Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Başvuru Süreci

Shengen sınırları içinde yer edinen İtalya için Türk vatandaşlarından vize istek etmektedir.Yazımızda, İtalya vizesi hakkındaki bilgiler ve lüzumlu evraklar ile müracaat dönemi hakkındaki ayrıntılı bilgilere yer verdik.

İtalya Vizesi

İtalya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olarak Shengen sınırları içinde yer almaktadır. İtalya’ya gezi etmek isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaporta haiz olan kişiler, İtalya vizesini alarak ülkeye giriş yapmak zorundadırlar. Türkiye ile İtalya içinde olan vize muafiyet anlaşması, resmi geçişlik sahipleri için sınırı olan bulunmaktadır. Ancak Umuma mahsus olan geçişlik sahiplerinin tamamı İtalya vize işlemlerine tabidir. Shengen anlaşması gereğince gri, yeşil ve siyah geçişlik sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, her 6 ayda 90 gün konaklamayı geçmemek şartı ile vizeden muaf tutulurlar.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesine başvururken ilk ilkin dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan evrak ‘ İtalya Vize Başvuru Formu’dur. İtalya vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Vize Başvuru Formunu hem Türkçe bununla birlikte İtalyanca olarak doldurmaları gerekir. Form doldururken büyük harflerin kullanılması gerekmektedir. Bu işlemden sonrasında ferdin İtalya Konsolosluğu’na planlamış oldukları İtalya seyahatinin amacını, masrafların iyi mi karşılanacağını, Türkiye’ye geri dönme planını yayınlayan belgeleri iletmesi gerekmektedir. Seyahatin amacına bakılırsa istenilen evraklar değişim göstermektedir. Ancak genelde İtalya vizesi için ihtiyaç duyulan evraklar şunlardır:

  • Başvuru sahibi tarafınca doldurulmuş olan vize müracaat formu
  • Başvuru zamanı itibari ile minimum 6 ay geçerli olması ihtiyaç duyulan geçişlik
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • İngilizce olan gezi esenlik sigortası ( Teminatı 30 bin olmalı)
  • Seyahat masraflarının iyi mi karşılanacağını yayınlayan bir belge
  • Aile bağı bulunduğunu yayınlayan bir belge
  • Konaklama ve sponsora ilişik belge

Başvuru sahibi çalışan ise;

İşveren izin tasdiklama belgesi

SGK hizmet dökümü

Başvuru sahibi ziraatçi ise;

Ziraat odası tarafınca verilmiş olan Çiftçi belgesi

Emekli ise;

Emekli maaş yayınlayan belge

Öğrenci ise;

Öğrenci belgesi

Şirket sahibi ise;

Vergi levhası

Reşit değil ise;

Aile tasdiklama belgesi ayrıca hazırlanarak verilmelidir.

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eskiden Konsolosluklardan doğrudan olarak yapılabilen vize müracaat sistemi değişmiştir. Artık Avrupa ülkeleri Konsolosluklardan meydana getirilen başvuruları kabul etmemektedir. Bu işlemler vize müracaat merkezleri tarafınca yürütülmektedir. Bu merkezler başvuran şahıs ile Konsolosluk içinde aracı olarak çalışır ve müracaat dosyası ile parmak izini Konsolosluğa iletir.

Vize başvurusu için ilk ilkin online buluşma katılımı gerekmektedir. İtalya’nın bu işlemleri yürüttüğü firma olan İdata şirketinin web sitesinden lüzumlu adımlar takip edilerek rahat bir halde buluşma alınır. Randevunun gezi edilecek tarihten minimum 15 gün ilkin alınmış olması gerekmektedir. Randevu bulunamazsa yada acele olarak yapılması gerekirse, müracaat sahibi ek ücret ödeyerek sıra ve gün beklemeden işlemlerini yaptırabilir. Yaklaşık 45 dakika devam eden vize müracaat işlemelerinde evraklar incelenerek parmak izi alınmaktadır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Sunulan belgelerin eksiksiz olması niteliğinde 1 gün sürebilen vize alımları, evrak tamamlanma süresine bakılırsa değişerek 1 hafta ile 1 ay içinde sürebilir.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

İtalya vizesi, eskinden Konsolosluklardan müracaat yapılarak alınmaktaydı. Ancak işlemlerin yoğunluğunu azaltmak için İdata vize işlemleri merkezi ile antak kalma icra eden İtalya, başvuruları buradan almaktadır ve vizeyi de bu merkez aracılığı ile vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir