Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Aya İrini Müzesi

Aya İrini Müzesi tarihi bir müze olan Aya İrini Müzesi, İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın birinci avlu kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda müze, Ayasofya’ya yakındır. Kilise camiye çevrilmeyen en büyük Bizans Kilisesi olarak tanınır.Kaynaklar, müzenin Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından faydalanılarak yapıldığını söyler. Müze kaynaklara göre 4. Yüzyılın başlarında yapılmıştır. Müze depremler neticesinde 8. Yüzyılla 9. Yüzyıllarda oldukça hasar almıştır. Müzenin camiye çevrilememesi, Aya İrini’nin, İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Sarayı‘nı çevreleyen Sur-ı Sultani arasında kalmasından dolayıdır.

Aya İrini Müzesi

Aya İrini Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze, Salı günleri ziyarete kapalı olup, haftanın öteki günleri ziyarete açıktır.

Kış Ziyaret Saatleri (3 Ekim / 14 Nisan) : 09:00 – 17:00Yaz Ziyaret Saatleri (15 Nisan / 2 Ekim): 09:00 – 19:00

Aya İrini Müzesi Giriş Ücreti

Aya İrini Müzesi giriş tutarı tam bilet 60 TL‘dir.Müze girişlerinde grupça indirimi bulunmuyor.Detaylar veya aktüel malumat için +90 (212) 512 04 80 nolu telefon numarasından malumat alabilirsiniz.

Müze Kart Geçerli mi?

Müze kart uygulaması bulunmamaktadır. Topkapı Sarayı ve Harem için ayrı bilet almanız gerekir. Bilet ancak Aya İrini ziyaretinde geçerli sayılır. Ziyaret için alınan bilet, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem bölümü girişi için geçerli değildir.

Aya İrini Müzesi Resimleri

Aya İrini Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Fatih ilçelinde yer edinen müzeye ulaşmak için izlenecek yo şu şekildedir;

Aracıyla gitmek isteyenler E5 yolunu kullanabilirler. E5’ten kumsal yoluna Eminönü tarafınca çıkanlar Bakırköy istikametine doğru ilerlemelidir. Bakırköy tarından çıkanlar ise Eminönü istikameti tarafında ilerlemelidir. Sultanahmet camiyi rahatça bulacaksınız. Buraya aracınızı park edebilir, müzeye ulaşabilirsiniz.

Diğer ulaşım yolu ise toplu nakliyat araçlarını tercih edeceklere yönelik olan tramvay hattıdır. Kullanacağınız hat Bağcılar, Zeytinburnu, Kabataş tramvay hattıdır.

Haritası ve Konumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir