleyen Hacı Sadık Bey, kendi imalatı olan bozaya istek arttıkça, boza ticareti oluşturmaya karar verir. O dönemde saraylıların oturmuş olduğu ve aristokrat ailelerin bulunmuş olduğu İstanbul’un güzide semtlerinden biri Vefa’da 1876 senesinde Vefa Bozacısı olarak ticarethanesini açar.

1876 yılından günümüze kadar, Vefa bozacısı, nesilden nesile aktarılarak bir devamlılık meydana getirir. Hacı Sadık Bey oldukça fazla tercih edilen bozasında mevcut lezzeti koruyabilmek maksadı ile seneler boyu üretimi ancak kendisi yapar. Geçen vakit zarfında oğlu İsmail Hakkı Vefa’yıda yanına alır ve Vefa boza üretimine beraber devam etmeye başlarlar. Vefa bozacısının tarihi, 1870’li yıllardan günümüze kadar uzamakta ve halen en çokca tercih edilen ve en çokca tüketilen marka boza olma hususi durumunu elinde bulundurmaya devam etmektedir.

Gerçek boza içmek isteyenlerin ve o müthiş lezzet ile buluşmayı arzulayanların mutlak suret ile uğraması ihtiyaç duyulan yer Vefa bozacısıdır. Vefa bozacısı, tarihten günümüze uzanan serüveni ile daha ileriki yıllarda da hizmet vermeye devam edecek, aynı kaliteyi nesiller boyu tatma zevkini sunacak, elit bir işletme olarak Türk tecim hayatında ve Türk damak zevkinde yer alacaktır.

Vefa Bozacısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Vefa Bozacısı, İstanbul ili Fatih ilçesinde yer almaktadır.Vefa bozacısına İETT otobüsleri kullanılarak ulaşmak mümkündür. Şehzadebaşı otobüs durağından, Müze otobüs durağından, Laleli Üniversite tramvay durağından ve Aksaray tramvay durağından Vefa bozacısına ulaşmak mümkündür.

Ayrıca, Aksaray tramvay durağı, Aksaray metro istasyonu, Aksaray metro durağı, Beyazıt tramvay durağı, Marmaray Yenikapı istasyonu metro durağı, Yenikapı İDO gemi durağı, Kumkapı ve Sirkeci tren istasyon durağı aracılığı ile de Vefa bozacısına ulaşılabilir.

Vefa Bozacısı Ulaşım Haritası

Bozacı için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir