Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Cağaloğlu Hamamı Tarihi, Nerede ve Hakkında Bilgi

Cağaloğlu Hamamı Tarihi Nerede ve Hakkında Bilgi

Cağaloğlu Hamamı İstanbul’un en büyük çifte hamamları içinde ye alır. Klasik Osmanlı mimarisinden değişik bir yapıya sahiptir, soğukluk ve ısı bölümleri öteki hamamlardan çok farklılık gösterir. Hamamın hanımefendiler çıkışı hamam sokağına erkekler çıkışı caddeye bakar. Hamamın en ortasında tek parçalık mermerden oluşan oldukca geniş bir havuz bulunur. Havuzun tam ortasında oldukca hoş ve göze çok hitap eden bir fıskiye bulunur.

Bu hamam 300 yıldır etkinlik göstermektedir. Hala da bilhassa yabancı turistlerin çok fazla dikkatini çekmektedir. Bu hamam 3. Mustafa’nın şehirdeki odun ve sıkıntısının artmasından ötürü hamamları yasaklama kararını aldıktan ilkin meydana getirilen son hamamdır. Hamam da reel Türk masajı yaptırabilir, buğu banyosu ile kendinizi arınmış hissedebilirsiniz. Ayrıca hamamın içinde bulunan kafe bar bölümü çok gelişmiştir. Hamamın içinde restoran, berber ve lostra bulunur.

Cağaloğlu Hamamı Tarihi Nerede ve Hakkında Bilgi

Cağaloğlu Hamamı Tarihi

Hamam I. Mahmut döneminde yapılma çok muhteşem bir mimariye haiz yapıdır. Yapılmış olan eski hamamlardan çok değişik özelliklere sahiptir. Barok stili mimari yapısıyla çok dikkat çeker. 300 yıldır sapsağlam ayakta duran sağlam bir mimari yapıdır. Hamamın yapılmış amacı Ayasofya Külliyesinde ki kütüphane ve camiye gelir sağlamaktır. Hamamın planını Süleyman Ağa çizmiş ama inşası Abdullah Ağa tarafınca yapılmıştır. 1768 senesinde şehirde oldukca büyük bir su sıkıntısı baş gösterdi. Bu konum cevabında Sultan III. Mustafa büyük hamam yapımını yasakladı ve bu şekilde Cağaloğlu Hamamı Osmanlı döneminde meydana getirilen son büyük hamam olarak akıllara kazındı.

Ziyaret Saatleri

Bu tarih hamam pek oldukca gezgin tarafınca ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu yüzden hamamın ziyaret saatleri de çok esnektir. Sabah dokuz, öğlen on iki buçuk ve öğlen bir, akşam beş saatleri içinde ziyaretçilere açıktır. Bu saatler içinde bu zamanı hamamı ziyaret edip, reel Türk kültürünün arasında kendinizi bulabilirsiniz.

Cağaloğlu Hamamı Nerede? Nasıl Gidilir?

Cağaloğlu Hamamı Yerebatan Sarnıcı’na çok yakın bir mevkide yer alır. Kazım İsmail Gürkan Caddesinde bulunur. Şehrin oldukca merkezi bir yerinde olduğundan huzurlu bir halde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hem İETT otobüslerini kullanarak bununla birlikte raylı sistemleri kullanarak kıs bir yürüyüş kararı bu zamanı hamama ulaşabilmeniz mümkündür.

Cağaloğlu Hamamı yakının da bulunan ve zamanı hamamlar içinde olan Çemberlitaş Hamamı hakkındaki da internet sitemizden ayrıntılı bilgiler alabilir ve seyahat listenize bu yeride ekleyebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adresi : Prof. Kazım İsmail Gürkan Cad. No: 24 Cağaloğlu/İstanbul

Telefon numarası : (0212) 522 2424.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir