Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Muğla’da Gezilecek Yerler : En Güzel 16 Yeri

Muğla'da Gezilecek Yerler : En Güzel 16 Yeri

Tatil dendiği vakit aklımıza ilk gelen bölgeler devamlı Borum, Marmaris, Fethiye ve Datça olmaktadır. Bu görkemli yerlerde denize girmek, güneşin ve kumsalın tadını çıkartmak bir başkadır. Muğla bölgesinin bir öteki güzel yanı ise birçok hem zamanı bununla birlikte hoş dinlence bölgelerine ev sahipliği yapıyor. Muğla’da yer edinen dinlence beldelerinin birçoğu zamanı antik kentlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebep ile bölge gezim açısından değişik bir ehemmiyet kazanmaktadır ve Muğla’da gezilecek bölgeler sıralaması ile dinlence öncesi seyahat listenizi hazırlamanızda size yararlı olacaktır.

Sakin plajları, renkli ortamları ile birlikte son aşama eğlenceli olan bu beldelerde bizler yaz tatili son aşama rahatlatıcı olabilecektir. Bizde sizler için Muğla’ya bağlı olan mükemmel dinlence beldelerinin bir listesini yaptık ve kısa bilgiler ile sizlere sunduk. Şimdiden iyi tatiller dileriz.

Muğla'da Gezilecek Yerler : En Güzel 16 Yeri

Muğla’da Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi yerleri, plajları, naturel güzellikleri ile görülmesi ihtiyaç duyulan en güzel bölgeler ile oluşturduğumuz Muğla’da gezilecek bölgeler sıralaması;

Knidos Antik Kenti

Knidos bölgesi hem görkemli bir antik kentin bununla birlikte berrak sulara haiz bir koyun birleşiminden oluşmaktadır. Bölgede bir iskele bulunmaktadır. İskele son aşama uzundur ve iskelenin sonuna çoğu zaman yabancı ülkelerden gelen turistler teknelerini bağlarlar. Sahilde ise tek bir restoran bulunur. Burada balık yada muhtelif ızgara yiyeceklerini tadabilirsiniz. Arabası ile gelmek isteyenler için geniş bir otopark da mevcuttur. Knidos antik kenti ise geçmiş zamanlarda bilim ve mimarı alanında son aşama gelişmiş bir kentti. Geçmiş zamanlardaki en büyük ikinci tıp okulu ise burada kurulmuştur. Antik kentin içindeki Afrodit Tapınağı da görülmeye değerdir.Detaylar Knidos Antik Kenti yazımızda.

Ölüdeniz

Muğla’da gezilecek bölgeler listemizin bir öteki yeri Ölü Deniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlıdır. Bölge 2006 senesinde Dünya’nın en güzel kumsalı ünvanını almıştır. Deniz son aşama sakin ve dalgasızdır.

En rüzgarlı günlerde bile öteki bölgelerde fazlaca büyük dalgalanmalar bulunmasına karşın ölü deniz son aşama sakin olmaktadır. ”Çarşaf benzer biçimde ” kavramına en fazlaca uyan denizlerden biridir.Detaylar Ölüdeniz yazımızda.

Sedir Adası (Kleopatra Adası)

Ada, Sedir Adası olarak da geçmektedir. Adını Kleopatra hakkında bir efsaneden almıştır. Fakat bu efsanenin ancak bir sahte olduğu da iddia edilmektedir. Ada, Muğla’nın Ula isimli ilçesinde yer almıştır ve üçlü bir ada grubunun en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Güzel ve pak bir denizi vardır.Detaylar Sedir Adası yazımızda.

Saklıkent Kanyonu

Muğla’da gezilecek bölgeler listemizde bir başka yer Saklıkent Kanyonu. Arazi kalkerli bir arazi olma özelliğine sahiptir. Arazi, sular ile rahatça aşınmış ve birazcık da fay çatlamaları yardımıyla gelişerek bir kanyon halini almıştır. Kanyon girişi fazlaca şiddetli akan bir su ile doludur bu sebep ile kanyona girerken hususi yapılma olan bir köprüden geçmek icap eder aksi takdirde suyu aşmak olası değildir. Tam bir tabiat harikası olan bu kanyonda harbiden fazlaca hoş vakit geçirebilir ve tabiat ile iç içe olabilirsiniz.Detaylar Saklıkent Kanyonu yazımızda.

İztuzu Plajı

Plajın en mühim özelliği kesinlik ile tatlı su ile deniz suyu içinde bulunmasıdır. Bu tip plajlara fazlaca nadiren rastlanılmaktadır. Caretta caretta kaplumbağaları plajın çevresinde yaşamaktadırlar ve ara sıra bu plaja yumurtalarını bırakmaktadırlar. Bu sebep ile halk içinde plaja ”Kaplumbağa Plajı” da deniliyor. Plajın çevresinde, yaralı kaplumbağaları tedavi etmek amacı ile meydana getirilen bir merkez de bulunmaktadır. Çok fazla meçhul bu plaj genellik ile sakindir ve oldukça fazla gezgin çekmemektedir. Bunun nedeni ise tamamen plajın hemen hemen o kadar da keşfedilmemiş bir alan olmasıdır.Detaylar İztuzu Plajı yazımızda.

Aktur Tatil Köyü

Marmaris yolu üstünden Datça’ya doğru ilerlerken sol tarafınızda kalan bu dinlence köyü son aşama sakin ve şirin bir yerdir. Kamp alanı, kendine özgü evleri, birkaç restoranı ve iki koyu ile son aşama şık bir dinlence köyü oluşmuştur. Bölge de iki tane koy bulunmaktadır. Bunlar büyük koy ve minik koy olarak adlandırılırlar. Büyük koy, daha geniş olmasından ötürü daha çok dalga alırken minik koy daha sakindir. Kır kahvesi, tiyatro ve pazar alanı bulunmaktadır. Herkesin birbirini tanımış olduğu samimi ve şirin bir ortam vardır. Sadece ev sahipleri değil hem de karavan yada çadır sahiplerine de son aşama hoş bir dinlence imkanı sunulmuştur. Bölge de yer edinen motel ise kampın içerisindedir.

Kabak Koyu

Kabak koyu Fethiye bölgesinde yer almıştır. Masmavi denizi ile sizlere mükemmel bir dinlence imkanı sunmaktadır. En güzel yanı ise ancak çadırınızı yüklenip gidebileceğiniz bir yer olmasıdır. Bölge de herhangi bir otel bulunmamaktadır. Dolmuştan indiğinizde bir müddet yayan koya ulaşabilirsiniz. Bölgede üç tane kamp bulunmaktadır. Bu kamplardan herhangi birinde konaklamanız mümkündür. Biraz tabiatın sesini dinlemek isteyenler için mükemmel bir seçimdir.Detaylar Kabak Koyu yazımızda.

Bodrum Kalesi

Kale, adeta Bodrum’un bir simgesi haline gelmiştir. Günümüzde ise Sualtı arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. 1406 yılında şövalyeler tarafınca yapımına başlanmıştır. Kalenin içinde değişik ülkelerin isimlerini almış olan kuleler bulunmaktadır.

Köyceğiz

Adını Köyceğiz gölünden alan bu yer Muğla’nın bir ilçesidir.Bu bölgede Köyceğiz gölünü gezebilir, gölün kenarında yer edinen Kaunos kentini görebilirsiniz.Detaylar Köyceğiz yazımızda.

Yuvarlakçay

Yazın sıcaklarında bunalanlar için adeta bir saklı aden olarak karşımıza çıkan Yuvarlakçay, buz benzer biçimde akan sularının çevresinde eğlenceli zaman geçirebileceğiniz bir yer.Detaylar Yuvarlakçay yazımızda.

Kelebekler Vadisi

Deniz yolu ile ulaşım sağlanan vadiye geldiğinizde sayısız kelebeğin oluşturduğu benzeri olmayan bir görünüm sizleri bekliyor.Birinci aşama sit alanı duyuru edilen bu bölge her türlü yapılaşma yasaklanış.Detaylar Kelebekler Vadisi yazımızda.

Datça

Cennet koylara, badem ağaçlarına ve mükemmel bir doğaya haiz olan Datça, Muğla’da gezilecek bölgeler içinde öne çıkan dinlence bölgelerinden. Burada yer edinen koylarda ve dinlence bölgelerinde tabiat ile iç içe ve sakin bir dinlence yapabilirsiniz.Datça’da yer edinen Palamutbükü ve Ovabükü Plajı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Knidia Çiftliği

Knidos bölgesine giderken geçeceğiniz Değirmenbükü isimli köyün birazcık daha aşağısında yer edinen bu çiftlik tamamen naturel ortamda yaşamayı sizlere öğretiyor. Dilerseniz çiftliğe gönüllü işçi olarak gidebiliyorsunuz. Çiftliğin bir tane koruyucusu bulunmaktadır. Bu kadın size her gün çiftliğin naturel malzemelerinden yemekler ikram edecek ve kendi üretimleri olan pekmez ve şarabı ikram edecektir. Eğer şanslıysanız şarap yapımını görme hatta şarap yapma imkanı da bulabilirsiniz. Zeytinlikler, bağlar içinde son aşama naturel yedi gün sonu koymak isteyenler ise verilen otel hizmetinden faydalanabilirler. Çiftlikte iki tip oda bulunmaktadır. Bir tanesi kapalı düzgüsel taş ev şeklindedir. Diğeri ise; üstü tül ile kaplanmış bir yataktır. Yani tamamen dışarıda yer edinen gökyüzünü izleyebileceğiniz bir yatak. Tül ise sivri sineklerden korunmanız için konulmaktadır. Taş ocakta yemekler, hoş sohbetler ve bağ bahçe işleri ilginizi çekiyorsa burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı, ilgi çekici yapısı ile dikkatleri üstüne çekiyor. Bu plajda denizin üstünde yürümeniz olası.Doğanın bize sunmuş olduğu bu benzeri olmayan yer duru bir suya haiz.Plajın birde efsanevi bir hikayesi bulunuyor.Detaylar Kızkumu Plajı yazımızda.

İncekum Plajı

Denizin maviliği ve temizliği ile adeta sizleri etkisi altında bırakacak olan İncekum Plajı, hem de sakin ve duru bir plaj olan İncekum plajı, Muğla’da gezilecek bölgeler listemizde.Detaylar İncekum Plajı yazımızda.

Günlüklü Koyu

Ağaçların arasında bulunan yemyeşil Günlüklü Koyu ile piknik yapıp, hamaklara uzanıp güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.Detaylar Günlüklü Koyu yazımızda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir