Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankarada Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler Ankara’yı can sıkan bulanlar, Ankara’da gezilecek yer yok diyenler yazımızı dikkatli okusunlar. Zira bir ülkenin geçmişine doğrultu vermiş olan bir şehirde gezilecek bir yer olmadığını söylemek birazcık yanlış olur. Ülke tarihimiz açısından fazlaca mühim olmasının yanı sıra zamanı alanları, parkları ve ömür alanları ile bir oldukça görülmesi ve gezilmesi ihtiyaç duyulan yer bulunmakta.

Ankarada Gezilecek Yerler

Ankara şehrinin ismi bile tarih kokarken neler yaşandığını, nelerin ve kimlerin orada yaşadığını duyduğunuz vakit Ankara’yı ve zamanı oldukça daha çok seveceksiniz. Ankara, Türkiye’mizin başkenti olmakla birlikte birçok ülke diplomasileri ve anlaşmaları burada sağlanmış ve yakın zamanı ile mühim bir yere haiz. Ankara’nın havası dahi buram buram tarih kokmaktadır.

Ankara’da görülmesi ihtiyaç duyulan yerler zamanı anıtların yanı sıra eğlence yerleri, parklar ve mübarek dini yerlerimiz de mevcuttur. Bunlara eski zamanı camilerimiz de yer almaktadır. Mimari yapılar mevzusunda da mühim yere haiz olan Ankara, gezilip görülmesi en başta gelen şehirlerden birisidir diyebiliriz.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek zamanı yerler ve öteki birçok yerler aslen sanıldığından oldukça daha fazladır. Ankara ancak başkent olmamakla beraber turne mevzusunda da birçok yere haiz. Güzel parkları, akvaryum, mühim kişilerin mezarları, zamanı müzeler ve eğlence yerleri de bu listede yer almaktadır. Ankara’ya geldiğiniz vakit sırayla nerelere gidebileceğinizi sıralama halinde inceleyelim.

Anıtkabir

Ankara’da gezilecek yerler listemizin ilk adresi Anıtkabir. Anıtkabir’i ancak Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuz istirahatgahı olarak görmek hata olur. Anıt Parkı ve müzesi ile beraber ele alındığında bir gününüzü tamamen buraya ayırmanız gerekebilir.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, Altındağ’da yer almakta ve ortalama 110 metre yüksekliğindedir. 1073 tarihlerinde Türklerin kontrolüne geçen Ankara Kalesi, halen Türklerin elinde olmakla birlikte içinde surların yanı sıra avmlerinden kafe ve restoranlara kadar imkânlar bulunmaktadır. Ulaşımı rahat olan Ankara Kalesine gelmiş olarak Ankara’nın tümünü 360 aşama görebilir, Ankara’nın görkemli manzarasında çay ile keyif yapabilirsiniz. Ankara’da sevgiliyle gezilecek yerler içinde yer edinen Ankara kalesi yardımıyla sevgiliniz ile baş başa Ankara’yı tepeden seyretme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kızılay Meydanı

Ankara’ya giden her insanın görmesi ihtiyaç duyulan yerlerden bir tanesidir. Ankara’nın kalbi olan Kızılay Meydanı, ne kadar kalabalık bulunduğunu görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Her daim kalabalık olan bu meydanda bazen muhtelif etkinlikler ve aktiviteler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra şehrin merkezi olduğundan birçok büyük avmleri, beyazperde salonları, eğlence yerleri, kafeler, restoranlar, barlar, sanat ve kültür yerleri, sinemalar ve daha birçok mekânı Ankara’nın kalbinde Kızılay Meydanında görebilirsiniz.

Kocatepe Camii

1987 tarihinde Turgut Özal tarafınca ibate oluşturulan Kocatepe Camii, 20.000 benlik orta doğunun en büyük camisidir. Kocatepe Camii, 20 senelik inşaatı en uzun devam eden camiler içinde yer almaktadır. İnşaatın hızlanması için binlerce şahıs gönüllü olarak çalışmış ve şu an günümüzde kullanmamıza vesile olmuştur. Ayrıca, Kocatepe Camii içine girdiğiniz vakit içiniz rahatlık dolacaktır.

Hamamönü Mahallesi

Hamamönü mahallesi, ancak Ankara’nın ilk yerleşim yeri değil ek olarak mühim adların de yaşamış olduğu bir mahalledir. Milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy bu mahallede yaşıyor ve burada ikamet ediyordu. İstiklal marşımızı da bu evinde yazmıştı. Ayrıca isterseniz Mehmet Akif Ersoy’un evi de müze haline geldiği için ziyaret edebilir ve evini görebilirsiniz. Altındağ belediyesi tarafınca restorasyonu meydana getirilen bu mahalle oldukça daha güzel bir manzara almış ve daha canlı görünmektedir. Milli şairimizin yanı sıra bu mahalle tamamen müzelerle doludur. Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri ve Tacettin Dergâhının da isteyenlere kapıları açıktır.

Mehmet Akif Ersoy Evi

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un evi Altındağ’da Hamamönü mahallesinde müze olarak hizmete ilk olarak 1949 tarihinde açılmıştı. Fakat bakımsız kalın zaman içinde yıpranan ev bir müddet sonra kapanmıştı. Hacettepe Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafınca 1982 tarihinde yapıyı ve anıyı bozmayacak halde restore edilerek halkın hizmetine yine 1984 tarihinde ikinci defa törenle açılmıştır. O günden bu güne kadar daha iyi korunan bu evde ulusal şairimiz İstiklal Marşını yazmıştır.

Augustus Tapınağı

Augustus tapınağı, Ankara zamanı eserlerinden bir tanesidir. En eski zamanı olan Augustus tapınağına bilhassa Ankara’nın gezinsel yerlerinden birisidir.2000 senelik bir geçmişi olan tapınak, oldukça iyi korunamasa da günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Unesco’nun da anıta alaka göstermesi ile beraber anıtta düzen emekleri adım atmıştır ve halen de sürmektedir.

Eski Meclis Binası

Ankara’da gezilecek yerler listemizde ki sonraki durağımız Eski Meclis Binası.İttihat ve terakki cemiyetinin binası olan eski meclis binası, Türkiye’de kurulan ilk meclis binasıdır. 1920’de kurulmuş ve Kurtuluş Savaşı benzer biçimde birçok mühim kararların alındığı bu bina 1981 tarihinde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmete açılmıştı. Ulus meydanında yer edinen eski meclis binası, bulması rahat bir yerdedir. İçeriye girdiğiniz vakit Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda konuşulmuş olduğu ve plan yapılarak iyi mi kaleme alındığını bu müzede maziye giderek öğreneceksiniz.

Aqua Vega Akvaryum

Ankara’nın en güzel yerlerinden birisi olan Aqua Vega Akvaryum, ancak Türkiye’nin en iyisi değil ek olarak Avrupa’nın en iyi ikinci akvaryumu olarak bilinmektedir. Ankara’da gezilecek yerler akvaryumu içinde on binlerce değişik deniz canlılarını ve kocaman büyük akvaryumlarını görmek için birçok yerden turistler dahi gelmektedir. 5 dönümlük alana haiz olan akvaryum ek olarak 2012 tarihinde açılmış ve içinde 5 milyondan litreden fazla su bulunmaktadır.

Harikalar Diyarı

Ankara’da gezilecek parklar içinde Harikalar Diyarı eğer olmazsa olmazdır. Harikalar Diyarı eserinden esinlenerek meydana getirilen bu park içinde bütün karakterleri görebilirsiniz. Avrupa dâhil Türkiye’nin en büyük ve güzel parklarından bir tanesidir. Sanki kitabın içerisindeymişsiniz benzer biçimde his veren bu güzel park 1.000 dönüm civarındadır. Ayrıca 500 dönümü yeşilliklere bürünmüş ve tabiat ile bir tüm halinde yapılmıştır. Bundan ötürü Ankara’da gezilecek naturel yerlerden bir tanesidir. 2004 tarihinden bu yana hizmete aleni olan Harikalar Diyarında kitabın tüm kahramanları bulunmaktadır.

Mogan Parkı

Ankara’nın gezilecek yerleri içinde bulunan Mogan Parkı içinde yok yok. Ankara’da gezilecek yerler piknik alanları benzer biçimde fırsatlar için en ülkü Mogan parkıdır. Özellikle yaz ayları benzer biçimde havanın güzel olduğu bir günde ailesiyle beraber gidebilecek çok büyük bir yerdir. Mogan Parkı ortalama 640 dönümlük bir büyüklüğe haiz ve içinde birçok eğlence alanları ve piknik alanları bulunmaktadır.Havanın güzel olduğu bir günde iseniz bütün gününüzü ailesiyle beraber Mogan Parkı’nda geçirebilirsiniz. Parkın içindeki göletin çevresinde bulunan restoranlarda da Ankara Mutfağı’nın tadına bakmadan Ankara’dan ayrılmamış olursunuz.

Beypazarı Evleri

Beypazarı, Ankara’ya 1 saat uzaklıkta bir yerde olmakla birlikte en eski tarihindeki yerlerden bir tanesidir. Güzel sanatla alakalı evleri en çokca 3 kattan oluşan olmakta ve 6 asırdan fazla zamanı bulunmaktadır. Beypazarı’na geldiğiniz vakit gezmeniz ihtiyaç duyulan yerler, Suluhan Camii, Beypazarı Çarşısı, İnözü Vadisi, Boğazkesen Kümbeti, Beypazarı Yaşayan Müze ve daha birçok mühim ve güzel yerler bulunmaktadır. Beypazarı, sizi eskiye götürecek bir havası ve zamanı taşları ile sizi kent hayatından kurtaracak ve dinlenmenizi sağlayacak yerlerden bir tanesidir.

Gordion Antik Kenti

Frigya’nın başkenti olan Gordion Antik Kenti, Ankara Polatlı ilçesine 29 kilometre uzaklıktadır. Gordion Antik Kenti, tarih ve arkeoloji sevenlerin kesinlikle ziyaret etmesi ihtiyaç duyulan bir yerdir. ilk olarak müzeye girebilir sonrasında antik kenti canlı olarak yerinde görebilirsiniz. Bronz çağda yaşayan Frigliler, o zamanların en iyi kültürlerine sahiptiler. Milattan ilkin 3. Yüzyıldan milattan sonrasında 13. Yüzyıla kadar burada yaşadılar. Hititlilerin çöküşünden sonrasında Frigliler de savunmasız kalmış olarak bozgun yaşamıştır.

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara’da kışın gezilecek yerler içinde bulunan Elmadağ kayak merkezi, her sene turistler ile birlikte milyonlarca kişiye ev sahipliği yapmaktadır. 1 metreye kadar çıkan kar kalınlığı Elmadağ’da kayak yapmanıza imkân verdiğinden ötürü kış aylarınızı oldukça daha keyifli geçirmenizi sağlayacaktır.Kış aylarında Ankara’ya gelmişseniz bir ihtimal birkaç gün de kayak yapmış olup o şekildeki dönmek istersiniz. Çankaya benzer biçimde merkezi bir bölgeden bile yarım saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz merkez, günübirlik geziler için de fazlaca elverişli.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

Altındağ ilçesinde bulunan Rahmi Koç Müzesi, 16.yy. da Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılmıştır. Ankara’nın ilk ve Türkiye’nin de en mühim endüstri müzesi olan Rahmi Koç müzesi, Türkiye’nin zamanında sanayileşme yolunda attığı adımları harika bir halde göstermekte ve sergilemektedir. 7 dönümlük araziye haiz olan bu müze, 2005 senesinde halkımıza açılmıştır.

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi

Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olan Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, içinde sizi maziye götürecek ve duygulandıracak birçok oyuncak eserleri bulunmaktadır. Bu müzede, bütün dünyadan toplanan yeni ve eski oyuncakları görebilirsiniz. Çocukluğuna yine gitmek isteyen ve çocuk kalmak isteyenler için bilhassa yapılmıştır. 1990 tarihinde oluşturulan oyuncak müzesi halka hizmete açılmıştır. 2.000’den fazla oyuncağın bulunmuş olduğu bu müzede yerli ve yabancı üretimli 5 değişik kategorili oyuncaklar bulunmaktadır. Geleneksel, fabrikasyon, yabancı, antik ve yeni oyuncaklar benzer biçimde koleksiyon halinde oyuncaklar müzede sunulmaktadır.

Ankara Atatürk Orman Çiftliği

52 bin dönümlük bir arazi üstünde kurulu olan alanda hayvanat bahçesi, oyun ve seyahat alanları benzer biçimde ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek bölümlere sahiptir.Ancak Hayvanat Bahçesi bir süredir tadilattadır. Ayrıca halen burada yetiştirilmekte olan süt ve ziraat ürünlerini de satın almak mümkündür.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan bir öteki müze de Anadolu Medeniyetler Müzesidir. Dünyanın kabul edilen müzeler içinde yer edinen bu müzenin içinde Anadolu’da bulunan arkeolojik eserler yer almaktadır. ilk olarak 1938 tarihinde restoresi süregelen müze 30 sene sonrasında tam olarak sona ermiş ve içinde ki hususi eserlerden ötürü dünyada ki 68 müze arasından 1997 tarihinde senenin müzesi olarak seçilmiştir. Paelotik çağdan Hititlilere ve Anadolu’da bulunan tüm eserler Anadolu Medeniyetler Müzesinde toplanmaktadır.

Göksu Parkı

2003 tarihinde Etimesgut’ta yer edinen Göksu Parkı halkın hizmetine tamamen açılmış durumdadır. Doğanın bir tüm olduğu bu parkta tabiat ananın güzellikleri ile birleşen göl kenarında kent yaşamının stresinden kurtulabilirsiniz. 508 dönüme haiz olan bu alan içinde piknik alanları, dinlenme yerleri, kafe ve restoranların yanı sıra ördek ve kazları da görebilir, besleyebilirsiniz. Özellikle kahvaltı hazzı için gelen birçok aile burayı ve buranın sakinliğini tercih etmektedir.

Etnografya Müzesi

1930 tarihinde kurulan Etnografya Müzesi, Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Sosyal ve Kültürel özellikte ki eserlerin sergilendiği bu müzenin içinde birçok eşya bulunmaktadır. Osmanlı devleti, Memlük ve birçok Anadolu’da yaşayan ülkelere ilişik silahlar, kıyafetler ve öteki eşyalar bulunmaktadır.

Tabiat Tarihi Müzesi

Tabiat zamanı müzesi, 1968 tarihinde açılmış bir başka müzedir. 4 bin metre kare alana kurulan bu müze birçok bölümlere ayrılarak geçmişten günümüze gelen ömür ve canlıları göstermektedir. Fil iskeletlerinden ilk insana, şu ana hayatta olmayan birçok canlı türleri ve bitkilerini burada görmek mümkün.

Hacı Bayram Camii

Mimar Mehmet Bey tarafınca Hicri zamanı olarak 831 tarihinde meydana getirilen Hacı Bayram Camii günümüze kadar gelmiş en güzel ve zamanı camiler içinde yer almaktadır. Ankara Ulus semtinde yer edinen bu cami, Augustus Tapınağının derhal yanındadır.

Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Namazgâh tepesinde yer edinen Devlet Resim ve Heykel Müzesi tam bir kültür merkezi ve sanat müzesidir. 1930 tarihinde halkın hizmetine oluşturulan bu hususi müze, 1980 tarihinde yine restore edilerek açılmıştır. Bu müzenin içinde dünyaca meşhur ressamların ve heykeltıraşların en mühim eserleri bulunmaktadır. Ankara’da görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden bir tanesidir.

Gençlik Parkı

Genclik parki

Ankara’nın zamanı parklarından biri olan Gençlik Parkı, 280.000 metre kare alanında büyüklüğe sahiptir. Cumhuriyet zamanında bataklıkların olduğu yere kurulan bu park eskisine bakılırsa oldukça daha güzel bir haldedir. Hafta sonu gezmelerinde gidilebilecek bilhassa akşamları görülmesi ihtiyaç duyulan mükemmel parklardan bir tanesidir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 1925 tarihinden 2006‘ya kadar Ankara Altındağ ilçesinde bulunan bir cezaeviydi. İlk başlangıçta umutla meydana getirilen bu cezaevinde işkenceler, infazlar ve daha birçok karanlık günler yaşandı. Nazım Hikmet ve Necip Fazıl Kısakürek benzer biçimde birçok ünlülerin dahi bulunmuş olduğu bu yer artık eskiyi daha iyi anımsamak adına müze haline getirildi.

Seğmenler Parkı

Ankara’da gezilecek yerler listemizin sonraki durağı tekrar ankaranın güzel parklarından birisi.Seğmenler Parkı, Ankara’nın en renkli ve güzel parklarından bir tanesidir. Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bu park tam bir aile parkı ve dinlenme yeridir. 1983 tarihinde 67 dönümlük bir arazide oluşturulan bu parkın içinde piknik alanları, havuzlar, çocuk bahçeleri ve konserlerin yapıldığı amfi tiyatro dahi bulunmaktadır.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi, Ankara Keçiören’de bulunmaktadır. 2005 senesinde hizmete oluşturulan bu kalenin içinde Türk kültür ve tarihini özetleyen müze de yer almaktadır. Türk tarihinde mühim yeri olan Estergon Kalesini ziyaret edeceğiniz listeye eklemeyi unutmayın.

Dikmen Vadisi

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Dikmen Vadisi, yeşillikleri ve havuzları ile içinizi rahatlatacak güzelliği bulunmaktadır. Şehir hayatından kısa bir soluklanma ve dinlenmek için gelinebilecek güzel parklardan bir tanesidir.

Kuğulu Park

 

Çankaya’da yer edinen Kuğulu Park, manzarası ve atmosferi sizi hafta sonları kent stresinden kurtacaktır. Özellikle kafe ve restoranları ünlü olan bu park içinde muhtelif ördek ve kaz hayvanlarını da görebilirsiniz. Hafta sonları aileniz ile dinlenmek, mükemmel manzarasında rahatlamak ve yiyecek yiyecek için gidilmesi ihtiyaç duyulan yerlerden bir tanesidir.

Atakule

Ankara’nın simgesi olan Atakule, 1989 senesinde açılmıştır. 125 metre yüksekliğe haiz Atakule’nin içinde avmleri bulunmaktadır. Kulesinde rotatif restoranı ile ünlü olan Atakule yardımıyla bütün Ankara’yı oldukça huzurlu bir halde görebilirsiniz. Muhteşem bir simge olan Atakule, ek olarak Türkiye için de dünyanın hafızasında olan en güzel simgelerden bir tanesidir.

Soğuksu Milli Parkı

1959 tarihinde Milli Park olarak meydana getirilen Soğuksu Milli Parkı, Ankara Kızılcahamam‘da bulunmaktadır. Doğa ile iç içe olan bu park tamamen şehirden uzakta ve yeşillikler arasındadır. Piknik alanları ve manzarası ile kent hayatından soluklanmak, aileniz ile zaman dercetmek için en güzel yerlerden bir tanesidir. Yaklaşık 12.000 dönüm araziye haiz olan Soğuksu Milli Parkı, Ankara’nın en sevilen parklar içinde yer almaktadır.

Eymir Gölü

Çankaya’da yer edinen Eymir gölü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi sınırları içinde kalmakta. Burada yer edinen Bağ Evi isminde yerde hafta sonu güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir