Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Gökpınar Gölü Gezi Rehberi

Gökpınar Gölü Gezi Rehberi

Sivas ilinin Gürün ilçesinde yer alan Gökpınar gölü, vatanımızda nadir olarak görülen doğa harikalarından bir tanesidir.Bahar aylarında rengarenk çiçekler ile mavinin eşi olmayan buluşmasının yaşandığı, derinliği 20 metreyi kabul eden göl, tabanının görülmesini sağlayacak kadar pak ve berrak bir görünüme sahiptir. Güneşin yaklaşma şekline gore renk değişimlerinin izlendiği Gökpınar gölü, adını gökyüzünün göl üstüne yansıyan maviliğinden almıştır. Gölü besleyen kaynaklar, tabanında bulunan kayalıkların altından gelen ve kaynadığı yahut öteki bir anlatım ile çıkışı gözlenen su kaynaklarıdır. Gökpınar genel hatlarıyla iki parçadan meydana gelmektedir. Birinci kısım olarak malum ve minik göl olarak isimlendirilen bölümde, alabalık üretimi yapılmaktadır. İkinci kısım olarak malum ve büyük göl olarak isimlendirilen bölüm ise, gezim sektörüne hizmet veren ve ziyaretçilerin dolaşımına aleni bulunan kısımdır.

Gökpınar Gölü Gezi Rehberi

3000 metrekarelik bir alana haiz olan Gökpınar gölünün oluşumu ile ilgili, iki değişik efsaneleşmiş dilden dile dolaşmaktadır. Birinci inanışa gore, bir çoban sürüsünü gölün bulunmuş olduğu alanda dinlendirirken uyuyakalır ve rüya görür. Riyasında bir ses çobana, ‘’Buradan su kaynayacak, sürünü al ve uzaklaş’’ der. Çoban derhal sürüsünü alır ve arazinin karşı tarafına geçer. Ardından harbiden su kaynamaya adım atar ve bu günkü göl oluşur. İkinci inanışa gore ise; Çoban ve sürüsü susuzluktan perişan düşmüştür. Çaresiz kalan çoban ‘’Ya Rabbim su’’ diye inlemeye adım atar ve elinde bulunan asayı yere vurur. Asayı vurmuş olduğu yerden su kaynamaya adım atar ve bu günkü Gökpınar gölü oluşur.

Gökpınar Gölü’nde Ne Yapılır?

Gökpınar gölü temizliği, berraklığı ve devasa bir akvaryumu çağrıştıran görünümü yardımıyla hususiyet ile dalış sporları ile ilgileneler açısından kaçırılmayacak güzellikler sunmaktadır. Gerek bireysel dalış icra eden sporcuların, gerek ise dalış eğitimi alanların, uğrak noktası haline gelmiş bir cennettir. Ayrıca Rafting sporu ile uğraşanlarında sıklık ile uğramış olduğu örneksiz güzelliklerin sunulmuş olduğu bir atmosferdir.

Gökpınar Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gökpınar gölü Sivas ilinin Gürün ilçesinde bulunan, Karahisar ve Yelken köylerinin içinde yer almaktadır. Gürün ilçesi ise; Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde kalan, Malatya, Maraş, Sivas ve Kayseri illerinin değişik uç noktalarında yer almaktadır. Sivas’a olan uzaklığı 137 kilometre, Malatya’ya 140 kilometre ve Kayseri’ye ise, 190 kilometredir. Bu eşi olmayan naturel güzelliğin Gürün ilçesine olan mesafesi ise, 10 kilometredir.

Sivas iline ulaşım sağlandıktan sonra, Gürün ilçesine doğru olan 137 kilometrelik mesafe, ortalama 2,5 saat devam eden vakit diliminde aşılarak, Gökpınar gölüne ulaşılmaktadır. Ulaşım talep eder hususi araçlar, talep eder ise toplu ulaşım araçları aracılığı ile rahatça gerçekleştirilmektedir. İlçeden göle ulaşım elde eden minibüsler ve taksiler bulunmaktadır.

Özel aracınız ile izlenecek güzergah ise, Kayseri Malatya yolunu takip ederek, Çayboyu mahallesinden Gökpınar gölüne giriş yapmanız gerektiği şeklindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir