Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Pamukkale Travertenleri Gezi Rehberi

Eşsiz güzellik, sanki masal diyarında pamuktan yapılma bir kale ve bununla birlikte da bir şifa deposu.Dünya Mirası Listesi’nde yer edinen Pamukkale travertenleri, oluşumunun ve kaynak sularının akmaya devam edişinin zamanı araştırmacılara bakılırsa 14 bin sene öncesine kadar dayanıyor.

Pamukkale Travertenleri Oluşumu

Travertenler bölgede bulunan kayaların çökmesiyle oluşmuştur. Sıcak suların bölgedeki kayalara akması ve kayalarında çökmesiyle oluşmuştur.Sularda kalsiyum ile karbonhidrat bulunması nedeniyle sıcak suların kayaların üstüne çıkması ve suyun arasında yer edinen karbondioksit ve karbonmonoksit uçar.Uçan gazlar sonrası travertenler birikir ve beyaz bir manzara alır.

Travertenler üstünde bir oldukça su deposu ve büyüklü küçüklü havuzlar da yer ediniyor ve buralara girmek serbest. Ancak bir oldukça değerimize haiz çıkamadığımız şeklinde seneler ilkin alınan yanlış kararlarla birlikte, travertenler çevresinde imara izin verilmesiyle kararmaya başlamış olan travertenler için artık geç de olsa tedbir alınmış durumda ve buraya pabuç ile girmek yasak. Oteller ve yollar da geç de olsa kaldırılmış durumda.Eğer gidecek olursanız da sizi fotoğraflardaki karelerden oldukça daha etkisinde bırakan küçük bir masal diyarı bekliyor.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti

Travertenlere giriş için Müze Kart geçerli. Ancak müze kartınız yoksa travertenlerin bulunmuş olduğu bölgeye giriş tutarı 80 TL.

Pamukkale Travertenleri Nerede ve Nasıl Gidilir

Pamukkale Travertenleri Denizli ilinde bulunmaktadır.Denizli Merkez’e 18 kilometre şeklinde kısa bir mesafede bulunan Pamukkale için ulaşım kent merkezinden çok kolay.

Otobüsle Denizli’ye gelecek olanlar otogardan asla çıkmadan Pamukkale minibüslerine binerek kısa bir yolculuğun peşinde travertenlere ulaşabilirler. Bunun dışında kent merkezinde herhangi bir yerden taksi ile travertenlere gitmek, birkaç şahıs için göze alındığında o kadar da külfetli olmayacaktır.

Şahsi aracı ile gidecek olanlarsa Denizli Merkez’den D585 yolunu kullanarak kuzeye doğru gittiklerinde, yolun D320 yolu ile kesiştiği noktada karşılarına Pamukkale tabelaları gelecektir.

Haritası ve Konumu

Travertenler için harita ve ulaşım alternatiflerine durum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir