Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Kuzey Işıkları Nedir? Nerede ve Ne Zaman İzlenir?

Kuzey Işıkları Nedir? Nerede ve Ne Zaman İzlenir?

Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) ve Güney Işıkları (Aurora), nasıl oluştukları ve onları görüntülemek için en iyi zaman ve yer hakkında ayrıntılı bilgi sağlıyoruz.

Kuzey Işıkları Nedir? Nasıl Oluşur?

Aurora olarak da adlandırılan bu ışıklar, Kuzey Kutbu ve Antarktika bölgelerinde ve çevresinde görülebilir. Güneşin altında büyük bir elektromanyetik patlama meydana geldikten sonra, uzaya yayılan parçacıklar dünyanın manyetik alanına yakalandı.

Manyetik alan iki kutba hareket eder ve aurora, iki kutuptaki manyetik alanın çevreleyen gazla etkileşimi nedeniyle oluşur. Bu ışıklar kuzeyde “Aurora Borealis”, güneyde ise “Aurora Borealis” olarak adlandırılır.

Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Bu ışıkları kuzey ve güney yarım kürelerde görebilirsiniz. Neden sadece direkte gördüğünüzü merak edebilirsiniz. Eşsiz bir manzaraya neden olan aurora, dünyanın kuzey ve güney manyetik alanlarında belirir.

Dünya etrafındaki manyetik alan çizgileri nedeniyle güneşten ve uzaydan gelen güneş parçacıkları kutuplara doğru itilir. Bu parçacıklar kutupsal manyetik alana girdiğinde, burada belirli yükseklikteki gazlarla etkileşerek bu görsel şölene tanık olabiliriz. Aşağıdaki görüntüyü Dünya’nın manyetik alanıyla ilgili inceleyerek konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

Kutupsal manyetik alan, coğrafi kutup alanına göre değişir. Bu alanların yılda 40 kilometreye kadar yer değiştirebileceğine inanılıyor ve aşağıda Aurora oval haritasını görebilirsiniz.

Kuzey Işıklarını İzlemek için En İyi Zaman Ne Zaman?

Geceleri Kuzey Işıkları’ nı izlemek en iyisi olduğu için bu ışıkları görmeniz için daha uzun ve berrak bir gökyüzü daha uygundur. Bu ışıkların görünümü ancak birkaç saat önce tahmin edilebilir.

Bu nedenle, bu tür kesin kuzey ışıkları yolculuğu önceden planlama yapılmadan imkansızdır. Ancak 23 Eylül ile 21 Mart arasındaki en iyi zamanı seçebilirsiniz. Bu zaman diliminin, Kuzey Işıklarını görme olasılığınızın en yüksek olduğu tarih aralığı olduğunu söyleyebiliriz.

Kuzey Işıkları Hangi Renkte Görülüyor?

Karşılaştığımız ışıklar birçok renkte gelir ve genellikle yeşilin çok farklı tonlarını getirir. Ayrıca mavi, kırmızı, sarı ve pembe renkler vardır. Parçacıkların rengi, dünya atmosferindeki çarpışma yüksekliğini ve gazlar arasındaki etkileşimi belirler.

Mavi veya mor çok az görünüyor. Bu renkler güneş aktif olduğunda ortaya çıkacaktır. Bu, parçacıkların atmosferle çarpışması ve 60 mil veya daha fazla bir konumda nitrojen ile reaksiyona girmesi nedeniyle oluşur Bu şekil genellikle dalgalı olarak kabul edilir, ancak farklı şekillerde de görünebilir.

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir?

Kuzey ışıklarını izlemek için en iyi yerler şu şekilde;

Fairbanks, Alaska

Fairbanks (Fairbanks), aurora ovalinin hemen altında olduğu için en iyi izleme yerlerinden biridir. 21 Ağustos – 21 Nisan tarihleri ​​arasında burada beş gece kalan ziyaretçiler, burayı ortalama dört kez görebiliyor.

Tromsø, Norveç

Eylül sonu ile Mart sonu arasında Tromsø tamamen karanlıktı. Tromsø, kutup bölgesinde yer alır ve ışıkları izlemek için en iyi yerlerden biridir.

Laponya, Finlandiya

Lapland, Kuzey Kutup Dairesi ve Kuzey Avrupa’da yer almaktadır.Işıklar bölgede yılda yaklaşık 200 gece görülebilmektedir. Ziyaretçiler, Eylül ve Mart ayları arasında ışıkları görmek için Lapland’ı seçebilirler.

Yellowknife, Kanada

Yellowknife, Kanada’nın Kuzeybatı Bölgeleri’nde yer almaktadır. Bu alan auroral elipsin ortasındadır. Ocak ve Mart ayları arasında ışıkları izlemek için en uygun zaman olduğu söylenebilir. Eğer isterseniz.

Tazmanya ve Yeni Zelanda

Daha fazla kuzey ışığı biliniyor, ancak güney ışıkları da var, ancak kuzeye kıyasla güney ışıkları (aurora australis) daha az biliniyor çünkü kuzey bölgesi görüntüleme alanları açısından daha fazla alan sağlıyor. Tazmanya bölgesi, güney manyetik alanına çok yakındır. Bu nedenle bu ışıkları izlemek için en iyi yerlerden biridir.

Reykjavik, İzlanda

Reykjavik bir kez daha Kuzey Işıklarını izlemek için en iyi yerlerden biri. Burada, eylül ve nisan ayları arasında ışıkları en net görebildiğinizi söyleyebiliriz.

Kola Yarımadası, Rusya

Bu alanda ışıkları izlemek için ağustos-nisan arası en uygun zamandır. Kutup çemberi içinde olduğu için izlenebilecek en iyi yerlerden biridir.

Yazılarımızı yorumlayarak seyahatinizi ve deneyiminizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir