Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Perre’deki kazılarda Medusa kabartmalı phalera bulundu

[ad_1]

Perre’deki kazılarda Medusa kabartmalı phalera bulundu

ADIYAMAN – Adıyaman Perre Antik Kentte yapılan kazılarda Medusa başlıklı askeri phalera (askerlerin göğüs plakasına takılan madalya) bulundu.

Phalera, genellikle altın, gümüş, bronz veya camdan yapılmış ve bir tür madalya olup ödüllendirilen Roma askerlerinin geçit törenleri sırasında göğüs plakasına takılan disk formunda bir şekle sahipti.

Perre Antik Kentte Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kahraman Yağız’ın bilimsel koordinatörlüğünde, Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen kazılarda farklı bir eser bulundu. Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresi, Türk Tarih Kurumu, Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Perre Antik Kentin mozaikli alan, merdivenli alan ve konut alanı olmak üzere üç farklı bölgesinde kazılar sürüyor.

Konut alanında yapılan kazıda 6 santim çapında bronz phalera üzerinde kabartma olarak işlenmiş Medusa başı bulundu. Medusa, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar olarak biliniyor.

Altın, gümüş, bronz ve bazen de camdan yapılmış örnekleri bulunan askeri phaleralar Roma ordusunda başarılı olmuş askerlere ve birliklere verilen bir tür madalya olarak biliniyor. Bunlar geçit törenlerinde askerlerin göğüs zırhlarına takılabildikleri gibi bazen de birliklerin sancaklarına takılıyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, bu yılki kazılarda 1800 yıllık askeri phalera bulunduklarını belirterek, “Bu yıl ki kazılarda askeri phaleraya denk geldik. Askeri phalera burada yine askerlik yapmış olan bir vatandaşın başarılardan dolayı aldığı bir madalyadır. Bu askeri phalera bronz ile yapılmış olup üzerinde Medusa başı bulunmaktadır. Mitolojide Medusa başına insanların baktığı zaman taşlaştığı düşünülüyor” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ahmet ArslantaşKültür Sanat

Adıyaman Roma Kültür Sanat Haberler[ad_2]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir