Gezilecek Yerler,Türkiye ve Yurt Dışı Gezi Mekanları ve Vize

Gezilecek yerler, Gezilmesi Gereken Yerler, fiyatlar ve ulaşım bilgileri sizlerle.

Yivli Minare Camii Antalya

Yivli Minare Camii , Anadolu Selçuklularının önemli hükümdarlarından Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Bu cami, Anadolu mimari tarzında çok özel ve eşsiz bir konuma sahiptir. Öte yandan çok kubbeli cami anlayışına ayrı bir boyut katan altı kubbe biçimini benimsiyor.

Yivli Minare Camii  Antalya’da yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapılardan biridir ve 13. yüzyıldan günümüze taşınmıştır. Aynı zamanda Anadolu’nun ilk İslam eserlerinden biri olarak kabul edilir ve Antalya’nın Kalekapısı semtinde yer alır. Entegre sistemin çeşitli kısımlarını aşağıda detaylı olarak tanıtacağız:

  • Yivli Minare
  • Nigar Hatun Türbesi
  • Selçuklu Medresesi
  • Zincirkıran Türbesi
  • Yivli Camii
  • Mevlevihane
Yivli Minare Camii Antalya

Bu minare, Mehmed Bey tarafından yaptırılmış ve Hamidoğulları temsil etmektedir. Bugün bu tarihi cami doğrudan müze olarak kullanılıyor ve bu nedenle halka açık değil. Kompleksin Antalya merkezindeki konumu turistler için çok önemli bir avantajdır. Özellikle Ramazan ayında her yıl daha fazla turist gelmektedir. Yivli Camii ve Ulucami, kompleksin odak noktasını oluşturuyor. Bu anlamda bölgedeki en popüler eser olarak kabul edilmektedir. Flüt sivri, sekizgen kasnaklar kullanır ve içinde kesme taşlar kullanılır. 1954 yılında çıkan yangında üst bölge ağır hasar görmesine rağmen kısa sürede tamir görmeye devam etti.

Yivli Minare Özellikleri 

Yerden toplam yüksekliği yaklaşık 38 metredir. 90 basamağa kadar çıkabilirsiniz. Tuğla ve renkli karolar gövde bölgesinin dikkatini çekiyor. Eserde 8 ayrı oluk bulunmaktadır. Bu oluklar, eserin adını verdiği için insanların ilgisini çekiyor. İç resim nedeniyle masonluk gerçek kimliğini bulamadı. Yine de iç kemerin yükünü taşıyan Sporia silindiri hala çok şık görünüyor. Kapının kemerinin çok alçak olduğunu görebilirsiniz.

Yivli Minare Külliyesi ve Bölümleri

Yivli Minare kompleksi, İslami anlamda şehrin ilk yapılarından biri olarak kabul ediliyor ve üstün konumu nedeniyle büyük avantajlara sahip. Külliye sadece Yivli Camii’nden ibaret değil. Kompleksin diğer ilginç kısımları ise şu şekildedir:

Yıkık Medrese

Bina kompleksinin sağ tarafında yer almaktadır. Odaları dikdörtgen şeklindedir ve büyük ölçüde günümüze ulaşmıştır.

Nigar Hatun Türbesi

Şehzade Korkut’un annesi Nigar Hatun’un anısına yapılmıştır. Altıgen gövdesi ve kırılmış taşları dikkatleri üzerine çekmiştir.

Mevlevihane

Külliyenin içinde yer alan önemli mekânlardan birisidir. Selçuklular döneminde yapılsa da Tekeli Mehmet Paşa, 18. yüzyıl içinde burayı mevlevihaneye çevirmiştir. Bina toplamda iki katlıdır.

Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi

Türbe içerisinde üç ayrı sanduka bulunur. Dış bölümde ince taş işçiliği hemen göze çarpar. Pencere üstlerinde ayrıca rozetler bulunur.

Yivli Minare Nerede?

Tarihi cami Antalya ilinin Muratpaşa ilçesinde yer almaktadır.Adresi şu şekildedir; Selçuk, İskele Cd., 07100 Muratpaşa/Antalya

Haritası ve Konumu

Tarihi cami için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir