Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Selimiye Camii Nerede? Özellikleri ve Hakkında Bilgiler

Edirne’nin simgesi haline gelen Selimiye Camii bir ustalık eseri olarak geçen yıllara aldırış etmeden bütün ihtişamıyla ve güzelliği ile bulunmuş olduğu şehrin ve ülkemizin en mühim camilerinden biri olmaya devam ediyor.

Selimiye Camii Hakkında Bilgiler

Selimiye Camii, Osmanlı padişahı olan II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camiidir. Bu camii Edirne’de bulunmaktadır. II. Selim’in ‘’ustalık eserim’’ söylediği camii, gerek Mimar Sinan’ın gerekse Osmanlı Devleti’nin en mühim yapıtlarından birisidir.

Camiinin yapısındaki kitabeye bakıldığında, 1568 senesinde yapımına başlanmıştır. Camiinin 27 Kasım 1574 Cuma günü açılış planlanmıştır ama II. Selim’in ölümü üzerine, 14 Mart 1574 ‘te açılışı yapılmıştır.

2000 senesinde UNESCO tarafınca Dünya Miras Geçici Listesine dahil edilen Selimiye Camii ve Külliyesi, 2011 yılına gelindiğinde Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir. Sultan Selim o devre İstanbul’dan Edirne’ye gelmiş ve Avusturyalılar ile meydana getirilen sulh anlaşmasına kadar da Edirne’de kalmıştır. Camii’nin imal sonucuna o günlerde vardığını söyleyenler de vardır. Diğer yandan, Sultan Selim’in Edirne’ye olan ilgisi gençlik yıllarında da başlamıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın tahtı koruması iin Sultan Selim’i Edirne’de bırakması kayıtlar arasındadır. Bundan ötürü da Sultan Selim’in Edirne’yi sevmesi ve camiiyi burda yaptırması gösterilebilen öteki nedenler arasındadır.

Selimiye Camii Resimleri

Selimiye Camii Özellikleri

O güne kadar dünyanın en büyük kubbesi 30.5 çapında olan Ayasofya Camii’dir. Sultan Selim bunu 1 metre daha büyütüp, kubbesini 31.5 çapına çıkarmıştır. Camiiyi taşıyan ne bir kolon ne de başka bir şey bulunmaktadır. Mimar Sinan’ın camiiyi o geniş kubbeye oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi, matematikte bulunan dört işlemden değişik olarak beşinci bir muamele ile çözdüğü söylenmektedir.

Minarelerine bakacak olursak; dört zarif minaresi olduğu görülmektedir. Selimiye Camii’nden minaresi daha yüksek olan hayattaki tek camii Delhi’deki Kutb- Minar’dır. Ancak bu camiinin minaresi Selimiye Camii’ne nazaran daha kalındır. Selimiye Camii minarelerinden ikisinin üçer tane merdiveni bulunmaktadır. Bu merdivenler, üç ayrı şerefeye çıkacak olan müezzinlerin birbirlerine mani olmadan çıkmalarını sağlamaktadır. Bir merdiven direkt üçüncü şerefeye çıkar. Diğer merdiven ikinci ve üçüncü şerefeye, öteki ise birinci ve üçüncü şerefeye çıkar. Burda da tekrar Mimar Sinan’ın niçin ustalık eserim söylediğini görmekteyiz.

Selimiye Camii Ziyaret Saatleri

Daha önceleri sabah namazı ile oluşturulan ve yatsı namazı itibari ile kapanan Selimiye Camii artık aralıksız olarak ziyarete açık. 7 gün 24 saat süresince Selimiye Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Selimiye Camii Nerede

cami, edirne ili merkezinde ve ortam mahallesi ile mimar sinan caddesinde yer alıyor.

Selimiye Camii Nasıl Gidilir

semt olarak ortam mahallesi ve merkez ilçesine bağlı mevcuttur. Merkezde yer meydan selimiye camii’ne otogardan ilerlemek istiyor iseniz kent merkezine kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Minibüsten orduevi durağında indiğinizde yaklyemekık 5 dakika yürüme mesafesi nihayetinde selimiye camii’ne ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

cami maksadıyla harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir