Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Karahayıt Kaplıcaları Kırmızı Su Nerede ve Hakkında Bilgiler

Karahayıt Kaplıcaları, Denizli ilinde yer almakta ve meşhur kırmızı su ile ziyaretçilerine şifa dağıtıyor.Yazımızda kaplıcalarda yer edinen suların özelliklerini, faydalarını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini ayrıntılı bir halde yer verdik.

Çağımızın insanı, günümüzde gelişen hızla gelişen değişen teknolojinin etkisiyle esenlik alanının da fazlaca gelişmesine karşın geleneksel ve naturel tedavi şekillerinden vazgeçemiyor. Modern esenlik sisteminin yetişemediği yerlerde “alternatif tıp” adıyla da malum geleneksel yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden malum ve en etken olanları şüphesiz kaplıcalardır.

Kaplıcalar devletimizde en şifalı ve en bolca olarak Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bu bakımdan ülkemiz, dünya çapında 7. sırada Avrupa ülkeleri içinde ise 1. sırada yer almaktadır. Türkiye ekonomisine sunmuş olduğu katkıların yanı sıra hastalıklara iyi gelmesiyle de fazlaca tercih edilen bu naturel şifa deposu normal olarak her rahatsızlık ve her insana iyi gelmemektedir. Bütün kaplıcaların kendine has özelikleri bulunduğundan tamamı muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir. Karahayıt Kaplıcaları bu naturel kaynaklardan birisi olup ülkemizin en mühim naturel kaynaklarındandır.

Kırmızı Su her senenin ayrı mevsimlerinde kaynağından kendine has kırmızı rengiyle beraber 58 ºC ısıda çıkmaktadır. Sıcaklık değerleri devamlı aynı kalan termal suyun yanında bir de termal balçık çıkarmaktadır. Kırmızı Su, içinde fazlaca varlıklı mineraller barındırmaktadır bu bakımdan da eşi eşi olmayan bir şifa kaynağıdır. Bu sıcak suyun arasında bulunan maden oksitlerinden kaynaklı olarak yeşil, beyaz ve kırmızı renkli traverten tabakaları oluşmuş durumdadır Kırmızı Su’da karbondioksit payı da fazlaca azca bulunmaktadır. 

Karahayıt Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Denizli’nin incisi Kırmızı Su Kaplıcalarında vücut yıkanması yönünde uygulanan metot de siyatik, kireçlenme, romatizma hastalıkları, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, ruhu rahatlatma, ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırma, stres, uykusuzluk, hanım hastalıkları, boyun-bel fıtığı, derideki hücrelerin yenilenmesi, tırnak-saç güçlenmesi, el-kol kırıkları sonrasında, artroz hastalığında, adale rahatsızlığında ve gut hastalığı tedavisinde Karahayıt Kaplıcaları Kırmızı Su fazlaca iyi gelmektedir.

İçme suyu olarak uygulanan metot de ise; yiyecek ve mide borusu hastalıklarının tedavisinde, kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında, gastrointestinal sisteminin emek harcama bozukluklarında ve kemik erimesinin önlenmesi tedavilerinde kullanılmaktadır. Kırmızı Sudan elde edilmiş çamurda fazlaca faydalıdır. Genellikle hanım ve çocuk ziyaretçilerin tercih etmiş olduğu balçık banyosu istenilen bölgeye sürülmektedir. Çamur banyosunun özellikleri içinde gözenekleri açması, cildi yumuşatması, çatlakların önlenmesinde, selüloit toparlamada, sivilce ve aknelerin kaybolmasında ve siğilleri yok edici tesiri olduğu bilinmektedir. 

Karahayıt Kaplıcaları Faydaları

Dünya genelinde ziyaretçi ağırlayan Karahayıt Kaplıcaları adeta bir şifa kaynağıdır. Kırmızı suyun en mühim özelliği hipotonik ve hipotermal maden sularını içinde bulundurmasıdır. Kalsiyum miktarı ve kalitesiyle Karahayıt Kırmızı Suyun bir oldukça faydası bulunmaktadır. Kırmızı Suyu talep eder vücudunuza sürerek dilerseniz de su niyetine içerek yararlanabilmektesiniz. Vücut yıkanma yerleri için aynı bir ortam bulunurken içmek isteyen vatandaşlar arasında ayrı olarak hususi su veren bir tesis bulunmaktadır. Bu sayede rahatsızlıkları tedavi edilen hastalar ve hijyen ortamı artmaktadır. İnsanlarda olan dolaşım sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği tanınmaktadır ve bu malumat meydana getirilen araştırmalar cevabında da kanıtlanmış durumdadır. Tansiyon, diyabet, beyin, safra kesesi, kalp, astım ve karaciğer rahatsızlıklarına faydası genel hatlarıyla tanınmaktadır.

Karahayıt Kaplıcaları Konaklama

Denizli Karahayıt Kaplıcalarında konaklama öteki gereksinimler her bütçeye müsait şekildedir. Kaplıcaların içinde bulunan 1. derslik otellerin yanı sıra apart evler ve pansiyonlar bulunmaktadır. Karahayıt nahiyesinde her bütçeye müsait barıncak bulmak mümkündür. Lüks sayılabilecek tutarları tercih etmek isteyen ziyaretçiler 5 yıldızlı oteller de yüksek fiyatlarda kalabiliyorken merkez de bulunan Doğa Termal otellerinde orta halli bir fiyata konaklamak mümkündür. 

Karahayıt Kaplıcaları Nerede?

Kaplıcalar, denizli ilinde pamukkale ilçesinde yer meydan yegane mahalledir. Havayolu ile ulaşımda denizli çardak havalimanını kullanabilirsiniz. Haritası ve konumu için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir