Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy doğa parkı, İstanbul’un naturel nebat türlerinin tamamını arasında barındırmakta olan, şehirden uzak, yabani kuş sesleri ve yemyeşil doğa eşliğinde tabiat ve kültürün aynı anda yaşandığı benzeri olmayan bir aden köşesi olarak tanımlanabilir.Polonezköy ve burada yer edinen doğa parkı hakkında bütün detaylara yazımızda yer veriyoruz.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy’ü Polonezköy meydana getiren ve orayı simgeleyen zeminin aslında Polonezköy Tabiat Parkı bulunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü burası bir tabiat köyüdür ve size İstanbul’da bulamayacağınız türden bir tabiat, yeşillik ve kucak kucak oksijen sunuyor. 3 bin hektarlık bir alana haiz olan bu parkta yok yok neredeyse. Ayrıca İstanbul’un ilk tabiat parkı ve alan olarak en genişi. İçerisinde onlarca nebat çeşidi ve hayvan türü barındıran bu park dört mevsimde ziyaretçiler aleni bir halde hizmet veriyor. 5 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru ile yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir yada koşabilirsiniz. Bu parkura birlikte rol alan seyir kuleleri de bulunuyor. Park arasında konaklamanız için bütçenize bakılırsa birçok mekân bulabilir ve rahatça kalabilirsiniz. Park içinde aileniz ve sevdikleriniz ile piknik yapabilir veya tabiatın keyfini çıkardıktan sonrasında birbirinden değişik restoran seçenekleri ile akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Çocuklu aileler arasında olmazsa olmaz ve tekrarlanmasını isteyecekleri bir tecrübe bulunduğunu düşünüyoruz.

Tabiat Parkında yer edinen nebat türlerine misal olarak çam türleri, kestane, gürgen, meşe, kayın, ıhlamur ve alt tabakada ise defne, kocayemiş, karayemiş, dağ muşmulası, geyikdikeni, ateş dikeni verilebilir.

Tabiat Parkı içinde 1 tane Sülün – Keklik Üretme İstasyonu ve 1 tane Geyik – Karaca Üretme İstasyonu bulunmaktadır. Ayrıca Tabiat Parkı içinde birçok hayvan çeşidi bulundurmaktadır. Bu çeşitlere misal olarak da kızıl geyik, karaca, yaban domuzu, çakal, tilki, sincap, sansar, gelincik, sülün, keklik, atmaca, şahin, doğan, karatavuk, saka, üveyik ve baykuş benzer biçimde hayvanlar verilebilir.

Polonezköy Tabiat Parkında Neler Var?

İçerisinde siz kıymetli misafirlerine birbirinden değişik ve güzel aktiviteler sunan bu park gün geçtikçe artan ilgiliyle birlikte kendini geliştiriyor ve yeniliyor. Zamanınızı güzel ve eğlenceli geçireceğiniz bu parkta bütün aktiviteler sizleri düşünülerek yapılmış. Günübirlik veya daha çok gün için sıkılmadan geçireceğiniz bu parkta çadırlı kamp için alanlar ve piknik alanları mevcut. Piknik alanları için mangalınızı kendiniz getirebilir veya oradan kiralayabilirsiniz. Mangalınız mevcut değilse kendin pişir kendin ye restoranları sizlere hizmet veriyor. Aynı zamanda bu park arasında kahvaltı yapmanız için birden fazla mekân çeşidi var ve kahvaltıdaki şeyler sizin ve sevdiklerinizin sağlığı düşünülerek her şey naturel olanlar üretiliyor.Yürüyüş parkuru bulunuyor ve burada ormanın içinde bir koşu yada yürüyüş yapabilirsiniz.Köyde bulunan müze, klise, cam sanatları merkezi benzer biçimde yerleri gezebilirsiniz.Ayrıca bölgede yer edinen Polonezköy hayvanat bahçesi de görmeniz ihtiyaç duyulan yerlerden birisi.Burada bigün koymak size ve sevdiklerinize oldukca iyi gelecektir.

Polonezköy Yürüyüş Parkuru

Yürüyüş parkuru gidiş-dönüş 5 km benzer biçimde bir uzunluğa haiz.Ormanın içinde mükemmel bir yürüyüş alanı.Özellikle sonbaharda yola dökülen yapraklar eşliğinde yürümek de ayrı bir güzellik.Yürüyüş için buraya gelebilir ve arkasından bölgede yer edinen mekanlarda kahvaltı yapabilir yada yeniden tabiat ile iç içe bir ortamda içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Kahvaltı

İstanbul’dan kaçıp şehirden uzak ve kafa dinlemek dilediğiniz bu tatilde günü güzel bir kahvaltıyla adım atmak hakkınız. Polonezköy’ün kahvaltıları favorilerimiz ve harbiden kahvaltıyı tabiat ile iç içe ve kahvaltı yapma imkânı her şeye değer. Birden fazla mekân çeşidi olan bu parkta ilk seçenek olarak kendiniz piknik alanlarında yapabilirsiniz. Ya da sevdiğimiz ve beğendiğimiz mekanlardan size öneri edecek olursak; piknik alanı içinde serpme kahvaltı seçeneğiniz bulunuyor. Stella Polonezköy isminde işletme de ise hem piknik yapma bununla beraber restoran kısmında kahvaltı etme imkânınız bulunuyor ve fiyatlar ise İstanbul’a oranla aynı sayılabilecek düzeyde. Son olarak ise Leonardo Polonezköy isminde mekân önerimiz var. Bu mekânda müşterilerine değişik mutfaklardan tatlar sunuyor. Bunlar içinde Fransız, Alman, Slav mutfakları yer alıyor. Farklı bir tat ve tecrübe yaşamak dilerseniz güne burada kahvaltıyla adım atmak sizin için mükemmel olacak.

Polonezköy Tabiat Parkı Kamp Alanları

Doğada benzeri olmayan bir konumda olan bu parkta birçok yerde kamp yapma imkânınız bulunuyor. Bu hazzı ve deneyimi yaşamak için ülkenin dört bir yanından gelen serüven sever kamp tutkunları için paha biçilemez bir bölge olan bu doğa parkında dilediğiniz kadar kamp yapma imkânınız bulunuyor. Ücretli ve parasız kamp alanları olmak suretiyle bütün imkanlar mevcut. Yeme içme ve öteki ihtiyaçlarınız için her şey var. Güvenli bir ortam olan bu kamp alanlarına hafta içleri gelmeniz tavsiyemiz olacaktır. Nedeni ise hafta sonları şehire yakın öteki illerden konukların gelmesi ve birazcık kalabalık olmasıdır. Yine de bu keyif kaçıracak ve gitmeyi engelleyecek bir konum hiç değildir. Eğer aklınızda bu şekilde bir düşünce var ve cesaret edemiyorsanız da sizler için hizmet veren kamp turlarına katılabilir ve tecrübe elde edebilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Tabiat parkı, İstanbul’da ve Anadolu Yakasında, Beykoz ilçesi sınırlarında yer alıyor.İstanbul’da merkeze 15-20 kilometre mesafede ve ulaşım için birden fazla seçeneğiniz bulunuyor. Özel aracınızla gitmek dilerseniz Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü takip edip sonrasında Kavacık çıkısı ile yeni Riva yolunu takip ederseniz köye ulaşabilirsiniz. Toplu nakliyat veya otobüsleri kullanmak için ise Ümraniye’den binmeniz gerekmektedir ve 136 hat numaralı otobüs ile Tabiat Parkı durağında inerek varmış olacaksınız. 137 numaralı Kavacık-Beykoz otobüsü ile de köye ulaşmanız olası olacaktır.

Polonezköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Tabiat Parkı giriş ücreti tam bilet 5 TL, öğrenci 2,5 TL, bisiklet 5 TL, motosiklet 10 TL, otomobil 15 TL, minibüs 45 TL, midibüs 75 TL ve otobüs ise 135 TL giriş fiyatı bulunuyor.

Giriş Türü Giriş Ücreti
Tam 5 TL
Öğrenci 2,5 TL
Bisiklet 5 TL
Motosiklet 10 TL
Otomobil 15 TL
Minibüs 45 TL
Midibüs 75 TL
Otobüs 135 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir