Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Dilek Yarımadası Milli Parkı (Büyük Menderes Deltası)

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Ege Bölgesinde bulunmakta ve her sene yazları birçok yerli ve yabancı gezgin tarafınca ziyaret edilmektedir. Koyları, organik güzellikleri ve manzarası ile alaka odağı olan Dilek Yarımadası Milli Parkı, 1966 senesinde ulusal park duyuru edilmiştir. Koylar üstünde plajlar da bulunan bu ulusal park, orada bulunan ve organik hallerinde yaşayan sincaplar, kaplumbağalar ve alageyikler ile organik bir hayvanat bahçesi olarak da görülmektedir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Aydın Kuşadası’nda bulunan Dilek Yarımadası Milli Parkı, iki değişik bölgeden giriş yapılarak ziyaret edilme olanağına sahiptir. Bunlar: Kuşadası Güzelçamlı Beldesi ve Büyükmenderes Deltası’dır. Dilek Yarımadası Milli Parkı, adını bölgenin en yüksek tepesi olarak malum arzu tepesinden almaktadır. Toplamda 67.675 hektarlık alana haiz ulusal parkın, ilkin ortalama 11000 hektarlık alanı koruma dibine alınarak ulusal park duyuru edilmiş, 1994’te ise öteki kısmı Büyük Menderes Deltası ismini alarak ulusal park duyuru edilmiştir.

Bu ulusal parkta birçok organik güzellikle karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda parkın resmi görevlisi olan kılavuz aracılığıyla trekking yapılmış imkanı da bulunmaktadır. Buraya bireysel olarak girişe izin yoktur. Milli park içinde bireysel olarak yapılabilecek aktivitelerden bazıları ise flamingo dahil birçok kuşu görebilme imkanının olduğu kuş gözlemciliği, 25 km’lik bir parkurda bisiklet turu imkanı, 15 km’den oluşan tabiat yürüyüşü, botanik yürüyüş turu, yamaç paraşütü ve bütün bu güzelliklerin fotoğrafını çekebilme avantajıdır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Koyları

Birçok organik güzelliği bir arada bulunduran Dilek Yarımadası Milli Parkının, öteki bir dikkat cazibeli özelliği ise haiz olduğu koylar ve burada kurulan plajlardır. Bu ulusal parkta 4 adet koy bulunmaktadır. Bunlar: Aydınlık Koyu, İçmeler Koyu, Karasu Koyu ve Kavaklıburun Koyu‘dur. Bu koylar, en o kadar da temizliği ve güzelliği ile dikkat çekmektedir ve kişiler, denize girmek için bu koylardan tercih ettiklerinden birisini kullanmaktadırlar. Bu koylar, bireysel olarak gezilebileceği benzer biçimde kişilere, tekne turuna katılarak da koyları görebilme imkanı tanınmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Neler Var?

Dilek Yarımadası Milli Parkı, gezip görmek isteyenler için birçok güzelliği bir arada bulundurmaktadır. Kişilerin yürüyüş yapmasına ve organik güzellikleri görmesine olanak veren Olukdere Kanyonu, güzel bir görünüm seyretme pozitif yanları elde etmeyi elde eden seyir terası ve pak koylarının yanı sıra bu ulusal park, orada bulunan Zeus Mağarasıyla da alaka odağı olmaktadır.

Zeus Mağarası, Milli Parkın Güzelçamlı girişinde bulunmaktadır ve derinliği ortalama olarak 10 ile 15 metre arasındadır. Aynı zamanda Mağara’da, denizin haiz olduğu tuzlu su ile dağlardan gelen tatlı suyun buluşmuş olduğu mağara gölü de bulunmaktadır ve soğuk suda yüzmek isteyenler için de oldukca idealdir. Bu mağaranın öteki bir özelliği ise bir yerinden çıkan ve güzelleştirici tesiri bulunan balçık yardımıyla güzellik banyosu yapılabilmesidir. Kutsal olduğuna inanılan bu mağaranın etrafındaki ağaçlar da arzu ağacına dönüştürülmüştür. Tüm bunların yanı sıra park içinde, 800 değişik nebat çeşidi de bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Kamp Alanı

Milli parkta yer edinen tesiste karavan ve çadır kampı yapabilir yada bölgede yer edinen bungalovlarda kalabilirsiniz.Kamp alanında kiralık çadır, duş, mutfak, kafe, internet, plaj, otopark benzer biçimde hizmetler veriliyor.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Giriş Ücreti 2020

Dilek Yarımadası giriş tutarı tek şahıs 7 TL, araba 21 TL‘dir.Aracınızda HGS varsa, tutarı direk hgs üstünden ödeyerek geçebilirsiniz.Diğer ücretler şu şekilde;

  • Tek Kişi : 7 TL
  • Bisiklet : 7 TL
  • Otomobil : 21 TL
  • Motosiklet : 14 TL
  • Minibüs : 63 TL
  • Midibüs : 112 TL
  • Otobüs : 189 TL

Dilek Yarımadası Konaklama

Bölgede konaklama yapabileceğiniz en iyi otel ve pansiyonlar arasından seçtiğimiz listede yer edinen seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Dilek Yarımadası Otel ve Pansiyonları

  • Doubletree by Hilton
  • Kuşadası Sare Hotel
  • Batihan Beach Resort

Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Aydın ili ve Kuşadası sınırları içinde bulunmaktadır. Toplu nakliyat araçları yada hususi araçla ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu nakliyat aracını kullanacak olanların, Güzelçamlı ve Davutlar Beldelerine giden dolmuşlara binmeleri gereklidir. Özel aracıyla gidecek olanlar ise Davutlar ve Güzelçamlı Beldelerine giden yolu takip ederek Milli Parka ulaşabilir.

Haritası ve Konumu

Milli parkın harita ve ulaşım alternatiflerine durum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir