Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Çinili Köşk Müzesi

İstanbul’un fethinden sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafınca yaptırılan yapının, yazlık saray yahut burada meydana getirilen müsabakaları kovuşturmak için Fatih Sultan Mehmet’in kullandığı bir köşk olabileceği düşünülür. Yazı içeriğinde İstanbul Arkeoloji Müzesi içinde bir bölüm olarak yer edinen Çinili köşk ile alakalı bilgiler, ziyaret saatleri, giriş tutarı ve resimleri bulunmaktadır.

Çinili Köşk Müzesi Hakkında Bilgi

Giriş kapısındaki 14 sütunla, misafirlerini ihtişamlı bir halde ağırlayan köşk, ön tarafınca tek kat olarak görünse de, arka tarafınca bakıldığında iki kat olarak göze çarpar. Sırça Köşk olarak da malum yapının Çinili Köşk adını alması ise rastlantı değildir elbette. İçerisindeki çini ve seramiklerin eşi olmayan güzelliği başlı başına bir görsel şölendir. Bunun yanı sıra Arkeoloji Kazıları sırasında bulunan 2000 kadar eserin de burada yer alması, Çinili Köşk’ü İstanbul’un ve kendi tarihimizin en mühim parçalarından birisi yapar.

Çinili Köşk Planı

İlk salonda Anadolu Selçuklu dönemine ilişik eserler yer almaktadır. 2. Salonda Osmanlı Dönemi, 3. salonda Selsebilli Oda, 4. salonda ise tekrar Osmanlı Dönemi yer alıyor. 5. Salonda Kütahya eserleri yer alırken 6. salonda ise Çanakkale eserleri bulunuyor. 7. Salonda İznik eserlerine yer verilmiş.

Çinili Köşk Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Çinili Köşk, İstanbul Arkeoloji Müzesinin bir kısmı olarak hizmet vermektedir.

Arkeoloji Müzesi giriş tutarı ise 30 TL’dir.

Müzeye giriş 18 yaş altı ve 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, şehit ve gazi yakınları, er ve erbaşlar, engelliler ve refakatçileri ile Müzekart sahibi olanlar için ücretsiz.

Resimleri

Çinili Köşk Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze senenin her günü için ziyarete açık. Yaz ve kış sezonu olarak açılış ve kanış saatleri şu şekilde;

  • Kış Sezonu 30 Ekim – 15 Nisan arası saat 09:00 – 16:45
  • Yaz Sezonu 15 Nisan – 30 Ekim arası saat 09:00 – 18:45

Bilet gişeleri müze kapanış saatinden 45 dakika önce kapanmaktadır.

Çinili Köşk Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alır. İstanbul Arkeoloji Müzesi içinde yer edinen bir bölümdür. Topkapı Sarayı’nın dış surlarının içinde yer edinen köşk, sarayın Gülhane Parkı’na bakan tarafında. Çinili Köşk’e ulaşım için tercih edilebilecek en iyi yol, Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanmak olacaktır. Tramvayın Gülhane Durağı’nda inildikten sonrasında Çinili Köşke yayan ulaşmak ancak 5-10 dakika şeklinde kısa bir müddette mümkündür.

Anadolu Yakası’ndan Çinili Köşk’e ulaşım için Eminönü, Karaköy yahut Kabataş’a kadar deniz yolu ile yahut Sirkeci’ye Marmaray ile gelip buradan tramvaya alıntılama yapılabilir.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa araçlarını Eminönü’nde otoparka bırakıp kısa bir yürüyüşle, yahut tramvayla Gülhane’ye kadar gelebilirler.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir