Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası Barselona, gezilmesi ve kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan şehirlerden biridir. Birçok turistin akın etmiş olduğu bu şehrin en simgesel mimarisi ise Sagrada Familia Bazilikasıdır. Sagrada Familia Bazilikası, ünlü bir kilisedir.  Oldukça muhteşem ve alımlı olan bu yapının mimarı Antoni Gaudí’dir. UNESCO‘nun sıralamasında de yer edinen bu ünlü yapı her gezgin tarafınca kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerdendir. En mühim özelliği kuleleridir. Her an eriyecekmiş benzer biçimde duran kulelerin yapımı uzun seneler almıştır.

Sagrada Familia Mimari Özellikleri

Çok eski bir zamanı olan bu kilisenin inşaatı hala tam olarak bitirilememiştir. Yapımı günümüzde bile hala bitirilememiş olan bu yapı dünyaca meşhur en ünlü kiliselerden biridir. Sırf Sagrada Familia Bazilikasını görmek için bile Barselona’ya giden turistler bulunmaktadır. Oldukça büyük olan bu kilise ortalama 10 bin şahıs kapasitesi bulunuyor.Ayrıca yapı ile alakalı olarak fazlaca merak edilenlerden konulardan biride adı ve anlamıdır.Kilisenin isminin anlamını ise “mübarek aile” demek.

Mimarisinde birçok şeyden esin alınmıştır. Bunların başlangıcında ormanlar gelmektedir. Mimaride ağaçların fiziksel biçimleri dikkate alınmış ve ona nazaran bir tasavvur yapılmıştır.Mimaride ancak ağaçlardan değil değişik naturel biçimlerden de esin alınmıştır. Örneğin; kilisenin içinde deniz kabuğu biçiminde merdivenleri görebilmek mümkündür. Sagrada Familia’nın mimarisinde düz ve mütevazı kavramları yoktur. Kilisenin her kısmı ayrı bir tasarımı ve ihtişama sahiptir. Her cephenin ayrı bir adı ve anlamı vardır. Bu cephelerden ilki mübarek doğum cephesidir. Bu ilk cephe Hz. İsa‘ya adanmış olan cephedir. Gaudi’nin tamamlayabildiği tek cephe budur. Diğer iki cephe ise çile cephesi ve zafer cephesidir. Bu cephelerde Hz. İsa’ya adanmıştır.

Sagrada Familia Mimarı

Kilisenin ilk mimarı Francisco de Paula del Villar‘dır.Kilisenin destekçileri ile yaşamış olduğu itilaf ondan sonra yapının mimarı Antoni Gaudi olmuştur. Sagrada Familia Bazilikası mimarı Antoni Gaudi bütün projeyi yeniden hazırlayarak kendi tasarımını ortaya koymuştur. Tüm yaşamını bu işe adayan Gaudi kilisenin sonlanmış halini görememiştir. Fakat tasavvur tamamen ona aittir. Gaudi’nin ölümü ondan sonra kilisenin inşasına devam etme işi Josep M. Subirachs adlı heykeltıraşa kalmıştır. Fakat o da kilisenin tamamlanmasını sağlayamamıştır. Bu nedenle günümüzde yapımı hala devam etmektedir. Antoni Gaudi kilisenin bir kısmının yapımında yer almıştır. Fakat meydana getirilen kısımlar çıkan iç savaş ondan sonra ziyan olmuş ve yıkılmıştır. Bu nedenle kilisenin yapımı daha da uzamış ve günümüze kadar devam etmiştir.

Sagrada Familia Merdivenleri

Yapının en dikkat çeken bilgileri ise kuleleri.Bu kuleler yapıdaki en oldukça alaka çeken ayrıntılar olarak karşımıza çıkıyor.Kulelerin içinde yer edinen sarmal merdivenler ile kulelere çıkabiliyorsunuz.Yukarıdan bakıldığında merdivenler salyangozu andırıyor.

Sagrada Familia Bazilikası Kripta

Bu kısımda yapının mimarı olan Antoni Gaudi’nın mezarı bulunuyor. Kripta şu an müze olarak hizmet vermekte.

Sagrada Familia Giriş Ücreti

Kiliseye giriş ücretleri için değişik bilet tipleri bulunuyor. Sadece temel seyahat, kulelerin dahil olduğu seyahat ve sesli kılavuz ile seyahat rehberinin yer almış olduğu paketler bulunuyor.Bilet tutarları şu şekilde;

Basic ticket : 15€ (Sadece kilise gezisi)

Guided experience : 24€ (Kilise gezisi ve rehberli tur)

Top views : 29€ (Kilise gezisi, Kulelere giriş ve sesli rehberli)

Geziniz için talep eder sesli rehberli paketi alabilir, dilerseniz bir kılavuz eşliğinde gezebilirsiniz.Kuleler ve kilise gezisi için top views paketini satın almalısınız.

Sagrada Familia Ziyaret Saatleri

Kilisenin ziyaret saatleri tarihlere nazaran farklılık gösteriyor.Aşağıda tarihler ile açılış ve kapanış saatleri yer alıyor.

  • Kasım ve Şubat ayları arasında 09:00 – 18:00
  • Mart ayında 09:00 – 19:00
  • Nisan ve Eylül ayları arasında 09:00 – 20:00
  • Ekim ayında 09:00 – 19:00
  • 25 ve 26 Aralık ile 1 ve 6 Ocak tarihlerinde 09:00 – 14:00 

Bilet satışları kilisenin kapanış saatinden 30 dakika ilkin sona eriyor.

Sagrada Familia Nerede

İspanya‘nın Barselona şehrinde yer edinen kilise Carrer de Mallorca bölgesinde bulunuyor.Kilise ile iletişim için +34 932 08 04 14 nolu numarayı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir