Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Katar Vize İstiyor Mu? Vize Gerekli Mi?

Arap Yarımadası’nın adeta yıldızı parlayan ülkelerinden kabul edilen Katar, yabancı nüfusun fazlalaşması ile birlikte toplumsal ve kültürel açıdan ciddi değişiklikler yaşadı. Özellikle Amerikalı ve İngiliz yatırımcıların bölgeye yerleşmesiyle, ortaya melez bir kültürün çıkmaya başladığını söyleyebiliriz.

Katar’a dünyanın her yerinden girişimciler, işçiler veya gezginler alaka gösteriyor. Yapılan yatırımlarla gezinsel cazibesi mühim seviyede artmaya başlamış olan Katar’a gitmek için vize isteniyor mu? Bazı Ortadoğu vatanlarında olduğu benzer biçimde burada da vize mevzusundan muaf mıyız?, Katar’a vize var mı? Katar’da çalışmak veya gezgin olarak gitmek için ne yapmak gerekiyor, gelin bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Katar Vize İstiyor Mu? Vize Gerekli Mi?

Katar’a gezgin olarak 30 günlük ziyaretlerinizde vize almanıza gerek yok. Bu sebeple Katar ülkeside Türkiye’den gidilebilecek vizesiz ülkeler içinde yerini alıyor. 30 Günden uzun kalmayı planlayanlar ise Katar vizesi almak zorundalar.

Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konulardan birisi geçişlik tedavül süresinin 6 aydan uzun olması ve tayyare biletinizin gidiş dönüş gibi olması. Dönüş tayyare biletinizin olmaması sorun oluşturabiliyor.

Katar Vizesi

Bordo pasaporta 30 Gün özgür dolaşım hakkı tanıdıkları olan Katar, daha uzun kalmayı planlayanlar için vize uyguluyor. Katar vizesi almak isteyenler 90 günlük bir vize alabiliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Yeşil, Gri ve Siyah geçişlik sahipleri, vizesiz olarak 90 gün kalabiliyorlar. Sadece Bordo yani Umuma Mahsus Pasaportlar için lüzumlu.
Vize için Katar Konsolosluğu’na yada konsolosluğun yetkilendirdiği merkezlere gitmeniz gerekiyor. Katar vizesi için genelde hususi durumlar hariç, pek güçlük çıkartılmıyor. Sadece müracaat sırasında sizden istek edilen belgeleri eksiksiz bir biçimde temin etmeye çalışın. Pasaportun tedavül süresinin minimum 6 ay olması şart. Vize başvurularını şu adresten online olarak yapabilirsiniz.

Katar Vizesi İçin Gereli Evraklar

Vize başvurusunda bulunması ihtiyaç duyulan lüzumlu evraklar şu biçimde;

  • 6 Aydan daha uzun geçerliliği olan Pasaportunuz
  • Gidiş ve dönüş tayyare bileti rezervasyonu
  • Otel rezervasyonu
  • 2 Adet arka fonu beyaz fotoğraf
  • Katar vize tutarı 100 QAR’dır.

Geçerli bir visa yada master kartKatar Transit Vize İstiyor Mu?

Katar’da 96 saati kapsayan bir transit vize uygulaması başlatıldı. 5 saatten fazla devam eden aktarmalarda, yolcular parasız vize talebinde bulunabilecek. Bu tatbik 1 Kasım 2016 tarihinden bu yana tertipli bir biçimde Katar’da uygulanıyor. Bu sistem, pek oldukça ülke vatandaşı için geçerli. Katar’a giriş ve çıkış saatlerini aktaran biletlerin ve geçişlik fotokopileri, bu vizeyi alabilmeniz için yeterli. Pasaportunuzun tedavül süresine de bu aşamada dikkat etmeniz gerekiyor. 6 aydan daha azca süresi kalmış pasaportlar için transit vize talebinde bulunmanız olası değildir. Transit vize uygulaması, uygulamaya konulduğu ilk andan itibaren büyük bir alaka gördü.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir