Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Küba Vizesi Nasıl Alınır , Gerekli Evraklar

KÜBA KONSOLOSLUĞU İSTENİLEN EVRAKLAR

-Renkli Pasaport fotokopisi

ÖNEMLİ NOTLAR:

-Pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresinin olması gerekmektedir.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba’ya Burgundy pasaportu ile seyahat etmeyi planlayan vatandaşların en sık sorduğu sorulardan biri de Küba vizesi nasıl alınır. Küba vizesi alma prosedürü, Schengen ve diğer Avrupa ülkeleri için vize prosedürleri kadar zahmetli değildir. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri çok az sayıda evrak için başvuru yapabilmenizdir. Başvuru sahiplerinin en az altı ay geçerli bir pasaportu olmalıdır. Resmi pasaport sahibi vatandaşlar 90 güne kadar vizeden muaf olsalar da yıpranmış pasaportlarla seyahat edemezler, 10 yıldan fazla verilir ve 6 aydan az geçerlidir. Küba Vize Merkezi aracılığıyla vize başvurusunda bulunacaklar için başvuru belgelerini sunmaları yeterlidir. Gerekli işlemler Küba Vize Merkezi tarafından tamamlanarak elçiliğe teslim edilir.

Vize onaylandıktan sonra, kişi adına düzenlenen vize bizzat teslim edilmekte ya da kargo/kurye yoluyla ulaştırılmaktadır. Başvuru evrakları hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Küba vizesi için gerekli evraklar başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Başvuru türü, seyahat amacına göre belirlenmektedir. Turistik vize başvurularında hazırlanması gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

  • Vize Başvuru Formu
  • Pasaport Aslı Ve Fotokopisi
  • Ödeme Yapıldığına Dair Dekont
  • Otel Rezervasyonu
  • Uçak Bileti/Rezervasyonu

Vize Merkezi aracılığıyla başvuru yapmak isteyen kişilerin, pasaport sayfalarının renkli taramasını e-mail yoluyla iletmesi yeterlidir. Diğer belge, form ve işlemler başvuruya en uygun şekilde uzman kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Büyükelçiliğik gerekli gördüğünde ek evrak talep edebilir. Olası bir durumda aşağıdaki belgelerin istenmesi de söz konusu olabilir;

  • Kimlik Fotokopisi
  • Biyometrik Fotoğraf

Küba’da çalışmak, öğrenim görmek veya aile birleşimi amacıyla seyahat etmek için büyükelçiliğe müracaat edilmesi gerekmektedir. Her başvuru türünün vize ücretleri, başvuru evrakları ve değerlendirme süresi farklılık gösterir. Ticari vize başvuruları için yukarıda listelenen evrakların dışında Küba’daki firmadan talep dilekçesi, davetiye, Türkiye’deki işletmeden başvuru sahibinin bilgilerinin yer aldığı bir ön yazı da sunulması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir