Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Restorasyon sırasında yıkıldı denilmişti! Kız Kulesi’nin kubbesi aylar sonra ilk kez görüntülendi

[ad_1]

İstanbul‘un 2 bin 500 yıllık tarihe sahip simgelerinden Kız Kulesi’nin restorasyonunda sona yaklaşıldı. Geçtiğimiz Eylül ayında başlatılan çalışmaların Kız Kulesi’nin restorasyonu mayıs ayı başında bitmesi bekleniyor.

KUBBE AYLAR SONRA GÖRÜNTÜLENDİ

Kız Kulesi’nin üst bölümünü çevreleyen iskelenin sökülmesinin ardından kubbesi ortaya çıktı. Kız Kulesi’nin restorasyonunla ilgili yapılan son açıklamada, “Kubbe görüntüsü aslına uygun olarak yeniden ortaya çıkarılmış” denilmişti. Kaplama ve sonlandırma aşaması da bitmek üzere olan kubbede yapılan son çalışmalar drone ile görüntülendi.

DEPREM İÇİN DE GÜÇLENDİRİLİYOR

Kız Kulesi’nde restorasyonun yanı sıra deprem güçlendirme çalışması da yapılıyor. Restorasyonla ilgili bilgilendirmede şu ifadeler kullanılmıştı: “Tarihi yığma duvarlardaki güçlendirme çalışmaları tamamlanmıştır. İmalatları tamamlanan kale duvarlarında iskele sökümleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Diğer mahallerde de iskele sökümlerine devam edilecektir. Kız kulesinin bekası açısından kule ve kale restorasyon çalışmalarına ilave olarak ada çevresinde ortaya çıkan zemin zafiyetlerine yönelik tahkim çalışmaları başlamış ve zemin güçlendirme çalışmaları devam etmektedir. Ada sınırları hizasında ortalama 24 metre derinlikteki ana kayaca ankre çelik-betonarme bütünleşik kazık imalatı yapılmaktadır. Böylece yapının etrafı olası sarsıntılara, zemin kaymalarına ve diğer oluşabilecek tehlikelere karşı güçlendirilmektedir. Ada bünyesinde gerçekleşen tahkim güçlendirme ve kule-kale mahallerindeki diğer imalatlar koordineli olarak devam edilmektedir.”

YIKILDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Eylül ayında restorasyon sırasında Kız Kulesi’nin tamamen yıkıldığı öne sürülmüştü. Söz konusu videolar da kafa karıştırınca konu sosyal medyada tepki çekmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı iddiaların doğru olmadığını öne sürmüştü.

Son 1 Saatte Meydana Gelen Artçı Sarsıntılar Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kız Kulesi İstanbul Eylül Güncel Haberler

[ad_2]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir