Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafınca tarihler (1556 – 1557) yılını gösterirken inşa edilmiş olan en muhteşem ve kıymetli bölgeler içinde Hürrem Sultan Hamamı yer alıyor. Hürrem Sultan 16. Yüzyılda Mimar Sinan’a hamamı yapması ricasını ileten Hürrem Sultan, Mimar Sinan’ın hazırlamış olduğu kıymetli hamamı çağımız da getiriyor.Hamam, Zeuksippos Banyolarının derhal yanında inşa edilmiş bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Hakkında Bilgiler

Tarihler 1910 yılını gösterene kadar etken olan hamam, peşinden bir süreliğine kapatılmıştır. Eski dönemler de Sultan Ahmet cezaevi mahkûmlarca dolu iken, mahkûmların bir bölümü hamam içinde tutulmuştur. Üstelik ara sıra da hamam hem benzi kaynağı aynı zamanda kâğıt kaynağı olarak kullanılmaya başlanmış bulunmaktadır diyebiliriz.

1957 – 1958 yılları içinde ise hamam yeni bir tamir dönemi içine girerek yenilenmiştir. Tarihler ortalama olarak 2008 yılını gösterdiğinde ise bir süreliğine Hamam kamuya ait bir halı satış mağazası olarak kullanılmaya da başlanmıştır. 75 m uzunlukta ki hamamın görsel güzelliği ve sağlam yapısı hala bütün tesirini kabul eden ziyaretçiler de bırakmayı da en iyi biçimde başarıyor. Üstelik Hamamlar içinde de ilk kere aynı eksenler üstünde adam ve hanım bölümleri de yapılmıştır.

Hürrem Sultan Hamamı Giriş Ücretleri

Hamamın giriş tutarı paketleri 55 eurodan başlayarak yukarılara doğru çıkmaktadır.Çeşitli paketler ile değişik hizmetlerin yer alırken bu paketlere bakılırsa değişik fiyatlar mevcut.Detaylı ve aktüel bilgiler ile rezervasyon yapmak için (0212) 517 35 35 nolu numarayı arayabilirsiniz veya web sitesi olan ayasofyahamami.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Yaz dönemleri içinde emek verme saatleri 07:00-24:00 saatleri içinde hizmet verirken kış devrin emek verme saatleri 08.00 ve 22.00 vakit dilimleri içine kadardır.

Hürrem Sultan Hamamı Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul ili ve Fatih ilçesinde yer almaktadır.Sultan Ahmet Camii ile Ayasofya Camii içinde ki kısımda bulunuyor. Ayasofya meydanında yer edinen hamama en süratli ulaşım ise Eminönü’nden tramvay ile gitmektir.

Haritası ve Konumu

Hamam için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir