Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler Listesi

İzmir’de Gezilecek Yerler ; İzmir gezilmeye kıymet birçok yeri ile hem ruha bununla beraber göze hitap etmektedir. İster gezi amaçlı talep eder konaklama amacı ile yolunuz düştüğünde gezip de görmeye kıymet birçok yeri bulunduğunu ihmal etmeyin ve büyük bir kent olması sebebi ile öncelikli olarak görülecek bölgeleri belirleyin.İzmir’de gezilecek bölgeler listemiz ile seyahat listenizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

İzmirde Gezilecek Yerler Listesi

İzmir’de Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’nin batısında yer edinen İzmir, Ankara ve İstanbul’dan sonrasında ülkemizin üçüncü büyük kenti konumundadır. Çok eski uygarlıkların zamanı miraslarını bıraktığı İzmir, sıcak insanları ve fuarları ile de dikkat çeken sahile kıyısı olan bir liman şehridir. Ege denizine kıyısı olmanın verdiği avantajla güzel plajları, gezinsel mekanları, sanat içerikli faaliyet ve konserlerle hem yaşamak bununla beraber gezgin olarak dolaşmak için nadir şehirlerden biridir. İklimsel yapı olarak yaz aylarında aşırı sıcaklığın olmadığı ve kışlarında aşırı soğuklarla insanları üşütmediği orta termal bir iklime sahiptir.

İzmir, yedi gün sonu kent kaçamağı yada dinlence yapmak isteyenler için tercih edilebilecek en güzel seçenektir. İzmir’i hedef belirlemeksizin dolaşmak, uzun palmiye ağaları altında yayan şehri turlamak elbet bir seçenektir. Ancak daha kısa zamanda daha güzel mekanları görebilmek belli seyahat noktaları belirlemek ve bu sıralama uyarınca dolaşmak azca vakitte daha fazlaca güzelliklerin toplanmasına ve seyahatten keyif alınmasını sağlayacaktır. Sizler için belirlediğimiz İzmir’e gelipte görmeden gidilmeyecek, talep eder günübirlik gezilecek bölgeler talep eder uzun bir İzmir gezisi için İzmir’de gezilecek bölgeler şunlardır;

İzmir Konak Meydanı

İzmir’e gezi etmek isteyenlerin en başta gezmeleri ihtiyaç duyulan nokta Konak meydanıdır. Turistik mekanların birçoğu bu meydanda toplanmaktadır. İzmir’in saat kulesi, kumsal süresince uzanan kordon boyu, Konak Yalı Cami, birçok hediyelik eşyanın satılmış olduğu Kemeraltı çarşısı, sanatseverler için İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Basmane Tren Garı, İzmir Mustafa Kemal Atatürk Evi ve Müzesi şeklinde görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler İzmir Konakta yer almaktadır. Akşam gün batımını kordon süresince yayan dercetmek, Konak Vapur iskelesine binerek Karşıyaka’yı turlamak size öneri edeceğimiz tavsiyeler arasındadır.

İzmir Saat Kulesi

İzmir’de gezilecek bölgeler listemize Saat Kulesi ile başlıyoruz.İzmir denilince Saat Kulesi, saat kulesi denilince İzmir akla gelmektedir. İzmir Saat kulesi bu metropolü gezmeye gelenlere İzmir’de gezilecek bölgeler noktasında önerilecek ilk ve en mühim zamanı yerdir. Bu kule bununla beraber şehre gelen şehri bilmeyen kişilerin randevu noktası konumundadır. Saat Kulesi 1901 senesinde Padişah Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. sene olması nedeniyle ona ithafen Sadrazam Mehmet Sait Paşa’nın önderliğinde Fransız mimar tarafınca meydana getirilen zamanı bir kuledir. Bu kule 25 metre uzunlukta ve dört çeşmeye sahiptir. Taş işçilikteki ince detaylar ve mimari yapısı saat kulesini mühim bir seyahat noktası yapmaktadır. Kulenin saati ise Almanya’dan armağan olarak gönderilmiştir.Saat kulesi ile alakalı detaylar İzmir Saat Kulesi yazımızda.

Konak Yalı Cami

Konak Meydanı ile özdeşleşen bir yapı olarak karşımıza çıkan Yalı Cami, Konak Yalı veya İzmir konak cami olarakta anılmaktadır. Konak Yalı Caminin kim tarafınca yapıldığı bilinmemekle beraber birtakım kaynaklar 1700’lü yılların ortalarında inşa edilmiş olduğu ve yaptıran bireyin Ayşe Hatun olduğuna işaret etmektedir. Cami tarafındaki medrese günümüze çıkmayan bir yapıdır. Saat kulesinin derhal yakınında bulunmaktadır.

Konak İskelesi

İzmir Karşıyaka’ya giden Vapurların yolcu almış olduğu yer olan bu iskele görülmesi ihtiyaç duyulan zamanı bir iskeledir. Aynı zamanda vapurun saatini beklerken iskele tarafındaki mağazayı dolaşabilir yeni çıkan kitaplara göz atabilirsiniz.

Tarihi Asansör

1907 yılında Yahudi işadamı Nesai Levi Bayraklı tarafınca 55 metre yükseklikte bulunan Halil Rıfat Paşa Caddesine çıkmayı kolaylaştırmak için yaptırılmıştır. Normalde 155 basamak çıkılarak ulaşılmaya çalışılan bu cadde asansörle kısa zamanda çıkılmaktadır. Tarihi asansörün çıkışında görkemli deniz manzarasını seyredebilir, gezinize mola vererek birer kahve yudumlayabilirsiniz.Detaylı bilgiler İzmir Tarihi Asansör yazımızda.

İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir Fuarına ulaşmak Konak meydanından zamanı tren garı Basmane ’ye kadar yürümek kadar yakın bir mesafedir. İzmir Fuarı, yerli ve yabancı pek fazlaca sanatçının konser verdiği, müzikallerin gerçekleştirildiği, tiyatro gösterilerinin yapıldığı bir merkezdir. Bu fuarda kişilerin soluk alabileceği bir park ve içinde yürüyüş alanları bulunmaktadır. Fuar sonrası eğlenmek için Fuarın derhal tarafındaki Lunaparkı ziyaret edebilirsiniz.

Radyo ve Demokrasi Müzesi

İzmir Fuarına gelipte Radyo ve Demokrasi Müzesine gitmemek olmaz. Basmane içinde bulunan bu müze Pazar ve Pazartesi haricinde sabah 9 akşam 17 saatleri içinde her gün ziyaretçi kabul etmektedir. Bu müzede oldukça fazla oranda radyo görmek mümkündür. Radyonun geçirmiş olduğu evrimleri gözlemleyebileceğiniz müzede 70’li 80’li 90’lı yıllara ilişkin taş plakları da incelemeniz mümkündür.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı 

İzmir’de gezilecek bölgeler listemizin sonraki durağımız İzmir’in Konak meydanında yer edinen zamanı bir çarşı olan Tarihi Kemeraltı çarşısı. Her devre kalabalık olan bu çarşı müsait giyim satın almak, arkadaşlarınıza hediyelik bir şeyler almak için İzmir’de gezilecek bölgeler kategorisinde yer edinen güzel bir mekandır. İçerisinde oturup soluklanacağınız güzel kahve içeceğiniz mekanlarda yok değil.

Kızlarağası Hanı

Çay ve kahve hazzı yapmak için Kemeraltı çarşısının arasında yer edinen Kızlarağası Hanı mühim bir tatil noktasıdır. Burada kahvenizi yudumlarken hediyelik birkaç bir şey almaktan kendinizi alamayabilirsiniz.

Dario Moreno Sokağı

İzmir’in zamanı asansör binasına giderken içinden geçmiş olduğunuz sokağın adı Dario Moreno sokağıdır. Dar bir sokak olan Dario Moreno, 1921 senesinde İzmir’de dünyaya gelen Musevi asıllı meşhur gitarist Dario Moreno isminden gelmektedir. Dario Moreno sokağında ilerlerken hem sağ bununla beraber sol tarafta bulunan zamanı ihtişamlı Rum evlerini seyre dalabilir, zamanı güzellikleri içinize çekebilirsiniz.

Saint Polycarp Kilisesi

İzmir Konak’ta yer edinen Saint Polycarp Kilisesi mühim zamanı bir ziyaret noktasıdır. Aziz Yuhanna’nın talebesi olan İzmir Piskoposu St. Polikarp’a adına 1625 senesinde yapılma bir klisedir. İnancı sebebiyle öldürülen Polikarp için meydana getirilen kilisede Fransız ressam Raymond Pere, Polikarp’ın yaşamını kilise duvarına yapmış olduğu resimlerle Polikarp’ın yaşamının ölümsüzleşmesini sağlamıştır.

Key Museum

İzmir’e ortalama 46 km mesafede bulunan Torbalı ilçesinde yer edinen hususi araba koleksiyonlarının yer almış olduğu müzedir. 2015 senesinde oluşturulan araba müzesi, 130 araba koleksiyonu ve 40 motosikleti bir arada bulunduran 7. 000 metrekarelik bir alana kurulu Türkiye’nin en büyük araba müzesi konumundadır. Mercedes, Ford, Porsche, BMW şeklinde otomobillerin ilk üretimlerini görebileceğiniz fazlaca hususi koleksiyonu barındıran bu müze, Pazartesi ve Salı dışında her gün ziyaretçi kabul etmektedir. Sabah saat 10 ve akşam 17.00’ye kadar aleni olan müzede efsanevi otomobillerin hikayelerini yaşayarak öğrenebilirsiniz.Detaylar Key Museum yazımızda.

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi

Canlı ve cansız birçok bitkiyi bir arada görmek dilerseniz ne olursa olsun uğramanız ihtiyaç duyulan yer Ege Üniversitesi Botanik ve Herbaryum Merkezidir.Burası 1962 senesinde birçok bitkiyi koruma amaçlı olarak yapılmıştır. Kurutulmuş ve canlı birçok bitkiyi bir arada görme şansını yakalayabilir ve göz zevkinizi doyuma ulaştırabilirsiniz.

İzmir Kordon Boyu

İzmir’in kalabalık ortamından sıyrılmak ve günün stresini üzerinizden atmak için ne olursa olsun uğramanız ihtiyaç duyulan mekân Kordon boyudur.Gün batımını çimlerin üstüne serilerek manzarayı izleyebilir mevsimine bakılırsa bulunan gezici satıcılarla ağzınızı tatlandırabilirsiniz. Burada tadını çıkarabileceğiniz toplumsal aktivite ise bisiklet kiralama hizmetinin olmasıdır.Kordon ile alakalı ayrıntılı bilgiler İzmir Kordon Boyu yazımızda.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir’de gezilecek bölgeler listemizde sonraki durağımı Doğal Yaşam Parkı.Avrupa’nın en büyük naturel ömür parklarından önde gelen ve Çiğli’de yer edinen park, pek fazlaca canlıya ev sahipliği yapıyor.Hayvanlar için en huzurlu ve naturel ortam sağlanmaya çalışılmış.Park ile alakalı detaylar İzmir Doğal Yaşam Parkı yazımızda.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir’in naturel güzellikleri içinde yer edinen İzmir Kuş Cennetindeyiz.İkiyüzün üstünde kuş türüne ev sahipliği meydana getiren İzmir kuş cenneti, kuşların göç yolları üstünde yer alması nedeniyle her sene onbinlerce kuşun ziyaret etmiş olduğu belirtiliyor.Seyir terasları ile kuşları gözlemleyebileceğiniz bu yer ile alakalı detaylar İzmir Kuş Cenneti yazımızda.

Atatürk Müzesi

1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Mustafa Kemal Atatürk çalışmalarını bu yerde yapmıştır.İçerisinde döneme ilişkin eşyalar ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı makale takımları yer alır.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’de gezilecek bölgeler listemizin sonraki durağı Arkeoloji müzesi.İçerisinde mühim eserlerin yer almış olduğu müzede en çarpıcı yapıt olarak Efes’in kurucusu Androklos’a ilişkin Androklos Heykeli yer almakta.Müze, İzmir’de görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde.

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

Şehir merkezinin haricinde İzmir’in etrafında gezilecek mükemmel bölgeler bulunuyor.Doğal gezilecek bölgeleri ve naturel güzellikleri ile dinlence severlerin tercihi olan İzmir’in etrafında gezilecek bölgeler listesi;

Alaçatı

Alaçatı, taş evleri ve renkli sokakları ile İzmir’in en güzel dinlence yerlerinden birisidir.Rüzgar sörfününde yapıldığı Alaçatı, talep eder yaz tatili talep eder bahar aylarında rahat bir vakit dercetmek isteyenlerin uğrak noktası.Alaçatı ile alakalı detaylar Alaçatı Gezi Rehberi yazımızda. 

Çeşme

Çeşme, mükemmel sahili ve restoranları ile dinlence severlerin şehirde yoğun olarak tercih etmiş olduğu noktalardan biri.Kendine özgü lezzetlerini tadabilir ve çarşılarında ünlü sakızlı ürünlerini deneyebilirsiniz.

Dikili

İzmir’de sakin bir dinlence arayanlar için Dikili mükemmel bir tercih olabilir.Doğal güzellikleri ve bununla beraber mükemmel plajı ve denizinin keyfini çıkarabilirsiniz.Dikili’de plajları haricinde ek olarak denize bir tek girebileceğiniz noktalar bulabilirsiniz.Dikili ile alakalı detaylar Dikili gezilecek bölgeler yazımızda.

Aşıklar Şelalesi

İzmir şelaleleri içinde yer edinen ve Dikili’de yer edinen Aşıklar şelalesi bununla beraber Nebiler şelalesi adı ilede bilinmekte.Şelale içinde yer edinen tesis yardımıyla tabiat ile iç içe bir ortamda kahvaltı yapabilirsiniz.Aşıklar şelalesi İzmir etrafında görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde.

Foça

İzmir’de gezilecek noktalar içinde yer edinen görülmesi ihtiyaç duyulan zamanı bölgeler ve naturel güzellikleri ile İzmir’in yeniden güzel dinlence yerlerinden birisidir Foça.Burayı gezmeyi düşünenlere Foça seyahatinin eğer olmazsa olmazı 7 şey yazımıza göz atabilirler.

Efes

Selçuk ilesinde yer edinen Efes antik kenti yerli ve yabancı pek fazlaca turistin ilgisin çekmektedir.Antik şehir ile alakalı detaylar Efes Antik Kenti yazımızda.

Bölgenin yakında görülecek bölgeler içinde ek olarak Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Keyf Mağarası bulunmaktadır.

Şirince Köyü

İzmir’de gezilecek köyler içinde yer edinen ve yeniden Selçuk ilçesinde yer edinen bir başka gezilecek yer ise Şirince Köyü.2012 Yılında kıyametin kopacağı ve bu zeminin güvenilir olduğu fikri ile Şirince’ye binlerce insan akın etti. Popülerliği bu sayede dahada artan köy naturel güzelliği, evleri, çarşısı ve sokakları görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde.Şirince ile alakalı detaylar Şirince Köyü yazımızda

Karagöl

Karagöl, yeşil ormanlar içinde minik ve şirin bir göl.Doğa ile iç içe bir vakit dercetmek isteyenler için mükemmel bir yer.Karagöl ile alakalı detaylar İzmir Karagöl yazımızda.

Bozdağ Kayak Merkezi

İzmir akıllara güneş ve plaj olarak gelsede bu mükemmel şehirde bir kayak merkezi bulunuyor.Kış gidilecek bölgeler içinde bulunan kayak merkezi ile bir kış tatili planlayabilirsiniz.Kayak merkezi ile alakalı detaylar Bozdağ Kayak Merkezi yazımızda.

Ilıca Plajı

Dünyanın sayılı plajlarından olan Ilıca plajı, Çeşmeye çok yakın bir mesafededir.İzmir’de görülmesi ihtiyaç duyulan plajların içinde yer alıyor.Plaj ile alakalı detaylar Ilıca Plajı yazımızda.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir