Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Odunpazarı Evleri Nerede, Hakkında Bilgi ve Nasıl Gidilir ?

Odunpazarı evleri ve semti kentin cenup kesiminde tepenin üstünde kurulmuştur. Özellikle Osmanlı örneklerini korumuş olan şehir kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik tertipli cumbalı evleri ile örf tane ve gelenekleri koruyarak günümüze bir tüm olarak taşınmıştır.

Odunpazarı Evleri Hakkında Bilgiler

Odunpazarı semti içinde yer edinen konutlar çoğu zaman iki tip olarak modellenmiştir. İlk vereceğimiz mesken tipi sokaktan girişleri ve arka yanındaki yer edinen bahçeleri ile ünlüdür. İkinci tip mesken tipleri ise geniş bahçe ve konutların bahçe içinde yer alması ile tanınmaktadır. İkinci tip konutlar çoğu zaman bir, iki yada üç kattan oluşan olarak yapınmışlardır. Konutlar çevresinde ki odalar ve bir sofa bölümünden oluşmaktadır.

Ülkemizin dünya kültür mirasına eklenen mühim eserleri içinde yer almaktadır. Eskişehir açısından mühim bir gezim merkezi olan Odunpazarı evleri, Evliya Çelebi’nin arasında bulunmuş olduğu birçok seyyah tarafından övgüyle bahsedilmektedir. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan bu zamanı evler belediye tarafınca restore edilmiş ve kültürümüzü bugünelere ve yarınlara taşıması sağlanmıştır.

Odunpazarı’nda hediyelik ne alınır?

Şehirde el işçiliği ile süslenen lületaşı mamüller fazlaca ün kazanmıştır. Odunpazarı evleri içinde imalat icra eden ve bununla birlikte satışını oluşturan minik lületaşı hediyelik dükkanları vardır. Buradan bir biblo, kolye yada bir pipo satın alabilirsiniz.

Odunpazarı’nda Ne Yenir ?

Kırım tatarlarının en fazlaca göç ettikleri şehirlerden önde gelen Eskişehir de yemeden dönülmemesi ihtiyaç duyulan lezzetler vardır. Bunların başlangıcında çibörek ve Balaban kebabı gelmektedir. Bu iki lezzette Odunpazarı’nda tadabileceğiniz nefis yiyeceklerdir. Turistlik bir bölge olması sebebi ile Odunpazarı evleri civarında çibörek porsiyonu 10 TL olarak satılırken, Balaban Kebabı porsiyon fiyatı 15 ile 20 TL içinde değişkenlik göstermektedir.

Odunpazarı Evleri Resimleri

Video tanıtımı

Odunpazarı Evleri Nerede? Nasıl Gidilir?

Odunpazarı evleri, Eskişehir ilinin en eski yerleşim yeri olarak Odunpazarı semtinde Osmanlı döneminden kalma zamanı yerler olarak günümüze kadar gelmektedir. Eskişehir’in Odunpazarı semtinin cenup kesiminde tepelerin üstünde yer edinen Odunpazarı evleri bademlik denilen bölgeye kadar uzanır.

Peki Odunpazarı evlerine iyi mi gidilir? Eğer otobüs ile Eskişehir merkezine kadar geldiyseniz Odunpazarı’na ulaşmak için ilk önce tramvayı kullanarak Mustafa Kemal Atatürk lisesi durağına kadar ilerlemeniz gerekmektedir. Eğer tren ile Eskişehir meydanına geldiyseniz çarşı durağından tramvaya binip tekrar Mustafa Kemal Atatürk Lisesi durağından kadar ilerlemelisiniz. Mustafa Kemal Atatürk Lisesi durağından gelip indiğiniz takdir de yukarıya doğru 2 dakikalık bir yürüyüş mesafesi cevabında zamanı Odunpazarı evlerine ulaşmış olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir