Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Santorini Adası (Thera Adası) Nerede ve Hakkında Bilgi

Ege Denizi‘nde yer edinen ve Yunanistan‘a bağlı Santorini Adası ( Eski ismi ile Thira Adası veya Thera), tarihin malum en büyük volkan patlamalarından olan Minos Patlaması sonrası oluşmuş. En popüler destinasyonlar içinde bulunan bu benzeri olmayan güzellikte olan bu adaya yapacağınız gezilerde sizlere gezilmesi gereken yerleri, nerede ne yemeli , tatiliniz için konaklayabileceğiniz yerlere kadar ayrıntılı detaylara içeriğimizde yer verdik.

Santorini Adası Hakkında Bilgiler

Ege denizinin duygusal adası, M.Ö 1650 ile 1450 yılları içinde yaşanmış olan Minos volkan patlaması sonrası oluşmuş. Ada, volkanik patlamaların oluşturduğu yer yöntemleri ile benzeri olmayan bir görünüme kavuşmuş. Sokaklarında gezerken kendinizi bir masal diyarında gezintiye çıkmış benzer biçimde hissedeceksiniz. Doğal afetler kararı oluşan adanın üstündeki yapılaşmanında bu naturel oluşumu bozmadan ve ada ile ahenkli bir düzende yapılması da mükemmel manzaranın ortaya çıkmasınında kuşkusuz en büyük müessir diyebiliriz.

Adanın yakın tarihine de bakacak olursak, 16. yüzyılda Osmanlı hakimiyeti dibine giren ada daha sonra 1830 senesinde da Yunanistan’ın bağımsızlığını duyuru etmesi ile Yunan devletine bağlanıyor. Ada, 1956 senesinde yaşanmış olan depremde pek oldukca yitik vermiş ve bir oldukca yapıda hasar görmüş. Toplamda 90 km2‘lik bir alana haiz olan adanın 14.000 civarında bir nüfusu bulunuyor. Santorini, Yunan adaları içinde Mykonos Adası, Sakız Adası ve Kos Adası ile beraber turizmde öne çıkan adalardan birisi.

Santorini Adası Balayı

Bu duygusal adaya dünyanın pek oldukça yerinden çiftler geliyor. Ada, balayı ve düğün turizmde öne çıkıyor. Romantik bir an yaşamak isteyen çiftlerin tercihi olan Santorini adası, dar sokakları, benzeri olmayan manzarası, volkanik plajları ve mükemmel bir gün batımı ile çiftlere mükemmel deneyimler sunuyor.

Evlilik için talibi tercih edenlerin en büyük artısı düğün daha sonra balayını da aynı yerde yapabilecek olmaları diyebiliriz. Bu masalsı talibi balayı ve düğün için pek oldukça çift tercih ediyor. Adada Ortodoks yada Katoliklere bakılırsa düzenlenen evlilik organizasyonları bulunuyor. Tabi ancak dini törenler değil isteğinize bakılırsa pek oldukça alternatifin yer almış olduğu düğün organizasyonları düzenlenebiliyor.

Ayrıca ülkemizden gelenler arasında burada düğün yapmak fazlaca basit diyebiliriz. Bazı temel ve basit evraklar ile burada evlilik gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport fotokopileri, nüfus cüzdanları ve Yunanistanda bulunan Türkiye konsolosluğundan alınan “evlenmelerinde mahzur yoktur” yazısı ile kolayca bu ülkede evlenebilirsiniz. Evliliğiniz Yunan makamlarından alacağınız resmi belge yardımıyla devletimizde de geçerli sayılıyor. Düğün ile alakalı detaylara şu kaynakçadan ulaşabilirsiniz.

Santorini’ye Ne Zaman Gidilmeli ?

Adaya gezi etmeyi planlayanlar için en iyi vakit dilimi Mayıs ayı başı ile Eylül ayı sonu diyebiliriz. Denizin en sıcak olduğu aylarında haricinde da adaya gelebilir ve mimari yapıları ve benzeri olmayan naturel yapısı ile oluşan mükemmel manzarasını izleyebilir, gezilecek ve görülecek yerlerini keşfedebilirsiniz.

Santorini Adası Gezilecek Yerler

1- Oia

Birçok tanıtımda gördüğümüz o ünlü mavi kubbeli kilise resmini hatırlıyacaksınız.İşte burası Oia.Bir tepe üstüne kurulan bu köy, mükemmel manzarası ve en iyi otelleri bulabileceğiniz yerdir.

2- Fira

Eşeklerin sırtında yada teleferikler ile seyahat yaparak Fira’nın merkezine gidebilirsiniz. Fira’nın üzüm bağlarını ziyaret edebilir güzel kafe ve restoranlarının tadını çıkarabilirsiniz.

3- Kamari

Merkezden bir kaç kilometre uzaklıkta olan Kamari, Adını Poseidon’a adanmış eski bir sığınakta yer edinen kemerden geliyor. Santorini havaalanı derhal yanında yer ediniyor. Burası mağazalar, tavernalar ve kafe ile restoranlarla dolu. Burada adanın popüler plajlarında olan Kamari Plajı bulunuyor. Harika ve pak suları ile siyah kumlara haiz. Burada eğitmenler eşliğinde dalış yapabilir yada muhtelif su sporlarını deneyim edebilirsiniz. Ağaçlarla çevrili aleni hava sinemasını da denemeden dönmeyin.

4- Perissa Kumsalı

Merkeze ortalama 13 km uzaklıkta yer edinen Perissa, havaalanınada 15 km uzaklıkta. Burada da lavların oluşturduğu ünlü siyah kumlar eşliğinde denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Plajda parasız duş imkanı yer ediniyor ve ek olarak şezlong kiralamak mecbur değil. Engelliler için denize kadar giren raylı sistemler bulunuyor. Plaj etrafında pek oldukca kafe yer ediniyor. Perissa’da yer edinen dalış merkezi yardımıyla dalış eğitimi alabilir ve edinim kazanabilirsiniz.

5- Akrotiri

Arkeolojik Site Tarihi 4000 sene öncesinen dayanan Akrotiri, günümüzde üzeri çatı ile kapatılmış ve zamanı kalıntılara zarar vermeden içinde yürüyebileceğiniz yollar ile tarihe yakından tanıklık edeceksiniz.

Santorini Adası Nerede?

Yunanistan‘a bağlı olan ada Ege Denizinde ve Kiklad ekip adalarında yer ediniyor.

Santorini Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya tayyare yada feribot ile ulaşabilirsiniz. Türkiye’den ilkin Atinaya uçmalı ve daha daha sonra ada içinde yer edinen havalimanına Atina’dan tayyare seferleri ile ulaşabilirsiniz. Uçak seferleri yaklaşık 45 dk civarında sürüyor. Ayrıca yine Atina’dan feribotlar ile adaya ulaşılabilir.

Harita ve Konum Bilgileri

Ada için harita ve ulaşım bilgi ve alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir