Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Polonezköy Gezi Rehberi

Polonezköy, İstanbul’un karmaşası ve gürültüsünden uzakta huzurlu bir soluk alabileceğiniz , hem şehirde bununla beraber şehirden uzak bir yer. İş hayatından yahut günlük yaşantınızdan bunalıp günübirlik yahut hafta sonunuz için kendinizi ödüllendirmek istiyor ve şehirden o kadar da uzaklaşmadan kafa dinlemek istiyorsanız Polonezköy tam da size göre.Yazımızda burada neler var, gezilecek yerleri, nerede ve ulaşım detayları şeklinde bütün detaylara yer verdik.

Polonezköy Hakkında Bilgi

İstanbul‘un Beykoz ilçesinde yer edinen Polonezköy şehir merkezi ile 15-20 kilometre mesafede. Ulaşımı ise hususi aracınızla, Ümraniye’den 138 numaralı otobüs ile yahut Polonezköy’ e oldukça yakın olan Cumhuriyet Köyü’nün Kavacık’ tan kalkan otobüsleri ile sağlayabilirsiniz.

Tarihi 1842 yıllarını kadar uzanan bu köyü oranın halkı Leh’ler kurmuş ve hala içinde yaşayan Leh halkı bulunuyor.1830’larda Polonyalıların Ruslara karşı olan ayaklanmasından sonrasında oldukça acı kayıplar yaşanmış ve Rusların elinden kaçan Polonyalıların bir bölümü Fransa’ya bir bölümü ise Türkiye’ye sığınmıştır. Türkiye’ye sığınan Lehlerin o devre ki liderleri Prens Adam Czartoryski tarafınca asker ve bununla beraber yazar olan Michal Czajkowski liderin emri ile köy arazisi satın alınmış ve Polonyalılar buraya yerleşmiştir. Daha sonrasında da Osmanlı vatandaşı olan Polonyalılar sadık ve üretken bir topluluk olarak devlete katkıda bulunmuştur.

İlk olarak çiftlik, hayvancılık ve ormancılık amacıyla kurulan bu köy ondan sonra ilk tatilci misafirlerini 2.Dünya Savaşı’ndan sonrasında ağırlamaya başlamış. Yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla sanki size oldukça uzaklardaymışsınız havası veriyor. Misafirlerine birçok aktivite imkânı sunan bu köyde yürüyüş parkurları, çocuklar için oyun alanları, zamanı evleri ve tabiat eşliğinde yapacağınız o meşhur kahvaltıları ile sizleri bekliyor. Yılın her mevsiminde ziyaretçilerine dinlence imkânı sunan bu köyde hiç sıkılmayıp siz ve sevdiklerinizle eğlenceli vakitler geçireceğinize eminiz. Bize soracaktır olursanız da senenin ilkbahar ve güz aylarında Polonezköy’ ü ziyaret etmeniz olacaktır. Doğa ananın kucağında ve bahar aylarının verdiği o güzel hava ile geçireceğiniz tatilin sizi oldukça memnun edeceğinden eminiz. Parka girişlerde 2020 senesinde gelen düzenlemeyle yetişkinler için 5 TL , arabalar için 15 TL ücret istek edilmektedir.

Polonezköy Gezilecek Yerler

Polonezköy’ e gitmeye karar verdiniz ama nerede ne yapacağınızı bilmiyor yahut nereleri gezeceğinizi bilmiyor iseniz bu yazımız tam da size göre. Güzel bir planlama yapmış olup vaktinizi en güzel halde değerlendirmek, yeni bölgeler keşfetmek istiyorsanız buyurun beraber bakalım. Gününüze keyifle dercetmek için evvela nefis ve Polonezköy’ün ünlü olan kahvaltıları ile başlayabilirsiniz. Bu köyde bir çok şey doğal ve sağlıklı. Çiftliklerden gelen taze yumurtalar ve sütler ile enfes bir kahvaltı ile güne adım atmak sizi enerjik hissettirmeye yeterde artar bile.

Ziyaretçilerine birçok imkan sunan bu köyde at binebilir, tabiat da oksijenin bolluğuyla beraber bir yürüyüş yapabilir yahut köyün zamanı güzelliklerini yakından keşfedebilirsiniz. Tarihi güzellikler demişken oldukça kıymetli ve geçmişin izlerini barındıran müze haline dönüştürülmüş Zofia Rizi Anı Evi yahut Czestochova Meryem Ana Kilisesi siz değerli üyelerimizin ziyaretine aleni.

Ayrıca senenin haziran ayında düzenlenen Kiraz Festivali’ni de kaçırmamanızı öneri ederiz. Bir de içinde görmek isteyeceğiniz Polonezköy Cam Sanatları Merkezi var. Burada birtakım dönemlerde yapılan workshopları takip edebilir ve onlara katılabilirsiniz. Aynı zamanda ürün satışı da yapılmaktadır.

Poart Gallery yahut Polonezköy Kültür Evi olarak malum ve köyün merkezinde olan bu galeride çoğunlukla düzenlenen workshoplara katılabilir, oluşturulan sergileri ziyaret edebilir ve düzenlenen kültürel faaliyetlere katılabilirsiniz.

Ayrıca köyde bulunan burayı temsil eden Polonezköy Tabiat Parkında zaman geçirip hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Çocuklu aileler için mükemmel bir edinim olarak bu hayvanat bahçesinde sık sık rastlanmayan Lama, Cayman, Koati şeklinde hayvanları yakından görebilirsiniz.

Polonezköy Kahvaltı

Yemyeşil bir alanın üstüne kurulu olan Polonezköy’de tabiat ile iç içe bir pazar kahvaltısı her aileyi neşelendirecek niteliktedir. ”Doğallığın içinde mükemmel bir serpme kahvaltıya kim hayır diyebilir ki?” diyorsanız, en yakın zamanda burayı ziyaret etmenizi öneri ederiz. Leonardo Restaurant ve Yeji Dohoda isminde mekanlar, bölgede yer edinen ve kahvaltıları ile ün salmış olan yerlerin en başlangıcında gelmektedirler.

Bu mekanlar kahvaltının yan sıra et, mangal şeklinde seçenekler ile de karşımıza çıkmaktadırlar. Yeşilliğin içinde güzel bir kahvaltının peşinden köyü dolaşmak ve oradan da bir mangal hazzı yapmak, gününüzü hoş bir halde noktalamanızı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra köyde konaklamak ve tabiat ananın içinde birkaç gün dercetmek de mümkündür. Bölgeyi İstanbul’un içinde ki bir dinlence köyü olarak da düşünebilirsiniz.

Polonezköy Piknik Alanları

 Zamanınız daha oldukça doğayla içi iççe dercetmek istiyor, sevdiklerinizle beraber olmak eğlenceli saatler dercetmek istiyorsanız Polonezköy’de piknik yapmak tam size ve sevdiklerinize göre. Ayrıca burada piknik yapmak oldukca popüler ve bir çok adamın tercih etmiş olduğu bir şey.İstanbul’a yakın şu demek oluyor ki şehirden ayrılmadan, tabiat ile iç içe bir piknik yapmak için mükemmel bir yer. Misafirlerine piknik için oturma alanları ve pişirme şekilleri sunan köyde eğlenceli zaman geçirebileceğinize eminiz. Yiyeceklerinizi alıp mangalınızın başına geçip tabiat ananın ve zümrüt yeşili güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Fakat ben mangalım yok vs. derseniz de kendin pişir kendin ye restoranları da mevcut. Sizin için her teferruat düşünülmüş sanki. Pikniğinizi yaptıktan sonrasında Polonezköy doğa parkında da yürüyüşünüzü tamamlayabilir ve günün keyfini çıkarabilirsiniz.

Polonezköy Kamp Alanı

 Yılın her döneminde ziyarete aleni olan köyde siz serüven severler arasında birçok imkan bulunuyor. Doğanın en saf halinde ve refah arasında bir kamp imkânı Polonezköy Tabiat Parkı kamp alanında sizleri bekliyor. İstanbul’un popüler kamp yerlerinden olan bu köyde tabiat ile bire bir ve hatırlanası deneyimler sizleri bekliyor. Ayrıca kamp yapmak için internette birtakım tur programları bulunuyor. Yani kamp yapmak istiyorsunuz ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu biçim bir programa yazılıp deneyimli insanların önderliğinde emin ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bir defa gittikten sonrasında onlarca defa daha gitmek isteyeceğinize eminiz.

Konaklama

Şehrin kalabalığından bunalan fakat bununla beraber o kadar da uzaklara gitmeye niyetli olmayan bireylerin tam da aramış olduğu tarzda bir yer olan bu yerde birçok konaklama alanı mevcuttur. Köy, gezim mevzusunda oldukca gelişmiştir. Köyün en güzel bölümü ise hem yazın bununla beraber kışın kendine has değişik havası ile insanları çekebiliyor olmasıdır. Doğa, güzelliğini hem yaz hemde kış aylarında bölgede değişik biçimlerde göstermekte ve bölgeye misafirleri çekmektedir.Oteller, pansiyonlar ve muhtelif butik oteller konaklama için en ülkü alanlardır. Bu butik otellerden bazıları ise köyün eski yerlilerinin aile işi olarak kurduğu yerlerdir.

Polonezköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Polonezköy, İstanbul ilinde ve Beykoz’da yer almaktadır. Anadolu yakasında Kavacık kavşağına saptıktan sonrasında Acarlar sitesini geçerseniz tabelaları görmeye başlarsınız. Fatih Sultan Mehmet köprüsünden çıktıktan sonrasında Kavacık Kavşağından girmeniz ehil olacaktır. Şayet Anadolu yakasında oturuyorsanız, Beykoz yada Kavacık’a gelmeli ve buradan Polonezköy’e ulaşmalısınız. Ayrıca TEM otoyolu üstünden de bölgeye ulaşım mümkündür. TEM’den gelenlerin, eski Şile yolunda ilerlemeleri ve Cumhuriyet Köyü’ne varınca sola doğru devam etmeleri halinde bölgeye varmaları olası olacaktır.

Haritası ve Konumu

Polonezköy için harita ve ulaşım alternatiflerine vaziyet bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir