Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii, Türkiye’nin ve bir ihtimal de Dünya’nın en hususi camilerinden birisi. İhtişamı, tarihi, haiz olduğu ince bilgileri ile İstanbul’da ne olursa olsun görülmesi ihtiyaç duyulan yerler içinde bir ihtimal de ilk sıralarda. Ancak Sultanahmet Camisi’ne gitmeden ilkin bilmeniz ihtiyaç duyulan birtakım şeyler var.

Sultan Ahmet Camii Tarihi ve Hakkında Bilgi

Neredeyse çocuk yaşta tahta geçen ve fazlaca genç yaşta ölen Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafınca yaptırılan Sultanahmet Camisi’nin yapımına 1609’da başlanır ve 7 sene devam eden yoğun çalışmaların peşinden 1616’da tamamlanabilir. Mimar Sinan’dan sonrasında bu şekilde bir eseri çıkarabileceğine inanılan tek şahıs vardır, o da yeniden Mimar Sinan’ın öğrencilerinden birisi olan Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’dır ve caminin mimarlığını da o yapar.

Cami külliyesiyle beraber düşünüldüğü takdirde Türkiye’nin en büyük karmaşa yapılarından birisidir. Ancak maalesef külliye günümüze kadar tam olarak ulaşamamıştır. 1934 yılında Ayasofya’nın cami vasfını yitirip müze haline getirilmesi ile beraber İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin de ana camisi olma hususi durumunu kazanmıştır. Bugün hem yakarma etmek için, bununla birlikte gezip görmek için gün içinde camiye gelen on binlerce insana ev sahipliği icra eden caminin, azca malum birtakım entresan özellikleri de vardır.

Sultan Ahmet Camii Bilinmeyen Özellikleri

  • Cami’nin temeli atılırken padişah bizzat kaftanına toprak doldurarak temele taşımıştır. Aynı halde devrin mühim din ve devlet adamları da temel atma törenine katılmış ve dualar edilmiştir.
  • Sultanahmet Camisi yapısı itibarı ile en gün ışığı mabetlerden birisidir. İçerisindeki İznik çinileri sebebiyle de Avrupalılar tarafınca Mavi Cami (Blue Mosque) olarak bilinir.
  • 6 minareli tek selatin camisidir.
  • Caminin 6 minareli olacak olması, Kabe’nin de 6 minareye haiz oluşu sebebiyle tepkiye niçin olmuştur. Padişah tepkilere kendisi de bir miktar hak vermiş olacak ki, problemi halletmek için Kabe’ye 7. minareyi yaptırdıktan sonrasında caminin minarelerini yaptırmıştır.
  • Rivayete bakılırsa minareler altından yaptırılmak istenmiştir. Ancak bütçe yetmediği için Sedefkar Mehmet Ağa bu emri güya yanlış anlamış olur ve ‘altın’ yerine ”altı” minare yapar.
  • Cami tam 260 pencere ile aydınlatılır. Kubbe yüksekliği 43 metre olan camide kubbe çapı ise tam 23,5 metredir.
  • Cami girişinde demir bir kordon yer alır. Padişah camiye ulaştığında atı üstünde eğilerek camiye girmek zorunda kalır. Böylece Allah’ın evine giren padişah da olsa eğilerek girmeli mesajı verilmek istenmiştir.
  • Caminin yapımında I. Ahmed’in ilk temel atılırken kullandığı kazma Topkapı Sarayı’nda saklanmaktadır.
  • İlk inşaa edildiğinde ismi Yeni Cami’dir. Eminönü’nde meydana getirilen Yeni Cami’nin peşinden Sultanahmet ismini almıştır.

Sultan Ahmet Camii Resimleri

Sultan Ahmet Camii Nerede?

İstanbul ilinde yer edinen cami, bulunmuş olduğu semt olan Sultanahmet’e de ismini vermiştir. Camiye ulaşım İstanbul’un derhal derhal her yerinden bir fazlaca değişik alternatifle mümkündür.

Nasıl Gidilir?

Camiye ulaşmak için en rahat yol, Tarihi Yarımada’dan da geçen Bağcılar- Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanarak gelmektir; Bunun için Anadolu’dan gelecek olanlar Kabataş’a yahut Eminönü’ne deniz yolu ile gelip buradan tramvaya binebilir.

Edirne-Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı yönünden gelecek olanlar metroyu kullanarak Yusufpaşa Durağı’nda inerlerse, buradan tramvay hattına kolaylıkla geçiş yapabilir.

Şahsi aracı ile gelmek isteyenlerse Tarihi Yarımada arasında sıkıntı yaşayabilecekleri için araçlarını Eminönü’nde bırakıp, buradan yayan yahut tramvaya binerek Sultanahmet Camisi’ne ulaşabilir.

Haritası ve Konumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir