Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Arasta Pazarı Sultanahmet

Arasta Pazarı Sultanahmet

Arasta Pazarı hakkında detaylı bilgiler ile Arasta nedir sorusunun cevabını içeren yazımızda Sultanahmet Camisinin yanında bulunan pazar hakkında detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Arasta Pazarı Sultanahmet

Arasta Nedir ?

Arasta, genellikle tek bir çeşit ürünün ya da ürün grubunun satıldığı çarşı ya da pazarlar için kullanılan bir kelime. Ancak zamanla bu çarşılara farklı ürünlerin de girmesiyle aslında asıl anlamının dışındaki birçok çarşı için kullanılmaya devam ediyor. Çok fazla aşina olduğumuz bir kavram olmasa da aslında hemen herkesin bildiği Sultanahmet Camii, Selimiye Camii ve Rüstem Paşa Camii gibi camilerimizin birçoğunun arastası vardır. Arastalar genellikle vakıf mülküdür ve gelirleri de bu camilerin bakımı için kullanılmaktadır. Biz de yazımızda sizi İstanbul’un merkezindeki bir arastaya, Sultanahmet Arasta Pazarı’na kısa bir geziye çıkaralım dedik.

Arasta Pazarı Hakkında Bilgi

Çarşının bir diğer adı da Sipahiler Çarşısı. Zamanında sipahiler için ürünlerin satıldığı bir arasta olduğu için bu isimle de anılmış. Ancak ne yazık ki 1912 yılında çıkan bir yangın nedeniyle birçok dükkan yanmış ve harap olmuştur. 1930’lu yıllarda yapılan kazılarda çıkarılan mozaikler sayesinde çarşının geçmişinin Bizans döneminde kalan yapılar üzerine kurulduğu tespit edilmiştir.

Kullanılamaz hale gelen çarşı uzun bir süre de gecekondu sakinleri tarafından işgal edilmiştir. Ancak 1980’li yıllara gelindiği zaman Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün girişimleri ile çarşı restore edilip yeniden amacına uygun bir şekilde kullanıma kazandırılmıştır.

Bugün Arasta Pazarı’nda tek bir çeşit ürün yok elbette. 70 kadar dükkanın sağlı sollu sıralandığı çarşıda geleneksel hediyelik eşyalar, İznik çinileri ve İstanbul’dan götürülebilecek birçok seyahat hatırası var. Sultanahmet ve Ayasofya gezisinin ardından çarşıdaki kalabalığa karışıp vitrinleri izlemek ya da buradaki kafede soluklanıp bir kahve içmek yorgunluğunuzu alacaktır.

Ancak Arasta Pazarı’nın tek özel yanı elbette bu hediyelik eşya dükkanları değil. Çarşıda, 1930’lu yıllarda yapılan kazılardan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği bir de müze var. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ya da Arasta Çarşısı Mozaik Müzesi olarak da bilinen müzede, Dünya’daki en eşsiz mozaik çalışmalarını görebilmeniz mümkün.

Arasta Pazarı Nerede? Nasıl Gidilir?

Pazar, İstanbul ilinde yer alan Sultanahmet Camii’nin hemen arkasında.Ulaşım için tercih edilebilecek en akıllıca yol Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanıp Sultanahmet Durağı’na kadar gelmek. Buradan birkaç dakikalık bir yürüyüşle pazara gitmek mümkün.

Anadolu Yakası’ndan Sultanahmet’e ulaşım için de yine tramvay hattına aktarma yapmak en akıllıcası. Bunun için Kabataş, Eminönü ya da Karaköy’e deniz yolu ile geçebilir, ya da Sirkeci’ye kadar Marmaray ile gelebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Pazar için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir