Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Katar Nerede? Haritası ve Ulaşım Bilgileri

Katar Nerede? Haritası ve Ulaşım Bilgileri

Katar Nerede? Haritası ve Ulaşım Bilgileri Ortadoğu ülkelerine karşı açılan genel yargıyı mühim seviyede kırmayı başaran Katar, pek oldukça açıdan ayrım yaratmayı başaran bir bölge. Son dönemde ekonomik ve gezinsel yatırımlar, burayı tam anlamıyla bir albeni noktası haline getirmiş durumda. Peki son devrin popüler destinasyonlarından önde gelen Katar tam olarak nerede? Ortadoğu’da tam anlamıyla hangi ülkelerle komşu? Katar’a iyi mi ve ne halde gidilebilir? 

Katar Nerede? Haritası ve Ulaşım Bilgileri

Katar Nerede?

Peki Katar tam olarak nerede? Katar, kıta anlamında Asya kıtası sınırları arasında yer alıyor. Arap Yarımadası’nın şark bölümünde bulunan Katar, Basra Körfezi’ne de oldukca yakın bir konumda yer alıyor.  

Geçmiş yıllarda gezim açısından pek ismi sanı duyulmayan ülkelerden biri olsa da son dönemlerde yıldızı parlamaya süregelen Katar’a ülkemizden işçi olarak gidenlerin sayısı da azca değil. İki ülke içinde ekonomik açıdan ciddi bir etkileşim laf konusu. Türk firmaları Katar’da yatırımlarını gittikçe genişletmeye başlamış durumda. Geçiminin mühim bir bölümünü yer altı kaynaklarından elde eden Katar’da Türk firmaları çoğu zaman besin ve inşaat sektöründe yatırım yapıyor.

Katar Haritası

Katar haritasına genel anlamıyla baktığımız zaman, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri benzer biçimde ülkelerle sınır komşusu bulunduğunu görmekteyiz. Aynı zamanda ülkenin güneyinde de Suudi Arabistan’ı görmek mümkün. Ülkenin başkenti ve en mühim şehri olan Doha ise Katar’ın şark bölümünde yer alıyor. Katar aslına bakarsak bölgesiyle kıyaslandığında yüz standardize açısından pek de büyük bir yer sayılmaz. Buna karşın denize kıyısının olması onu bir nebze daha kıymetli kılıyor. Zaten Katar’a gelen turistlerin en mühim motivasyonu da buranın denize kıyısının bulunması diyebiliriz. Haritada bir yarımada biçiminde kendine yer gören Katar’ın mühim şehirleri çoğu zaman kıyı bölümlerinde toplanmış durumda. 

Katar’a Nasıl Gidilir?

Yukarıda da değindiğimiz suretiyle ülkemiz ve Katar içinde ticari ilişkilerde ciddi bir yükseliş laf konusu. Bu nedenle de Katar tayyare seferleri arttırılmış durumda. Türkiye’den Katar’a her gün kalkan minimum bir tayyare bulabilirsiniz. Özellikle de İstanbul ve başkent Ankara’dan istikrarlı bir halde Katar’a tayyare kalkmaktadır. Kimi uçakların aktarmalı, kimilerinin ise direkt kalktığını anlatım edebiliriz. Ülkemizden kalkan uçaklar çoğu zaman başkent Doha’ya iniş yapmaktadır. Zaten başka bir şehre gidenlerin payı oldukca düşük sayılır. Türkiye ile Katar içinde  4 saat 10 dakikalık bir uçuş mesafesi laf konusu. Yaz aylarında bilhassa tayyare biletlerine olan alaka arttığı için ücretler bir nebze daha pahalı olabiliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir