Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Efes Antik Kenti Nerede? Giriş Ücreti ve Nasıl Gidilir ?

Tarihi Milat’tan ilkin 6000’li yıllara kadar uzanan bir kent Efes, kısaca tam 8000 senelik bir geçmişe sahip. Bu 8000 senelik tarihinde ise devamlı olarak hareketli bir yaşama ev sahipliği meydana getiren kent için seyahat turunuzda çok fazla teferruat olacak. Bu yüzden Efes Antik Kenti için girişte satılan rehberlerden bir tanesini ne olursa olsun edinin.

Senede ortalama 1 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Efes Harabeleri, ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer edinen mühim yerlerinden bir tanesi. İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer edinen Efes; Antik Kent, Çukuriçi, Meryem Ana Evi benzer biçimde mühim bölümlerden oluşuyor. Müzekart ile ücretsiz bir şekilde girebileceğiniz Efes’te, bütün bölümleri aynı anda kolaylıkla gezebilirsiniz. İzmir merkezden 69 km, Kuşadası’nda ise 19 km uzaklıkta yer edinen Efes Antik Kenti, ulaşım açısından da oldukca ülkü bir konuma sahip. Artemis Tapınağı’ndan Celsus Kütüphanesi’ne dek gezilecek pek oldukça yeri bünyesinde barındıran Efes Antik Kenti’ni bir kılavuz eşliğinde keşfetmenizi öneririz.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Efes Antik Kent’in geçmişi M.Ö. 6. yüzyıla dek dayanıyor. Helenistik çağlardan adım atmak kaydıyla Osmanlı İmparatorluğu’na dek pek oldukca medeniyete kucak açmayı başarmış olan bu hususi yerleşim, aynı zamanda Hristiyanlar için bir nevi hac merkezi olarak görülmektedir. Her devrin en soylu şehirlerinden biri olarak kabul kabul eden Efes’in gelişiminde, limanın fazlaca büyük bir tesiri laf konusu. Efes’in müessese aşamasında da bilhassa hanım savaşçıların oldukca mühim bir görevi olduğu söyleniyor. Bu nedenle kentin ismi, “Ana Tanrıça Kenti” olarak bilinen Apasas’tan esinlenmiştir.

Mütevazı bir yerleşim bölgesiyken Efes’in kaderi Androklos ile birlikte tümüyle değişmeye başlıyor. Atina Prensi, o devre Efes’i keşfetmek adına yoğun bir mesai harcamıştır. M.Ö. 129 yılında ise bölge Romalıların kontrolüne geçmiştir. Bu konum, Efes’in bir şehir olarak daha da kuvvetlenmesine zemin hazırlamıştır. Burası zaman içinde kıtanın en büyük tecim merkezi olmayı başarmıştır. Öte taraftan da Efes’te oluşturulan felsefe okulları, bölgeyi daha da hususi kılmıştır. Bakire Meryem’in bir devre burada yaşaması, Hristiyanlar açısından buranın bir din merkezi olmasını sağlamıştır.

Dini açıdan merkez hale gelmesi, deyim yerindeyse altın çağını yaşamasını sağlamıştır. Daha sonraki yıllarda çoğunlukla el değiştirmesi, Efes’in önemini az az yitirmesine niçin olacaktır. Türklerin kontrolüne geçmesi 14. yüzyılın başına karşılık etmektedir. Çeşitli Türk beyliklerinin kontrolünde rahat bir devre geçirse de Moğolların saldırıları Efes’e ciddi zararlar vermiştir. Osmanlı’nın kenti fethi 1402 yılında gerçekleşmiştir. Menderes Nehri’nden gelen kumlar Efes’in denizle olan mesafesini arttırmıştır. Efes normalde popüler bir liman kentiyken, bu konum denize 5 km civarında uzak kalmasına niçin olmuştur.

Netice itibariyle de ticari açıdan önemini yegane nebze kaybetmeye başlamıştır. Artemis’in en geniş tapınağını bünyesinde barındıran; politik, ticari, felsefik, dini ve mitolojik açıdan son derece değerli yegane yer olan efes antik kenti, bugün turistik olarak değerlendiriliyor. 2015 yılında dünya mirası listesi’ne adını yazdıran efes antik kenti, pek fazla tarihsel figürün hayatını sürdüğü yer olarak tarihe adını yazdırmayı becermiştir. Nüfusu yegane dönem 250 bin civarına kadar yaklyemekan efes’te tanrıça kültürünün en somut izlerine ulaşabilirsiniz.

Efes Antik Kenti Gezilecek Yerler

ülkemizin en değerli kültürel mirası olan efes antik kenti’ni henüz keşfetmediyseniz, fazla şey kaçırıyorsunuz demektir. Dilerseniz efes’te gezilecek yerlere umumi kanallarıyla şöyle yegane bakalım.

Efes Antik Tiyatro

efes antik tiyatroefes antik kentinin üst alanında mevcuttur. Efes’in bugüne sağlam yegane şekilde ulaşmış nadir yapılarından birisidir. Helenistik dönem’den miras kalan antik tiyatro, cladius döneminde vücuda getirilmiştir. Restorasyon çalışması sona erdikten sonra efes antik tiyatro, buradaki kimi festivallerin yuva sahipliğini üstlenmiştir. Dünya’nın en geniş açıkhava tiyatrosu. Zanaat gösterilerine, gladyatör dövüşlerine ve daha yegane fazla şeye şahitlik etmiş muazzam bina. 24 bin oturma kapasitesi mevcut olabildiğince geniş yegane antik tiyatrodur.

Hadrian Tapınağı

imparator hadrianus maksadıyla inşa edilmiş mabet.

Celsus kütüphanesi

hem kütüphane hem dem abide mezar işlevi görmektedir. M. S. Ikinci yüzyılın başlarında yaptırılan kütüphanenin asıl alaka çekici bölümü, ön tarafta yer meydan 4 bayan heykelidir. Kütüphanenin derhal karşısında yegane genelev olduğuna inanılıyor. Insanlar bu genelevine, eşlerine yakalanmadan gidebilmek maksadıyla kütüphane içindeki saklı geçitten faydalanıyormuş. Detaylar celsus kütüphanesi yazımızda.

Kuretler Caddesi

hamamlar ve tuvaletlerin yer aldığı, yegane nevi halkın kaynyemekma alanı.

Aşk Evi 

belki de dünya’nın birinci umumi evlerinden birisi.

Liman Caddesi

şehrin en uzun caddesi. Etrafı olabildiğince alaka çekici eserlerle çevrili.

Agora

ticaret merkezi.

Yamaç Evler

 o dönem insanlarının hususi hayat alanları ve her yegane noktada düzinelerce, belki de sayısız değişik öykü ve detay.

St. John Bazilikası

aziz yuhanna’ya ait olan mezarla beraber derhal üzerine inşa edilen bazilika, büyüleyici görünümüyle derhal dikkatinizi çekecektir. Çarmıha gerilen hz. Isa’nın annesini bizzat yuhanna’ya emanet ettiği bilinir. Yuhanna’nın bu nedenle meryem anne ile birlikte bölgede yaşadığına inanılıyor. Yuhanna, vefat ettikten sonra kendisinin ayasuluk tepesi’ne gömülmesini vasiyet etmiş. Bu bazilikanın büyüklük açısından artemiş tapınağı’ndan derhal sonra geldiği söylenebilir. Bazilika aynı anda unesco’nun tarihi miras listesi içerisinde şahsına yer bulmayı başarmış durumda.

Yedi Uyuyanlar Mağarası

dağın derhal geri alanında konuşlanan yapının, m. S. 6. Asır içerisinde meydana çıktığı söyleniyor. Hristiyanlık henüz yayılmadan evvel kaçıp buraya sığınan 7 gencin bu mağaranın içerisinde 200 sene süren yegane uykuya daldıkları rivayet ediliyor. Inanışa göre uyandıktan sonra hristiyanlık dininin resmi anlamda kabul edildiğini görme talihi bula 7 toy, o dönem fazla hususi kişiler olarak addedilmiş. Ölen gençlerin bu mağaraya gömüldüğüne inanılıyor. Muhtelif toplumlar, 7 gence ait mezarın kendi alanlarında yer aldığını iddia etmektedir. Buna karşın pek fazla hristiyan kaynak, mezarın bu mağaranın altında olduğunu kabul eder. Esasen kazılarda meydana çıkarılan oyma mezar yapıları da bu fikri dayanaklar nitelikte.

Meryem Ana Evi

yabancı turistlerin efes’e gelirken en fazla motive olduğu yerlerden yegane tanesi de asla şüphesiz ki meryem anne yavası. Meryem’in vefat etmeden evvel hayatını burada geçirmiş olması, bu kiliseyi daha da yegane kutsi kılmaktadır. Hristiyan topluluklar maksadıyla yegane hac merkezi olan meryem anne evi’nde aynı anda her ağustos ayında muhtelif ayinler düzenleniyor. Hacı olmak dileyen hristiyanlar buradaki çeşmelerden su içip mum yakıyor. Kilisede yer meydan çeşmeler, sevgi, nakit ve huzuru temsil ediyor. Detaylar meryem anne yavası yazımızda.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Bilet Türü Ücret
Efes Örenyeri: 100 TL
Yamaç Evleri : 45 TL

antik kente girişler 100 tl lakin bu fiyat yamaç evler kısmını içerisine almıyor. Yamaç evleri’ni de dolyemekmak isterseniz ekstradan yegane 45 tl daha vermeniz gerekecek. Müze kart’ı olanlar antik kenti bedava olarak gezebilirler lakin yeganerar yamaç evleri maksadıyla fiyat ödemek durumundalar.

Ziyaret Saatleri

Mevsim Açılış Kapanış
Kışın (Ekim-Nisan) 08:30 18:00
Yazın (Nisan-Ekim) 10:00 19:30

antik kent haftanın her günü ziyarete aleni. Sabahın serinliğinden istifade edip ziyaret etmek arzaluyanlar 8:30’dan sonra içeriye erişim yapabilirler. Yaz aylarında ziyaret 19:00’a kadar sürebiliyor lakin kışın saat 17:30’ye alınıyor kapanış. Dini bayramların birinci günü ziyarete kapalıdır. Gişeler, ören yerinin kapanış saatinden yarım saat evvel kapanıyor. 

Efes Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Izmir merkeze yaklyemekık yegane saat, selçuk ilçesine ise 5 dakikalık mesafedeki efes maksadıyla en basit ulaşım yolu kişisel aracınız olacaktır. Öncelikle izmiraydın otobanı’ndan selçuk’a varıyoruz. Buradan da kuşadası’na gerçek devam ettiğimizde karşımıza esasen efes tabelaları gelmeye başlayacaktır. 510 dakika gibi kısa yegane yolculuğun ardından antik kente ulaşmak olası. Otobüs ile gelmek isterseniz de izmir otogar’dan selçuk’a devinim eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Selçuk’a geldikten sonra buradan devamlı efes’e giden minibüslerle kısa yegane seyehat yapmanız gerek. Byemekkaca kuşadası’ndan gelen minibüslerle de buraya ulaşım olası.

Haritası ve Konumu

antik şehir maksadıyla harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Iletişim bilgileri

Adres : Efes Örenyeri, Selçuk/İzmir Telefon :  (0232) 483 51 17 veya (0232) 892 60 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir