Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Tombul Camii – Shumen (Şumnu) Bulgaristan

Tombul Camii – Shumen (Şumnu) Bulgaristan

Tombul Camii (Şerif Halil Paşa Cami) Bulgaristan’nın kuzeydoğusunda yer edinen Şumnu ilinde yer almaktadır. 174 Bin nüfusa haiz şehirde Balkanların en büyük ikinci camisi yer almakta.

Tombul Camii – Shumen (Şumnu) Bulgaristan

Tombul Camii Hakkında Bilgiler

Şerif Halil Paşa Cami yahut halk içinde malum ismiyle Tombul Cami, Şerif Halil Paşa tarafınca 1744 senesinde yaptırılmış.Cami, 40 m boyunda tek minare ve 25 m yükseklikte kubbeye haiz.Duvarları düz taştan kesilmiş, muhtelif geometrik şekiller verilmiş ve nebat figürleriyle süslenmiş.İç tarafında Lale  dönemi tesiri olarak adlandırabileceğimiz Türk Barok kalem işi bezeme görülüyor.Aynı zamanda külliye olan camide, kütüphane ve mektebi içeren bir medrese bulunuyor.

Türkiye hariç (Edirne dahil) olmak üzere, Balkanların ikinci büyüklükte camisidir. Balkanların en büyük camisi olan Selimiye Camii, Edirne şehrimizde yer almaktadır.

Tombul cami, Bulgaristan’da korunmuş tek Osmanlı eseridir.Şuan restore aşamasında olan cami, ibadete açıktır.Restore edilmesinin sebebiyse, 2010 senesinde kimliği gayri muayyen kişiler tarafınca saldırıya uğramasıdır.Cami, her vakit yurtiçi ve yurtdışından (bilhassa Türkiye’den) turistlerin büyük ilgisini çekmiştir.

Şumnu il içinde ve muhit illerde düzenlenen Dini Bilgi Yarışmalarının finali de Tombul camide yapılır.Birçok semt ve köy Kuran Kursları Tombul Cami üyeleri tarafınca denetlenir, yarışmalar düzenlenir, kitaplar ve hediyeler dağıtılır.Caminin derhal yakınında da İmam Hatip Lisesi Bulunur.

Tombul Camii Nerede?

Cami, Bulgaristan ülkesinin Şumnu şehrinde yer almaktadır.

Haritası ve Konumu

Camii için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir